Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Και πως θα υποστηρίξει ο μηχανικός αυτό που δηλώνει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης;

Έχω μια περίπτωση δημιουργίας παταριού.

Ο ιδιοκτήτης λέει πως το έκανε τον 6ο/2011.

Πως μπορώ να υποστηρίξω ότι το έκανε τότε και όχι τον 9ο/201;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς!

Το σωστό ερώτημα που θα πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι: Θέλεις ή δεν θέλεις;

Αν θελήσεις έχεις ακόμα έναν πελάτη, αν δεν θελήσεις τον ...έχασες κι αυτόν!

Link to comment
Share on other sites

Οι π@π@ρολόγοι κάτι έπρεπε να γράψουν για να μην βάλουν μόνο την ΥΔ του ιδιοκτήτη (ΣΤΕ γαρ...)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε δική μου περίπτωση έγραψα στην τεχνική έκθεση για πατάρι από σκυρόδεμα, εντελώς αυθαίρετο ότι έγινε μαζί με τον αρχικό φέροντα οργανισμό...

Πρώτον γιατί έτσι είναι, το ξέρω....

Δεύτερον, γιατί ακόμη και ένας άσχετος θα μπορούσε να διακρίνει τη παλαιότητα της κατασκευής, το ότι δεν υπάρχει καμία ρωγμή, άλλο σημάδι μεταγενέστερης κατασκευής ή σύνδεσης δύο τμημάτων κλπ....

Με τη βεβαιότητα που μου δίνει η λογική μου, το επάγγελμά μου και η εμπειρία μου μπορώ να το υποστηρίξω...

 

Βέβαια αν πρόκειται για πατάρι από κοιλοδοκούς καλυμένο με γυψοσανίδα κλπ... άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι από την κατάσταση της κατασκευής, την παλαιότητα των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν αλλά και από τον τρόπο κατασκευής μπορείς να καταθέσεις τα επιχειρήματά σου, τα οποία θα συνοδεύουν τον ισχυρισμό του ιδιοκτήτη για την παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα υποστηρίξει ο μηχανικός αυτό που δηλώνει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης;

Έχω μια περίπτωση δημιουργίας παταριού.

Ο ιδιοκτήτης λέει πως το έκανε τον 6ο/2011.

Πως μπορώ να υποστηρίξω ότι το έκανε τότε και όχι τον 9ο/201;

 

Για περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρει ο φίλος Faethon11 δεν μπορείς ν' αποδείξεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πατάρι σε μαγαζί που έγινε το 1996. Έγγραφα δεν εχουν μείνει από τότε;

Νομίζω με ΤΕ και ΥΔ ιδιοκτήτη είμαι καλλυμένος. Άλλωστε το είχα δηλώσει πριν βγει απόφαση του Στε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφοι σε περίπτωση ελέγχου των φακέλων των αυθαιρέτων από Υπηρεσίες Δόμησης (αν δεν ανοίξει τελικώς το ηλεκτρονικό σύστημα) αλλά και σε οποιονδήποτε έλεγχο γίνει τελικά, κυρίως για τα αυθαίρετα τα προ του 1983 αλλά και τα νεόδμητα προ της έναρξης ισχύος του ν. 4014, θα ζητηθεί απόδειξη παλαιότητας συνημμένη στην Υ/Δ ιδιοκτήτη αλλιώς δε θα τα δέχονται. Από τη στιγμή κιόλας που το ΥΠΕΚΑ υποστηρίζει την απόφαση του ΣτΕ τότε θα είναι κάτι σαν υποχρεωτικό. Εγώ, ειδικά για εκείνους τους πελάτες με παλαιά αυθαίρετα, τους προετοιμάζω πάντα για ένα έξτρα κόστος (από 150 € ως 300 €) για αεροφωτογραφίες - φωτοερμηνεία εφόσον δεν υπάρχουν άλλα δημόσια έγγραφα απόδειξης παλαιότητας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.