Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων (Φ.Ε.Κ. 289/11)-Μέγιστο ύψος στέγης


ilias

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στο φεκ 181Δ/3-5-85 άρθρο 6,γράφει «1. Κάθε γήπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε διαμορφωμένο κοινόχρηστο χώρο ή σε δίοδο προσπέλασης.»

 

Εντός οικισμού, ένα οικόπεδο (άρτιο,που προϋφίσταται του 1985) συνδέεται με δημοτική οδό μέσω ενός δρόμου πλάτους 5μ και μήκους περίπου 100μ. ο οποίος ανέκαθεν ήταν κοινόχρηστος,φαίνεται και στους χάρτες 1-5000.Το ότι είναι μέσα σε οικισμό τον καθιστά απευθείας ως δημοτική οδό, οπότε το οικόπεδο θεωρείται οικοδομήσιμο;

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

O δρόμος αναφέρεται σε συμβόλαια;

Μήπως υπάρχει κάποια πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση με βάση τις καταργηθείσες διατάξεις τυφλών οικοπέδων για απόκτηση οικοδομησιμότητας;

Σήμερα, ο δρόμος συντηρείται από το Δήμο. Είναι ασφαλτοστρωμένος; Έχει κολώνες φωτισμού;

Εξυπηρετεί και άλλα οικόπεδα ή μόνο αυτό που μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο τουλάχιστον του πελάτη μου.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πράξη παραχώρησης.

Είναι χωματόδρομος, έχει κολώνες φωτισμού.

Εξυπηρετεί περίπου 10 άλλους πολίτες με προσβάσεις στα οικόπεδά τους.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο εγείρει αμφιβολίες. Μήπως μπορείς να δεις συμβόλαιο από γείτονες που έχουν πρόσωπο στο "δρόμο";

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο εγείρει αμφιβολίες. Μήπως μπορείς να δεις συμβόλαιο από γείτονες που έχουν πρόσωπο στο "δρόμο";

Αυτό είναι το πραγματικό μου θέμα.Σε ένα όμορο οικόπεδό έχει χτισθεί σπίτι 20ετίας.Στην πολεοδομία έδωσα το όνομα αυτού του ιδιοκτήτη, ψάξανε στο αρχείο των αδειών της περιοχής και δεν βρήκανε το όνομα του ή συγγενικό, να έχει ζητήσει άδεια στην περιοχή. Και μου λένε, αν δεν βρώ την οικοδομική άδεια, δεν μπορούν να μου πουν τι καθεστώς ισχύει για τον δρόμο. Δεν μπορώ να εντοπίσω τον γείτονα, μπορεί το σπίτι να το έκανε νόμιμα, μπορεί παράνομα, μπορεί να ζήτησε απόφαση νομάρχη.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η άδεια του αφορούσε σε εκτός οικισμού περιοχή, προ οριοθέτησης και τα κριτήρια αναζήτησης ήταν για εντός οικισμού ;

Πέρα από την άδεια όμως, γιατί δεν βάζεις τον ιδιοκτήτη να ψάξει λίγο για συμβόλαια των  γειτόνων; Να διαπιστωθεί αν σε κάποιο από αυτά υπήρχε γειτνίαση με έστω αγροτικό δρόμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτά σε παλαιότερες συζητήσεις, παρόμοια με το θέμα μου.

http://www.michanikos.gr/topic/4962-Χαρακτηρισμός-οδού/?p=718354

http://www.michanikos.gr/topic/4962-Χαρακτηρισμός-οδού/?p=718414

 

Απ'οτι κατάλαβα, ο δρόμος, σαν πρώην αγροτικός/κοινόχρηστος, δεν υπάρχει κάπου, αλλά για να έχτισε ο γείτονας, νόμιμα φαντάζομαι, θα έχει βγει κάποια απόφαση, οπότε πρέπει να βρεθεί ο γείτονας,του οποίου τα ίχνη αγνοούνται, να δώσει τον αριθμό άδειας. Μέχρι τότε, το οικόπεδο θεωρείται αρτιο και μη οικοδομήσιμο.

 

Θα πάω να ρωτήσω σε κάποια άλλη υπηρεσία, και ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

καλά σου λέει ο tetris

Υπόψη ότι τα όρια των οικισμών <2000 κατ

χαράχθηκαν πάνω σε α/φ του στρατού του 1982-83

οπότε έχεις ήδη ένα σημαντικό δεδομένο! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Οι απαντήσεις σας με βοηθήσανε να δώσω στους υπαλλήλους να καταλάβουν το πρόβλημά μου γιατί, ντεφακτο λέγανε πως είναι δημοτική, αλλά όταν τους εξηγούσα την κατάσταση, αναρωτιόντουσαν και αυτοί, γιατί δεν υπάρχει κάποιο αρχείο με τις δημοτικές οδούς. Κατέληξε το θέμα, προφορικά τουλάχιστον, ότι εφόσον φαίνεται δρόμος στο πεντοχίλιαρο,εφόσον ο γείτονας έχτισε,εφόσον υπάρχει λάμπα φωτισμού, εφόσον ένα τμήμα του είναι τσιμεντοστρωμένο, κατα πάσα πιθανότητα να είναι δημοτικός δρόμος. Στην χειρότερη μου είπανε, «αν θέλει κάποια στιγμή να χτίσει ο πελάτης, να πάει ο μηχανικός να βρει τον κοινοτάρχη ή πάρεδρο, να του υπογράψει μια αίτηση ότι ο δρόμος είναι δημοτικός.»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.