Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Το τροποποιημένο σ/ν αναφέρει : <<...και µε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση µηχανικού η οποία υποστηρίζει το περιεχόµενο της υπεύθυνης δήλωσης>>.Θα μας τρελάνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς! Μη χαίρεστε άδικα. Το βρήκαν το κολπάκι. "Απλοποιούνται" οι διαδικασίες και αυξάνονται οι ευθύνες μας. Σε "πολύ καλές τιμές" (με το στανιό) πάντα... Αν υπάρχουν αμφιβολίες, ο κατάλληλος έλεγχος πρέπει να γίνει,

Το τροποποιημένο σ/ν αναφέρει : <<...και µε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση µηχανικού η οποία υποστηρίζει το περιεχόµενο της υπεύθυνης δήλωσης>>.Θα μας τρελάνουν?

εγώ πάλι δεν αγχώνομαι ... ίσα ίσα το προτιμώ από το να ψάχνω αεροφωτογρφίες

Link to comment
Share on other sites

Μπα! δεν είναι οτι αγχωνομαι...απλά με τι να υποστηρίξεις την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που δεν αποτελεί δημοσιο έγγραφο, Α/Φ μπλα μπλα...

Δεν ξέρω... :)

Link to comment
Share on other sites

Και ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη να τεκμηριωσει με ΤΕ ενας μηχανικος την παλαιοτητα της αυθαιρετης κατασκευης αν ακολουθει το ΦΟ της οικοδομης η με βαση καποια υλικα και φωτογραφιες?

Νομιζω απλοποιουν απιστευτα τις διαδικασιες ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Τι παγίδα ρε παιδιά?

Δεν είπαμε ότι θα πάμε να πούμε ψέματα σώνει και καλά!

Απλά όταν ακόμα και οπτικά βλέπεις ένα ακίνητο ότι είναι παλιό αλλά δεν υπάρχει κανενός είδους δικαιολογητικό οπότε και πρέπει να το δηλώσεις ως μετά του 2003, σας πειράζει να κάνετε μία ΤΕ και να τσιμπήσετε και τη δουλίτσα?

Επιστήμονες είμαστε να βρούμε τρόπο να τεκμηριώσουμε με τεχνικά επιχειρήματα αυτό που θέλουμε να περάσουμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστός o ilias, εγώ το έχω κάνει ήδη σε βεβαίωση για προ του 1955 (έκανα τεκμηρίωση βάση τεχνικών στοιχείων) και η συμβολαιογράφος έφριξε με την "ανευθυνότητά" μου... που δεν έτρεξα για την παλαιότητα να μαζέψω αεροφωτογραφίες, δικαστικές πράξεις κλπ κλπ

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με αυτό η δουλειά μας διευκολύνεται και είναι και ευκαιρία κι εμείς να "πάρουμε" κάποιους πελάτες (που δεν θα τους είχαμε) κι αυτοί να πάρουν κανένα "φράγκο" περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...

Ωστόσο σίγουρα θα υπάρχουν περιπτώσεις όπου θα έκλεισε ο άλλος ένα τμήμα πριν 5 χρόνια σε κτίριο με ΟΑ προ το 83 πχ.

Εκεί πρέπει οι περισσότεροι να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε μέρος του συστήματος, αλλά επαγγελματίες.

Αυτό που διευκολύνει είναι να πάρουν παλαιότητα τμήματα χώρων που αλλάξαν μαζί με την ΟΑ και δε μπορούσες να το αποδείξεις μέσω άλλων εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω και το εξής (εξαιρετικά χρήσιμο στο θέμα αυτό):

 

Πάντα "καιροφυλακτεί" και ο ...."500 όλα μέσα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.