Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Αν έγιναν λέει!!!!! Ακόμα γίνονται!!!!

Συμφωνώ, και εφόσον γίνονται και έρχονται οι ιδιοκτήτες σε εμάς αφότου γίνανε και τους ενημερώνουμε πως έπρεπε να έχουνε γίνει μέχρι τέλη Ιουλίου το 2011. Υπογράφουνε Υ.Δ. με την παλαιότητα και είμαστε οκ, πιστεύω. Πως μπορώ εγώ να θεωρήσω πως αυτά που μου λένε είναι άκυρα? Εγώ βγάζω τις φωτογραφίες μου με την δεύτερη αυτοψία στο χώρο, όπου κάνω και την ακριβή αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ακούσει για πάρα πολλά που έχουν φτιαχτεί την τελευταία περίοδο!

:smile:

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα, αλλά εκτιμώ ότι μία φωτογραφία δεν θα μπορούσε να αποτελέσει τεκμήριο για τη χρονολογία. Προσωπική εκτίμηση εκφράζω.

στην πολεοδομία δεν εχει σημασία .... στο δικαστήριο όμως που θα ακολουθήσει με τους θερμόαιμους αντίδικους

δεν αξίζει να βρεθείς για 1 ρυθμιση

Συμφωνώ, και εφόσον γίνονται και έρχονται οι ιδιοκτήτες σε εμάς αφότου γίνανε και τους ενημερώνουμε πως έπρεπε να έχουνε γίνει μέχρι τέλη Ιουλίου το 2011. Υπογράφουνε Υ.Δ. με την παλαιότητα και είμαστε οκ, πιστεύω. Πως μπορώ εγώ να θεωρήσω πως αυτά που μου λένε είναι άκυρα? Εγώ βγάζω τις φωτογραφίες μου με την δεύτερη αυτοψία στο χώρο, όπου κάνω και την ακριβή αποτύπωση.

πιστευω πως ειναι οκ

 

αρκει να μην καρφωθεις πως συμμετείχες στην ανέγερση, οπότε τότε δεν πιάνουν τα δεν ξερω τίποτα εμένα έτσι μου είπανε

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Άρα πού καταλήγουμε? Είμαστε ή όχι υπεύθυνοι να ψάξουμε εμείς την παλαιοτητα του ακινητου μα αεροφωτογραφίες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

να σου πως πως το βλέπω

  1. ρωτάμε τον ιδιοκτήτη πότε κατασκευάστηκε
  2. μπορεί να είναι προφανής η παλαιότητα πχ εκτός περιγραμματος οικδομής στον ίδιο ΦΟ, αποδεικτικό η οικοδομική άδεια
  3. αν δεν είναι προφανης και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μειωμένο συντελεστή ο ιδιοκτήτης πρέπει να το αποδείξει (ΙΚΑ, τιμολόγιο, πρόστιμο αυθαιρετου κλπ)
  4. αν μπορεί να αποδειχθεί μόνο με αεροφωτογραφία τον στέλνουμε να την πάρει (δεν είναι δική μας υποχρέωση), απλά τον συμβουλέυουμε που να πάει
  5. αν δεν μπορεί μόνος του πχ γιατι είναι ΠΑΠΠΟΥΣ πάμε εμείς και μας πληρώνει τουλάχιστον το κόστος της φωτογραφίας
  6. αν εργάζεται και δεν μπορεί να πάει κανονικά δεν είναι δικο μας το πρόβλημα, διαφορετικά να τον χρεώσουμε 250 ευρώ παραπάνω για το πηγαινε-'ελα και το κόστος της φωτογραφίας
  7. σε κάθε άλλη περίπτωση πληρώνει χωρις μειωμένο συντελεστή .-

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παρόλα αυτά ο νόμος αναφέρει τα αποδεικτικά που απιτούνται για την απόδειξη της παλαιότητας. δεδομένου λοιπόν ότι δεν έχω κάποιο από αυτά μήπως πρέπει να μην πάρω μειωτικό συντελεστή παλαιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

νομίζετε ότι μία οικοδομική άδεια του 1980 το στέλεχος μόνο - χωρίς τα εγκεκριμμένα σχέδια (δεν υπάρχουν στην πολεοδομία Κύμης) - αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας κατασκευής προ 1983 ή μόνο με την αεροφωτογραφία αποδεικνύεται;

π.χ. δεν μπορούν να βρουν άλλα αποδεικτικά προ 1983 ούτε ΔΕΗ, ούτε τιμολόγια, τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι

ειναι δημόσιο έγγραφο, άρα είναι αποδεισκτικό

τώρα τι θα κάνεις που δεν βρίσκεις τα σχέδια άλλη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως είναι καθαρό το συνημμένο Τοπογραφικό που μπαίνει στο στέλεχος της αδείας, ώστε να μπορέσεις να αποδείξεις παλαιότητα για κάποια κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

@APSP

Μπορεί να αποτελέσει αποδεικτικό παλαιότητας της νόμιμης κατασκευής. Εσύ θέλεις να αποδείξεις την παλαιότητα κάποιας αυθαιρεσίας...

Αν έχουν φτιάξει αυθαίρετο υπόγειο...ΟΚ, αν έχουν στο δώμα θέλει Α/Φ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μεγάλο αντιμετωπίζω και με τα πρόσφατα!!Μου λέει ο ιδιοκτήτης ότι την έκανε την αυθαιρεσία του πέρσυ τον Ιούνιο...πότε είναι οι πιο πρόσφατες αεροφωτογραφίες για να μπορώ να το ελέγξω??Και αν είναι η αυθαιρεσία σε εντός σχεδίου, πχ κλειστή πιλοτή που ιχυρίζεται ότι την έκλεισε νύχτα πριν το 2003 χωρίς τιμολόγια χωρίς τίποτα πώς κατοχυρόνομαι εγώ??

Λίγο έως πολύ πιστεύω ότι είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρουμε...αλλιώς δύσκολα βγάζεις άκρη!Ειδικά για μικρές αυθαιρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.