Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστο βάθος τοποθέτησης αγωγού ομβρίων


aer

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα μια βοήθεια περί κανονισμών.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος εαν περιγράφεται σε καποιο κανονισμό ή οδηγία το ελάχιστο βάθος τοποθέτησης αγωγού ομβρίων?

 

Υπάρχει διάκριση σε οπλισμένο (κυκλικό) αγωγό και σε μη οπλισμένο αγωγό από ένα βαθος και πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Οι συλλεκτήριοι των ομβρίων μπαίνουν συνήθως ρηχά (ξεκινάνε από τα φρεάτια υδροληψίας χωρίς πτώση).

Ελάχιστο πάχος δεν έχω δει, αντίθετα έχω δει κεντρικό αγωγό να είναι τόσο ρηχά τοποθετημένος, ώστε να προβλέπεται εκ της μελέτης η κατασκευή εδαφόπλακας κάτω από τον ασφαλτοτάπητα για την προστασία του από τα φορτία κυκλοφορίας.

 

Για τους αγωγούς υπάρχουν μόνο οι κατηγορίες βάσει της αντοχής τους. Θέμα του μελετητή είναι να αξιολογήσει της φορτίσεις και να επιλέξει τον κατάλληλο αγωγό.

 

Σίγουρα πάντως τα όμβρια πρέπει να είναι πάνω από την αποχέτευση, ή αν δεν υπάρχει αποχέτευση, να είναι αρκετά ρηχά σε σχέση με το πιθανό βάθος κάποιας μελλοντικής αποχέτευσης...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΤΠ Τ110 αναφερεται ότι το βαθος από τη σταθμη του νερού πρεπει να είναι τουλ. 0.80μ. Μονο αυτο έχω βρει προς το παρόν.

Εχω την εντύπωση ότι καπου είχα συναντησει καποια ΤΠ όπου διαχώριζε σε αοπλο και οπλισμένο τον κυκλικό αγωγό από ένα βαθος περίπου 1-1.5μ.

Edited by aer
Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος είναι να φτάσεις χωρίς αντλιοστάσια (αν είναι δυνατόν) σε κάποιον αποδέκτη. Προσοχή στα υφιστάμενα δίκτυα. Σε μικρά βάθη ό,τι γράφει ο αλεξ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι καπου είχα συναντησει καποια ΤΠ όπου διαχώριζε σε αοπλο και οπλισμένο τον κυκλικό αγωγό από ένα βαθος περίπου 1-1.5μ.

 

Προφανώς δεν έχεις κάποιο απέραντο δίκτυο...

Θα διαλέξεις έναν τύπο σωλήνα σειράς 41 μάλλον, ή και σειράς 75 αν τα μήκη και οι κλίσεις σου βγαίνουν. Και τέλος.

Εκτός αν έχεις ατέλειωτα χιλιόμετρα αγωγών, και αξίζει (οικονομικά) να βάλεις πολλές κατηγορίες ποιοτήτων/αντοχής.

 

Όπου βρεθείς πολύ ρηχά, είπαμε τι θα κάνεις: εδαφόπλακα ή εγκιβωτισμό (τον τελευταίο δεν τον προτιμώ, τον λατρεύουν όμως οι εργολάβοι...)

 

 

Στην ΠΤΠ Τ110 αναφερεται ότι το βαθος από τη σταθμη του νερού...

Κι αυτό καλό, αλλά είχα περίπτωση που δεν μπορούσε να τηρηθεί λόγω υφισταμένων δικτύων, δύσκολης διαμόρφωσης, βραχώδους εδάφους και ρηχού αποδέκτη...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα βρεθώ πολύ ρηχά. Πρεπει να είμαι (απαίτηση μελέτης) πολύ ρηχά σε όλο το μηκος και ως ρηχά εννοώ περίπου 1μ βαθος (πυθμένας αγωγού) για Φ600. Δηλ. 0.30 με 0.40 ελεύθερο πάνω από οροφή αγωγού έως έδαφος.

 

Οι αγωγοί αποχετεύσεως ομβρίων από ΤΣ σειράς 75, 100 και 150 είναι οπλισμένοι ή άοπλοι γιατί στο τιμολόγιο δεν αναφέρει κατι για οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι όλοι οπλισμένοι... αλλά δεν παίρνω όρκο.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το φορτίο θραύσης, που είναι και το χαρακτηριστικό της κάθε σειράς.

 

Αλλά, όπως και νά 'χει, με αυτό το βάθος είτε θα πας σε πλάκα, είτε σε εγκιβωτισμό με σκυρόδεμα.

(εκτός φυσικά αν δεν είσαι σε δρόμο βαριάς κυκλοφορίας)

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι οπλισμένοι. Όμως το τιμολόγιο δεν αναφέρει τπτ ενώ για τους ΤΣ για ακάθαρτα αναφέρει καθαρά στον τίτλο οπλισμένοι.

 

"Αγωγοί αποχετεύσεως ακαθάρτων υδάτων από τσιμεντοσωλήνες

οπλισμένους σειράς 75"

 

"Αγωγοί αποχετεύσεως ομβρίων από τσιμεντοσωλήνες σειράς 75"

 

Εκεί με μπέρδεψε.

Εχεις δίκιο με ενδιαφέρει το φορτίο θραύσης κατά πρώτο λόγο αλλά πρέπει να ξερω τι προτείνω άοπλο ή οπλισμένο έτσι δεν είναι?

 

Γιατί προτείνεις έτσι και αλλιώς εγκιβωτισμό? Εαν επαρκεί για τα φορτία? Υπάρχει καποιος άλλος λόγος που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποψιάζομαι ότι δεν θα επαρκεί.

Δεν είμαι τώρα σε θέση να θυμηθώ τι φορτία πρέπει να μπορεί να σηκώσει το οδόστρωμα.

Αλλά θα μπορούσε πχ να στήσει ποδαρικό κάποιος γερανός εκεί πάνω...

 

Αν πάλι διαπιστώσεις ότι επαρκεί, δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.