Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση αυθαίρετου ακινήτου που ξεκίνησε την διαδικασία για τακτοποίηση.

 

Ο ιδιοκτήτης του εν' λόγω ακινήτου έχει πληρώσει ήδη μεγάλο ποσό προστίμων ανέγερσης και διατήρησης τα οποία βάση του ν. 4014/11 συμψηφίζονται με το ποσό του νέου ενιαίου ειδικού πρόστιμου.

 

Στο συνολικό ποσό προστίμων ανέγερσης και διατήρησης που έχει ήδη πληρωθεί έχουν συμπεριληφθεί σε πολλές περιπτώσεις και προσαυξήσεις λόγο καθηστέρησης πληρωμής των προστίμων που προανέφερα.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Στο σύστημα θα περάσω για συμψηφισμό το συνολικό ποσό που έχει πληρωθεί (πρόστιμα μαζί με προσαυξήσεις) ή μόνο το αρχικό πρόστιμο που βεβαιώθηκε ?

 

(εγώ νομίζω το σύνολό αλλά θα ήθελα και μια άλλη άποψη...)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου και επειδή ο νόμος αναφέρεται σε ποσά προστίμων καί όχι σε προσαυξήσεις αυτών, το πιθανότερο είναι να μην μετράνε αλλά πως θα τα ξεχωρίσεις από τα παραστατικά πληρωμών, γίνεται? Το τσέκαρες να δεις αν αυτή η δυσμενέστερη περίπτωση μπορεί να υλοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πρόστιμα από της προσαυξήσεις γιατί φαίνονται στο παραστατικό πριν το τελικό ποσό. Το θέμα είναι ότι ο νόμος λέει για πρόστιμα που πληρώθηκαν, η προσαύξηση είναι επί του ίδιου του προστίμου και πάει για τον ίδιο σκοπό. Είναι πόλλα τα χρήματα που έχουν πληρωθεί για προσαυξήσεις και γιατί να μην τα συμπεριλάβουμε?

 

Επίσης είχα κάνει προ καιρού ένα ερώτημα στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι λογικά μετράνε και οι προσαυξήσεις στο συμψηφισμό εφόσον έχουν πληρωθεί. Άλλα δεν μου απάντησαν με απόλυτη σιγουριά αν αυτό ισχύει γιατί ο νόμος είναι ασαφής...

 

Πάντως με τη λογική που μου λες, όταν θα ολοκληρώσουμε την διαδικασία θα διαγραφούν μόνο τα πρόστιμα και θα χρωστάμε ακόμα τις προσαυξήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Με το που εντάσσεσαι στο νόμο, παύουν να ισχύουν όλα τα παλιά, είτε είναι πληρωμένα είτε απλήρωτα είτε έχουν προσαυξήσεις είτε όχι.Το νέο πρόστιμο που βγαίνει πρέπει λοιπόν να πληρωθεί.Αν οι παλιές πληρωμές το έχουν ξεπεράσει τότε μετά την πληρωμή του παραβόλου "κλείνει" το ταμείο και σταματά η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το καταλαβαίνω. Άπλα αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο είναι αν έχω πληρώσει π.χ. 100χιλ. Euro για πρόστιμα και από αυτά τα 20χιλ. είναι προσαυξήσεις θα περάσω τις 80χιλ. ή 100χιλ. όσο δηλαδή είναι το ποσό που έχει πληρωθεί συνολικά...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου δεν μας ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες

 

αφαιρείς όσα πλήρωσες

κάνεις άθροισμα των διπλοτυπών γράφεις και τον αριθμό των διπλοτυπων και τέλος

 

ούτε αναλύσεις ούτε άλλες ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου δεν μας ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες

 

αφαιρείς όσα πλήρωσες

κάνεις άθροισμα των διπλοτυπών γράφεις και τον αριθμό των διπλοτυπων και τέλος

 

ούτε αναλύσεις ούτε άλλες ιστορίες

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου δεν μας ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες

 

αφαιρείς όσα πλήρωσες

κάνεις άθροισμα των διπλοτυπών γράφεις και τον αριθμό των διπλοτυπων και τέλος

 

ούτε αναλύσεις ούτε άλλες ιστορίες

βάζεις το καθαρό ποσό χωρίς προσαυξήσεις. Αναφέρει ότι

 

Διευκρινίζεται ότι στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα παράβολα, που έχουν καταβληθεί υπέρ του Δημοσίου, αλλά καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.