Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Αδεια σεισμοπλήκτου και αυθαίρετα


Harker88

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας στο εξής θέμα. Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι (Αιτωλοακαρνανία) υπάρχουν αρκετά σεισμόπληκτα κτίρια από τους σεισμούς των ετών 2007 και 2008. Τα κτίρια αυτά βρίσκονταν σε οικισμούς και πολύ συχνά δεν διέθεταν οικοδομική άδεια ή διέθεταν άδεια που δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα (π.χ. άλλα τετραγωνικά και σχήμα κτιρίου) ή διέθεταν μη κλασικές οικοδομικές άδειες (από αστυνομία, κοινότητα, κτλ.) στις οποίες αναγράφονταν απλώς τα τετραγωνικά, κτλ.

 

Πιο ειδικά στην περίπτωση που με απασχολεί υπάρχει οικοδομική άδεια του 1963 στην οποία όμως το κτίσμα βρίσκεται σε άλλη θέση και έχει άλλο εμβαδό και σχήμα σε σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση που αποτύπωσα μετά τους σεισμούς των ετών 2007 και 2008. Για το συγκεκριμένο κτίσμα προσκομίσθηκε μεταξύ άλλων η άδεια του 1963 στον ΤΑΣ Αχαϊας (σαν απαιτούμενο δικαιολογητικό) και εκδώθηκε άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου στην οποία απεικονίζεται (στο σκαρίφημα του εντύπου και στα σχέδια που την συνοδέουν : κατόψεις, τομή, τοπογρ. σκαρίφημα) η υπάρχουσα κατάσταση στο έντυπο αδείας.

Το ερώτημά μου είναι εάν γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω την άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου ως νομιμοποιητικό στοιχείο της υπάρχουσας κατάστασης στο κτίσμα προκειμένου να μπορέσει ο ιδιοκτήτης του να το μεταβιβάσει με βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών από εμένα ή εάν πρέπει να το εντάξω στις διατάξεις του Ν4014; Έχει τύχει σε κάποιον σας αντίστοιχη περίπτωση;

 

Επίσης τί γίνεται στα κτίσματα που δεν είχαν καν άδεια και για τα οποία εκδώθηκε άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου; Αποτελεί νομιμοποιητικό στοιχείο αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επίσης τί γίνεται στα κτίσματα που δεν είχαν καν άδεια και για τα οποία εκδώθηκε άδεια επισκευής σεισμοπλήκτου; Αποτελεί νομιμοποιητικό στοιχείο αυτή; 

 

Αυτή είναι ακριβώς και μένα η απορία μου

Αλλά νομίζω ότι έχουν δίκιο εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/41738-%CE%BA%CF%84%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AE%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.