Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

κύριοι καλημερα σας,

μου πήρε πανω διαβάζω νήμα και μιαμιση ώρα τωρα ....

στην πολυκατοικία αποφασίσαμε το 2012 να κλεισουμε τον καυστηρα ως ασυμφορο....

 

έγω έχω βάλει μια 9Κw πελλετ αερα στο σπίτι απο το 2013 (4Ος οροφος 80τμ και απο πάνω μου μόνο δώμα).

ακριβώς στο μπαλκόνι μου βγαίνει η καμιναδούλα και πέφτει σε ένα φίλτρο νερού το οποίο

είχα αποφασίσει να βάλω για 2 λόγους

α) δεν είχα φανταστεί ότι μετα την έναυση πόσο λίγο καυσαέυριο βγάζει

β) να προστατευσω την κεραμοσκεπή απο μαυρισμα απο τον καπνό

 

σχετικά με την σόμπα λοιπόν και ευρισκόμενος στην μέση της 3ης σαιζόν που την καίω χωρις να έχω γενικά θέματα με την γειτονιά, όμως φέτος μου παρουσιάστηκε το εξής

 

γείτονας άλλη οικοδομή μου ανέφερε ότι η σόμπα του μυρίζει..... καλα κρασια ... είμαι στο μπαλκόνι 3 φορές την μέρα για την αναπλήρωση του φίλτρου νερού και δεν μυρίζει τίποτα....

(τα τζάκια γύρω στην γειτονιά βλέπω τι βγάζουνε αλλα η δικιά μου μύρισε...)

 

αλλα...-απο την εμπειρία σας- στην περίπτωση που επιμείνει μπορεί να έχω θέματα ?? (πολεοδομίες - αστυνομίες κλπ??)

 

ευχαριστώ

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μπορείς να έχεις θέματα (και μάλιστα πολλά) αν δεν υπάρχει σχετική μελέτη & ενημέρωση της πολεοδομίας. Δεν αρκεί ότι δεν την μυρίζεις εσύ. ΄Μια λύση είναι να βάζεις πιστοποιημένα πελλετ. Ο γείτονας είναι πιο ψηλά από εσένα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το (2) συναίνεση του 100% εκτός αν προβλέπεται κάτι διαφορετικό από τον κανονισμό. (λέμε τώρα...)

 

Πιο συγκεκριμένα:

Για την αποκοπή και μετάβαση ειδικα σε αέριο έχουμε πει ότι αρκεί η συναίνεση του 50%+1, εφόσον δεν προβλέπεται ενισχυμένη πλειοψηφία από τον κανονισμό. Για τις εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους που πιθανότατα θα απαιτηθούν πρέπει να συναινέσουν όλοι. πάλι αρκεί το 50%+1 (και ούτε καν αυτό αν δεν υπάρχει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης).

 

[Διορθώθηκε σύμφωνα με τα γραφόμενα του ειδικού από κάτω]

Edited by Meremeti
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την συνδεση και τις εργασιες επι κοινοχρηστων

ισχυει το αρθρο 2 του ν 420/87

 

δλδ. η αποφαση του 51%,  υπερισχυει πασης αλλης αντιθετης αποψης της μειοψηφιας  ή τυχον αντιθετης προβλεψης απο τον κανιονισμο

 

 

«5. Για την προώθηση της χρήσης του φυσικού αερίου σε κτίρια των περιοχών που αναφέρονται στο άρθρο 1 του παρόντος, υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του, καθώς και για όσα κτίρια ανεγερθηκαν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 2364/1995 (ΦΕΚ252 Α'). Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής.»

«Η απόφαση της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών δεν είναι αναγκαία, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, στην περίπτωση που η τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου διενεργείται από κύριες μεμονωμένες ιδιοκτησίες σε υφιστάμενες οικοδομές, οι οποίες δεν έχουν εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης.»

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 27 κτιριοδομικού κανονισμού

 

2.4.2.5. Η καπνοδόχος πρέπει να καταλήγει τουλάχιστο 1 m πάνω απο το σημείο εξόδου της 0,7 m από οποιαδήποτε ακμή κτιρίου που βρίσκεται σε ακτίνα μικρότερη των 3,0 m από αυτή και 1,5 m από καυστά υλικά. 
      Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη 10m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώνει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλλει την ανύψωση της καπνοδόχου ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.
 
Αναφέρεται σε καπνοδόχους κεντρικής θέρμανσης, αλλά έχει εφαρμογή σε κάθε είδους καπνοδόχο
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την συνδεση και τις εργασιες επι κοινοχρηστων

ισχυει το αρθρο 2 του ν 420/87, όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 30 παρ. 4 του Ν. 3175/2003.

 

δλδ. η αποφαση του 51%,  υπερισχυει πασης αλλης αντιθετης αποψης της μειοψηφιας  ή τυχον αντιθετης προβλεψης απο τον κανιονισμο

 

 

«5. Για την προώθηση της χρήσης του φυσικού αερίου σε κτίρια των περιοχών που αναφέρονται στο άρθρο 1 του παρόντος, υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του, καθώς και για όσα κτίρια ανεγερθηκαν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 2364/1995 (ΦΕΚ252 Α'). Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής.»

«Η απόφαση της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών δεν είναι αναγκαία, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, στην περίπτωση που η τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου διενεργείται από κύριες μεμονωμένες ιδιοκτησίες σε υφιστάμενες οικοδομές, οι οποίες δεν έχουν εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης.»

 

Με μπλε χρώμα η δικιά μου προσθήκη (αφού κόκκινο υπάρχει και στο αρχικό κείμενο).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα τα παραπάνω, έχω την εντύπωση  όμως ότι ο συνάδελφος engant δεν αναφέρεται σε εγκατάσταση Φυσικού Αερίου.  

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα τα παραπάνω, έχω την εντύπωση  όμως ότι ο συνάδελφος engant δεν αναφέρεται σε εγκατάσταση Φυσικού Αερίου.  

 

Τότε απαιτείται το 100% της συναίνεσης των συνιδιοκτητών (ή ότι άλλο προβλέπεται στον κανονισμό), για οριστική απόσυνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης και απαλλαγή από τις δαπαάνες λειτουργίας (πάγιο κλπ.) και έκτακτες δαπάνες της κεντρικής θέρμανσης, σύμφωνα με το ΦΕΚ 631/Δ/1985 (Κανονισμός κατανομής δαπανών κ. θέρμανσης), όπως έγραψα και παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικια με φυσικο αεριο ενας δεν πληρωνει τα κοινοχρηστα και τους λογαριασμους του και θελουν οι ενοικοι να αποσυνδεσουν το σπιτι του απο την κεντρικη συνδεση.Γινεται αυτο και πως?Με συναινεση και υπογραφες ολων των ενοικων γινεται¨?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.