Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Στην εγκυκλιο 1 όπου (κατά την άποψη μου) "νομοθετεί" και λέει ότι δεν αφαιρούνται πρόστιμα του 3843/10 αν είναι περαιωμένα................Αυτό δεν το έχω δεί σε κανένα ΦΕΚ επίσημα!!!!!!!!!

Ν. 4042, Αρθρο 51, σελ.252, δ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ν. 4042, Αρθρο 51, σελ.252, δ)

 

όπου λέει "δ) Επιτρέπεται να υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο άρ-

θρο 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) για χώρους για τους ο-

ποίους έχει υποβληθεί φάκελος για την υπαγωγή στο

άρθρο 5 του ν. 3843/2010. Στην περίπτωση που υποβλη-

θεί αίτηση υπαγωγής στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011,

σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, τα ποσά του παρα-

βόλου και των δόσεων του ειδικού προστίμου, που έχουν

καταβληθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του

ν. 3843/2010, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ει-

δικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σύμ-

φωνα με όσα ορίζονται στο άρθρο 24 παρ.11 του ν.

4014/2011."

 

Δεν μπορεί να το έχει πληρώσει σε 1 εφάπαξ δόση με έκπτωση? Δεν θεωρείται δόση όπως και στον 4014 που λέει Εφάπαξ δόση με έκπτωση 20%?

 

Δεν λέει αν έχει περαιωθεί!!!!!!!!!!!

Και κάτι άλλο....έγω έκανα συμψηφισμό πριν βγει ο 4030 ή ο 4042.....Δεν είμαι νομιμος όταν το υπέβαλλα? Τώρα πως το αναιρώ αν θελει ο πελάτης.

 

Πιασ' τ' αυγο και κούρευτο!!!!!!!!!!!

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι νέες διατάξει θα ισχύουν γενικώς χωρίς ημερομηνία έναρξης.Αφού αντικαθιστούν άρθρα του νόμου, εαν τον δεις με όλες τις διορθώσεις τότε θα αναγράφονται οι τελευταίες αλλαγές οπότε μάλλον είσαι καλυμμένος.Ήσουν κάτι σαν μέντιουμ (ή είχες βίσμα στο ΥΠΕΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

...Και κάτι άλλο....έγω έκανα συμψηφισμό πριν βγει ο 4030 ή ο 4042.....Δεν είμαι νομιμος όταν το υπέβαλλα?

Καλημέρα! Και εγώ τα έχω συμψηφίσει από την αρχή, δεν θα αναιρέσεις τίποτα από την αίτηση του πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H χρονολογία κατασκευής που δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο Ε9 γίνεται δεκτή ως τεκμήριο παλαιότητας;

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς άδεια, όπου ο ιδιοκτήτης το δηλώνει κανονικά στο Ε9 του με χρονολογία κατασκευής το 1982.

Θεωρείται αυτό επίσημο δημόσιο έγγραφο; Ή να πάω χαράματα στον ΟΚΧΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώνει το αυθαίρετο, τότε ναι είναι απόδειξη.

Αν δηλώνει το οικόπεδο/αγροτεμάχιο, τότε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρεις, αυτό που σκέφτομαι είναι ότι το Ε9 δεν είναι αποδεικτικό επί της ουσίας. Ειδικά σε ένα κτίριο χωρίς άδεια, ο ιδιοκτήτης στο Ε9 του δηλώνει χρονολογία κατασκευής χωρίς να είναι υποχρεωμένος να την αποδείξει. Εννοείται ότι θα τον βάλω να κάνει υπεύθυνη δήλωση. Κατά μία έννοια, το Ε9 είναι υπεύθυνη δήλωση...

 

Το 2000 μετά από καταγγελία του έκανε έλεγχο το ΙΚΑ και του επέβαλλε πρόστιμο για τις μάντρες που έφτιαχνε τότε. Το εντελώς αυθαίρετο σπίτι δεν το κατέγραψαν. Να σημαίνει αυτό ότι το αγνόησαν ως εμφανώς παλαιότερο της δεκαετίας που τους ενδιαφέρει;

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό βέβαια με ΥΔ του ιδιοκτήτη, και όχι μόνο με το Ε9

Συμφωνώ απολύτως! Το Ε9 εφόσον είναι θεωρημένο από την εφορία (πχ του 2005 ήτανε) θεωρείτε επίσημο έγγραφο και δεν μας ενδιαφέρει πως το δήλωσε και γιατί. Μην σε απασχολεί η καταγγελία, γιατί προφανώς δεν έγινε καταγγελία για το σπίτι λόγω παλαιότητας. Εγώ τα προχωράω με Ε9, και ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.