Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης για ξενοδοχείο εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφε υπάρχει κάποιο κείμενο που να ορίζει κάθε ειδική κατηγορία τουριστικού καταλύματος ποιον κανόνα ακολουθεί; Εγώ βρίσκω στο ΦΕΚ 580 27/7/1999 ότι όλα τα τουριστικά καταλύματα (κλασσικά ξενοδοχεία, ξενώνες, επιπλωμένα, κλπ) για οικόπεδο μέχρι 50 στρέμματα έχουν μέγιστο συντελεστή δόμησης 0.2. Δεν αναφέρει κάποιο άλλο ανώτατο όριο.

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση όλου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι?

 

Υπάρχει περίπτωση σε εκτός σχεδίου εντός οικισμού γήπεδο κάτω των 4000 τμ να γίνει τουριστικό κατάλυμα ? Δεν μιλάω για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που μελετούνται με όρους δόμησης κατοικίας . Μιλάω για όρους δόμησης ξενοδοχειακής μονάδας . 

Εμένα δεν μου προκύπτει κάπως αλλά παρακειμένως του γηπέδου που μελετάω βλέπω να ανεγείρεται τέτοια μονάδα και λέω μήπως υπάρχει κάποια διάταξη την οποία δεν έχω δει εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ μέχρι να υπάρξει νέο χωροταξικό τουρισμού. Αν στην περιοχή υπάρχει ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ   μπορεί να έχουν θεσπιστεί και ειδικοί όροι (συνήθως δυσμενέστεροι) για αρτιότητα, κλίνες κλπ. Αν είσαι στη γενική περίπτωση και δεν υπάρχουν ειδικοί όροι στην περιοχή σου τότε δεν προκύπτει από κάπου ότι με  γήπεδο μικρότερο των 4.000 τμ μπορεί να αδειοδοτηθεί ξενοδοχείο αστέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hlios said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι?

 

Υπάρχει περίπτωση σε εκτός σχεδίου εντός οικισμού γήπεδο κάτω των 4000 τμ να γίνει τουριστικό κατάλυμα ? Δεν μιλάω για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα που μελετούνται με όρους δόμησης κατοικίας . Μιλάω για όρους δόμησης ξενοδοχειακής μονάδας . 

Εμένα δεν μου προκύπτει κάπως αλλά παρακειμένως του γηπέδου που μελετάω βλέπω να ανεγείρεται τέτοια μονάδα και λέω μήπως υπάρχει κάποια διάταξη την οποία δεν έχω δει εγώ. 

"...εκτος σχεδιου εντος οικισμου..."
????????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tώρα το πρόσεξα . Η προηγούμενη απάντησή μου αφορούσε για εκτός σχεδίου. Μήπως εννοεί εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οριοθετημένου οικισμού; Για να δούμε τις διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Hlios said:

...Υπάρχει περίπτωση σε εκτός σχεδίου εντός οικισμού γήπεδο κάτω των 4000 τμ ....

Γήπεδα ονομάζονται τα γεωτεμάχια εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού

Ξεκαθάρισέ μας τι ακριβώς είναι, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε περιοχή εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού , εκτος ΣΧΟΟΑΠ/ΓΠΣ και εντός NATURA 2000 με έκταση 4000 τμ (άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση) επιτρέπεται σήμερα η δόμηση για ξενοδοχείο ; Ξέρω ότι για την έκταση μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω επειδή βρίσκεται σε περιοχή NATURA 2000. 
 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

θα ήθελα να ρωτήσω που μπορούμε να βρούμε τα κριτήρια (ενεργειακά, πολεοδομικά κλπ) για ανέγερση ξενοδοχειακών καταλυμάτων στα 4000 τ.μ. σε εκτός σχεδίου.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.