Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα στην μετάβαση από "Προσωρινή Υπαγωγή" σε "Οριστική Υπαγωγή"


Recommended Posts

Δηλαδή αν κατα τον έλεγχο της άδειας νομιμοποιησης κάτι προκείψει, μπορεί να αλλαχθεί το πρόστιμο, αφού είναι σε προσωρινή υπαγωγή? σιγουρα είναι λίγο νωρίς να ξέρει κάποιος αλλά...έτσι φαίνεται...είτε πληρώνει με δόσεις είτε εφάπαξ....?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατα τον έλεγχο της άδειας νομιμοποιησης κάτι προκείψει, μπορεί να αλλαχθεί το πρόστιμο, αφού είναι σε προσωρινή υπαγωγή? σιγουρα είναι λίγο νωρίς να ξέρει κάποιος αλλά...έτσι φαίνεται...είτε πληρώνει με δόσεις είτε εφάπαξ....?

 

'Εχω κι εγώ την ίδια απορία.

Αν προκύψει κάτι κατα τον έλεγχο της άδειας νομιμοποιησης σύμφωνα με το άρθρ 26 παρ 2 και δεν βγει για τον Α ή Β λόγο, η οικ. άδεια, τότε σε περίπτωση που δεν παραταθεί η διάρκεια των δηλώσεων αυθαιρέτων του Ν-4014, το κτίριο θα μείνει εκτός της ρύθμισης του ν_4014 της τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπερα.....

Επειδη εχω μια περιπτωση και εχω μπερδευτει....

ειμαι στη προσωρινη υπαγωγή του ν4014.....

ο πελάτης εχει πληρωσει το παράβολο και την πρώτη δόση του προστίμου....

αλλα εχω βάλει λάθος χρονολογία κατασκευής πριν το 2003.....

μπορώ να το αλλαξω και το κανω για το 2004 (δεν με πειραζει ν' αυξηθεί το πρόστιμο)

θα τροποποιηθούν αναλογα οι δόσεις.....

και η διαδικασία θα συνεχιστεί κανονικά???

 

Ευχαριστω, εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Απλώς θα τροποποιηθούν ανάλογα οι δόσεις όπως πολύ σωστά είπες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Απλώς θα τροποποιηθούν ανάλογα οι δόσεις όπως πολύ σωστά είπες.

και αν είναι εφάπαξ το ίδιο θα ισχύει, δηλαδή θα πληρωθεί η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

και αν είναι εφάπαξ το ίδιο θα ισχύει, δηλαδή θα πληρωθεί η διαφορά;

 

Αν είναι εφάπαξ δεν ξέρω τι γίνεται..Θα μπορούσες να χάνεις την έκπτωση αν κάνεις αλλαγές.. Δεν ξέρω.. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Και στο εφάπαξ γίνονται αλλαγές.Αν βέβαια έχει πληρωθεί και μετά τις αλλαγές το πρόστιμο είναι μικρότερο, μάλλον αποχαιρετάμε τα παραπάνω €.

Link to comment
Share on other sites

Και στο εφάπαξ γίνονται αλλαγές.Αν βέβαια έχει πληρωθεί και μετά τις αλλαγές το πρόστιμο είναι μικρότερο, μάλλον αποχαιρετάμε τα παραπάνω €.

 

Αν έχει πληρωθεί το εφάπαξ, και μετά τις διορθώσεις προκύπτει μεγαλύτερο πρόστιμο, Τί γίνεται? Πληρώνει υποχρεωτικά πάλι εφάπαξ, ή μπορεί και σε δόσεις (ενν. >400 ευρώ). Και αν πληρώσει πάλι σε εφάπαξ, θα έχει και έκπτωση 20% ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν η αρχική επιλογή μας είναι εφάπαξ, αυτό δεν αλλάζει (και αντίστοιχα αν είναι δόσεις) Το 20% λογαριάζεται και μετά τις διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γιαυτό; Το έχεις δοκιμάσει; Άρα ουσιαστικά δεν υπάρχει προθεσμία για την εφάπαξ καταβολή.. :s

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.