Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορτιο μεγαλου ενυδρειου σε πλακα και δοκο


 

Recommended Posts

Συμφωνώ με terry.

Η απάντηση που παίρνεις Γιάννη είναι εκτίμηση.

Αν θες στοιχεία βρες σχέδια.

Το 100% των κτιρίων έχει αποδείξει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Και σε ΦΕΜ να το βάλεις είμαι σίγουρος ότι πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα (εκτός πια και αν έχεις καμιά τεράστια πλάκα)

Αν έπεφταν τα κτίρια από τα ντεπόζιτα δεν θα είχε μείνει τίποτα όρθιο

Και παρακαλώ ας μην γινόμαστε προσβλητικοί. Μηχανικοί είμαστε όλοι. Όχι φυσικά ότι είναι πλην το να είσαι εργολάβος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρη Χανιά, συγνώμη αν σε πρόσβαλα εσένα ή κάποιον άλλον. Δεν το είπα έτσι.

 

Εμμένω στην άποψη μου ότι σε περίπτωση σεισμού παίζεται αν μπορεί αυτή η πλάκα 4ου ορόφου να αντέξει την κατακόρυφη (κυρίως) συνιστώσα του σεισμού. Επίσης, φοβάμαι την διάτρηση, ακόμα και σε μη σεισμική ένταση. Π.Χ. Δίπλα στο ενυδρείο, συγκεντρώνονται 10 άνθρωποι που χοροπηδάνε ή χορεύουν.

Έστω ότι οι 10 άνθρωποι που χοροπηδάνε έχουν προβλεφθεί.

Έστω ότι το ενυδρείο καλύπτεται με την υπερδιαστασιολόγηση, με τους συντελεστές ασφαλείας, με τον κατασκευαστικό οπλισμό κλπ. Και τα δύο αυτά μαζί καλύπτονται;

 

Μην τρελλαθούμε ρε παιδιά! 999/1000 δεν θα πέσει η πλάκα αλλά ρωτάω και θέλω ειλικρινή απάντηση:

Εσύ πάς να νοικιάσεις το από κάτω σπίτι και να βάλεις το κρεββάτι σου από κάτω; Με το χέρι στην καρδιά, το κάνεις; Άρη; terry;

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν θα κάνω διατριβή επί του θέματος. Αν θέλει ο φίλος μου να ψάξει περαιτέρω θα το κάνει. Το μήνυμα το πήρε. Συζητάμε πιο πολύ φιλοσοφικά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και στο γραφείο τώρα να κάνω έναν γρήγορο υπολογισμό για διάτρηση. Θα θεωρούσα χάλυβα S220 Φ8/20 και σκυρόδεμα B160. Το πάχος νομίζω ειπώθηκε ότι είναι 0.12μ. Νομίζω πως και οι διαστάσεις της έδρασης δόθηκαν. Αν είναι κάποιος στο γραφείο και έχει χρόνο ας κάνει έναν πρόχειρο υπολογισμό.

Το θέμα της κάμψης δεν το θεωρώ μείζον δεδομένου ότι η αστοχία αν ποτέ υπάρξει δε θα είναι απότομη.

Η πλάκα αυτή έχει άλλα μόνιμα ή κινητά φορτία που δεν υπολογίστηκαν στην αρχική μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσοφικά πάντα...έστω ότι η πλάκα αντέχει, με τους στύλους τί γίνεται;

 

Έλα μου ντε!

 

Πάντως, για τους στύλους όντως μπορεί να μοιραστεί το φορτίο σε όλη την επιφάνεια.

Σε κάτοψη των ~160μ2 περίπου, τα 10ΚΝ είναι επιπλέον 0,0625ΚΝ/μ2. Βέβαια, δεν πάει ακριβώς έτσι γιατί θα μοιραστεί πρώτα στα δοκάρια...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επαναλυθεί το πλαίσιο με τα νέα δεδομένα για να έχει κανείς σαφή εικόνα των φορτίσεων. Δεν είναι μόνο οι κατανεμημένες δυνάμεις αλλά και οι ροπές που αυτές προκαλούν. Επίσης η κάτοψη αυτή εμπεριέχει πιθανώς περισσότερους των 4 στύλων στις γωνίες. Αυτό σημαίνει ότι οι ακραίοι στύλοι δέχονται σαφώς μικρότερη επιβάρυνση από ότι οι γειτονικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με 10kN επιπλέον σε δοκούς και υποστηλώματα. Αν δε, μοιράζεται σε 3-4 δοκούς εκτιμώ πως δεν έχει αξία να συζητάμε για 250-300kg ανά δοκό ή υποστήλωμα... Η διάτρηση με απασχολεί. Αν και αν θυμάμαι καλά πρέπει η περίμετρος της φορτιζομένης επιφάνειας να είναι μικρότερη του 0.11d.

Στην περίπτωσηή μας η περίμετρος της φορτιζομένης επιφάνειας είναι 5.2μ ενώ το 0.11d είναι 1.32μ

Αλλά και πάλι ένας έλεγχος για διάτρηση θα μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος λόγω επιρροής. Θέλω να πω δηλαδή ότι όσο εγγύτερα είναι σε κάποια δοκό τόσο περισσότερο την επηρρεάζει ούτως ή άλλως. Οπότε αν τοποθετηθεί σε μια από τις παρειές της πλάκας τότε προφανώς αυτή η δοκός αναλαμβάνει το 80% της φόρτισης ενώ οι υπόλοιπες το 20%. Τα νούμερα δεν είναι υπολογισμένα ακριβώς, απλώς τα αναφέρω για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως το όλο θέμα θέμα έγκειται στο αν τα υποστυλώματα(των υποκείμενων ορόφων) μπορούν να παραλάβουν τις πρόσθετες ροπες,λόγω αύξησης της μάζας στον όροφο του ενυδρείου.

Για την πλάκα συμφωνώ με Charlie για τη διάτρηση.Κι εμένα αυτό με ανησυχεί.Θυμάστε ένα βίντεο προ ετών που κάποιοι χόρευαν(νομίζω κάπου προς το Ισραήλ) κόπηκε η πλάκα και ακολούθησε ντόμινο,μέχρι και το ισόγειο.

Αν το ενυδρείο είναι πάνω απο δοκάρι κοντά σε στήριξη-υποστύλωμα,σκέφτεστε και αστοχία λόγω διάτμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.