Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στεγάνωση στο σημείο επαφής στέγης-τοίχου


ilias

Recommended Posts

Στην παρακάτω στέγη και στο σημείο που δείχνουν τα βελάκια, με τι υλικά και με ποιο τρόπο-εφαρμογή μπορώ να εξασφαλίσω στεγανότητα επί της υποδεικνυόμενης ακμής?

 

f50f47ea.jpg

 

*******************************************

 

Συνάδελφοι κάποιος με ανάλογη εμπειρία?????

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Λουρίδα μολυβδόφυλου που θα ξαπλώσει πάνω στα κεραμίδια και θα σηκωθεί στον κατακόρυφο τοίχο. Βιδώνεται στον τοίχο με τη μεσολάβηση αυτοκόλητου ασφαλτόπανου. Τελικά βάφεται με χρώμα προστατευτικό για το μολύβι.

 

Αντί για μολυβδόφυλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμες λουρίδες αλουμινίου σε ρολό που είναι ήδη χρωματισμένες στο χρώμα του κεραμιδιού. Τις βρίσκεις στο εμπόριο.

 

Η παλιά μέθοδος είναι μόνο με ισχυρή τσιμεντοκονία, αλλά αν δεν γίνει σωστά θα σου βγάλει πρόβλημα.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις το ασφαλτόπανο της στεγάνωσης της στέγης θα πρέπει να ανέβει στον κατακόφυφο τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

T-911 ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Μολυβδόφυλλο είχα και εγώ στο μυαλό μου για να αποφύγω τη λαμαρίνα, αλλά δεν το έχω ξανακάνει γι΄αυτό ήθελα κάποια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην αγορά και αυτοκόλλητες, ελαστομερείς, ασφαλτικές μεμβράνες που αντικαθιστούν το μολύβι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.