Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτιο μεγαλου ενυδρειου σε πλακα και δοκο


 

Recommended Posts

Συμφωνώ με terry.

Και χωρίς υπολογισμούς αυτό προκύπτει από την εμπειρία....όχι ένα ηλιακό αλλά 2 και 3.

είτε 10κν τοπικά είτε 10κν σε 3-4 τμ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν έχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε κάνε έλεγχο για διάτρηση. Το φορτίο το θεωρώ μικρό. Δηλαδή αν κατασκευαζόταν μπάνιο 1,50 * 2.50 με πατάρι από σκυρόδεμα πάχους 10εκ και τις ανάλογες τοιχοποιίες δε θα είχαμε αυτά τα φορτία?

Ή να απαγορεύσουμε τις νοικοκυρές να πλένουν τις κουβέρτες στις μπανιέρες? Ή ακόμα και να γεμίσουμε τη μπανιέρα για δκή μας ευχαρίστηση απαγορεύεται? Δηλαδή μόνο η κα Αλεξανδράτου θα "χαίρεται" τις μπανιέρες?

Χωρίς "πλάκα" θα έκανα έλεγχο για διάτρηση με τα υλικά της εποχής. Αν υπάρχει και πρόγραμμα fem ας το βάλει κάποιος να μας πει τι βγαίνει. Πιστεύω δε πως αν είναι στα φτερά της πλάκας είναι ακόμα καλύτερα.

Χτίζοντας το σπίτι μου (προσθήκη) πήγα μια Παρασκευή και βλέπω στη δωδεκάρα πλάκα μου (υπάρχουσα από το 1978) 4 τσουβάλια με άμμο στη σειρά και τη μπετονιέρα και ένα βαρέλι με νερό γεμάτο...Κάθε τσουβάλι είναι 1 κυβικό δηλαδή 1800κιλά. Θεωρώ και εμβαδό έδρασης 1μ2/ τσουβάλι, δηλαδή 1800 κιλά/μ2 και οχι 1000 που αναφέρεις για το ενυδρείο.

Ειχα: 4 * 1800 = 7200 κιλά και κάτι ακόμα σε μια μικρή περιοχή... Λόγω Παρασκευής έπρεπε να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για να μετατοπιστούν τα φορτία. Πρόβλημα πάντως δε δημιουργήθηκε. Η πλάκα είχε υπολογιστεί για μόνιμο 100 κιλά/μ2 και κινητό 200 κιλά/μ2.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην απαντάτε σαν εργολάβοι.

"Η διαφορά του εργολάβου ή του μάστορα με τον μηχανικό είναι ότι ο εργολάβος λέει κάτι, ενώ ο μηχανικός, το λέει, το υπογράφει, το σφραγίζει και φέρει ευθύνη γι' αυτό σε όλη του την ζωή"

 

Πρακτικά, μπορεί να μην πέσει ποτέ, αλλά αν γίνει σεισμός αύριο το πρωί, συνεχίζεις να το υπογράφεις terry; 1 τόνος συγκεντρωμένος σε 1,2 τ.μ. είναι πολύ πάνω από το υπολογιζόμενο. Αν έχει και ελλείψεις η οικοδομή; Αν δεν έχουνε μπει τα σωστά σίδερα; Αν σ' εκείνο το σημείο είχε πετάξει κανένα κομμάτι "φελιζόλ" ο πακιστανός του καλουπατζή και έμεινε μέσα;

 

Εγώ του πρότεινα να το βάλει στο υπόγειο ή να ρωτήσει τον μηχανικό που έβγαλε την οικοδομική άδεια και επέβλεψε την κατασκευή (πριν από 17 χρόνια) και ότι του πει αυτός... Εγώ επειμένω στο "όχι".

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που περιγράφουν οι συνάδελφοι μήπως οι βλάβες δεν είναι ακόμα εμφανείς; Είχα δει περίπτωση κτηρίου στην Κορέα, σε αυτά τα αθάνατα ντοκυμανταίρ του ΣΚΑΙ, στο οποίο υπερέβησαν τα φορτία τοποθετώντας στην οροφή του όλα τα κλιματιστικά και τις δεξαμενές του υγρού με αποτέλεσμα να καταρρεύσει πολλά χρόνια μετά την τοποθέτησή τους. Μετά την κατάρευση και μελετώντας στοιχεία των στύλων στο μικροσκόπιο διαπίστωσαν ότι ενώ μεν δεν υπήρχαν εμφανείς βλάβες στην επιφάνεια των στύλων μικροσκοπικά είχαν δημιουργηθεί ρωγμές στην διεπιφάνεια του τσιμέντου με τα αδρανή.

Link to comment
Share on other sites

@cna Στην περίπτωση που αναφέρεις η πλακα ήταν μυκητοειδής και αν θυμαμαι σωστα η μελέτη δεν ειχε γινει για μυκητοειδη πλάκα...

 

@ Γιαννη Και να γινει σεισμος τι θα παθει δλδ?? Θα εχεις 10ΚΝ παραπανω στα μονιμα...

 

Ναι, να μιλαμε σαν μηχανικοι αλλα μην το παρακανουμε κιολας και μας κοροιδευει ο κοσμος...

(τυγχανει να εχω δει πολλα στραβα σε μελετες μηχανικων, δεν βγαζω την ουρα μου απεξω, και να γελανε ολα τα μαστορια και με το δικιο τους..)

 

Ναι και για σεισμο θα υπογραφα αρκει να ηξερα ακριβως για τι κτηριο μιλαμε...

 

Εγω βγαλλει αδεια λειτουργιας για γυμανστηριο (σε 1ο οροφο)....Εκει σκεψου για τι φορτια μιλαμε, τα οποια βεβαια δεν ειχαν υπολογιστει στην αρχικη μελετη αλλα απο ενα χοντρικο υπολογισμο και κατανομη αυτων ανα τμ, η πλακα ηταν υπερ αρκετη... Φαντασου σε ενα κομματι του οροφου υπηρχε και πλατφορμα για αρση βαρων...(υπολογισε τουλαχιστον 100κιλα να πεφτουν απο τα 2μ)

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη είχε γίνει για μυκητοειδή αλλά για κινητό φορτίο 200ΚΝ/m2 και όχι 1200ΚΝ/m2 που ήταν το φορτίο των δεξαμενών. Το "αστείο" είναι ότι η πλάκα άντεξε αλλά όχι και οι στύλοι. Μια άλλη διαφορά νομίζω ήταν οι κυλιόμενες σκάλες και η αναγκαστική μετατόπιση των στύλων λόγω της τοποθέτησής τους, κάτι που δεν είχε προβλεφθεί στην αρχική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να του βαλει και ροδακια για να ειναι τουλαχιστον σεισμικα μονωμενο...... :lol: :lol:

Αλλα περα απο την πλακα δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.