Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για ενεργειακη επιθεωρηση


katrmp

Recommended Posts

Ποια άλλα προγράμματα δοκίμασες;

Πόσο καιρό χρησιμοποιείς αυτό που διαφήμισες και πόσα πιστοποιητικά έχεις βγάλει με αυτό;

 

Βέβαια, πρώτο μήνυμά σου στο forum και κατευθείαν να εκθειάσεις ένα πρόγραμμα; Ο νοών...νοείτω

 

Άσε που δηλώνεις και μη μηχανικός - ιδιώτης, άρα λογικά δεν κάνεις επιθεωρήσεις...

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα έχει επιτραπεί από την αρχή η αναφορά σε ονόματα προγραμμάτων.

 

Θα συνιστούσα στο νέο μέλος eemix να διορθώσει στο profil του το επάγγελμά του, αν δεν έχει κάνει λάθος και αντί για μηχανικός έχει δηλώσει ιδιώτης και/ή να τεκμηριώσει τα πλεονοκτήματα του προγράμματος γιατί έτσι όπως το θέτει στην ανάρτηση φαίνεται για ξεκάθαρη διαφήμιση.

Αν δεν μπορεί να το κάνει, δυστυχώς προσφέρει κακές υπηρεσίες στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, που μπορεί στην πραγματικότητα να είναι όπως το αναφέρει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που εταιρείες που δραστηριοπούνται χρόνια στο τεχνικό λογισμικό εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ο Έλληνας μηχανικός είναι ηλίθιος και θα πληρώνει για προγράμματα μόνο και μόνο επειδή κάποιος τύπου Μουρτζούχος έγραψε τι φοβερό που είναι το πρόγραμμα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που εταιρείες που δραστηριοπούνται χρόνια στο τεχνικό λογισμικό εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ο Έλληνας μηχανικός είναι ηλίθιος και θα πληρώνει για προγράμματα μόνο και μόνο επειδή κάποιος τύπου Μουρτζούχος έγραψε τι φοβερό που είναι το πρόγραμμα στο ιντερνετ.

 

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι καταδικάζουν μια εταιρεία για στημένη διαφήμιση χωρίς να επιβεβαιώσουν ότι τα γραφόμενα προέρχονται από την εταιρεία. Επίσης καταδικάζουν ένα νέο πρόγραμμα χωρίς να το έχουν δοκιμάσει.

 

Τα γραφόμενα του eemix θα μπορούσαν να ερμηνευτούν με τρεις τρόπους:

(1) είτε ως αφελή προσπάθεια διαφήμισης από την ίδια την ART,

(2) είτε ως στημένη καταχώρηση από ανταγωνιστική εταιρεία λογισμικού για να μειώσουν την ART και το AutoKENAK,

(3) είτε ως θετική αξιολόγηση ενός ικανοποιημένου χρήστη αλλά χωρίς ικανή τεκμηρίωση.

 

Μου είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσω τον λόγο που κάποιοι επιλέγουν το (1) χωρίς να έχουν στοιχεία, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια εταιρεία με περισσότερους από 10.000 πελάτες Έλληνες μηχανικούς, που δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα στα 25 χρόνια που δραστηριοποιείται.

 

Δηλώνουμε επίσημα και κατηγορηματικά ότι η συγκεκριμένη καταχώρηση δεν προέρχεται από την ART ούτε από συνεργάτες της και δεν έγινε σκόπιμα από εμάς.

 

Το AutoKENAK είναι επαγγελματικό εργαλείο με μακρύ χρόνο ανάπτυξης και ήδη αρκετούς πελάτες και δεν έχει ανάγκη από στημένες διαφημίσεις.

 

Δεν έχω πρόθεση να επιχειρηματολογήσω για το AutoKENAK. Όποιος όμως ενδιαφέρεται πραγματικά να το αξιολογήσει, μπορεί να το κατεβάσει ελεύθερα και να το δοκιμάσει για ένα μήνα.

Παραπέμπω στην ανακοίνωση του προγράμματος που έγινε σε αυτό το forum, εδώ.

 

Παναγιώτης Χατζηιωάννου

ART - Architectural Technology

Edited by TakisCh
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα το "χαμό" που προέκυψε από την καταχώρησή μου....

Τι να πω...

Και είδα ότι και η ιδια η εταιρεία αναγκάστηκε να προβεί σε σχετική ανακοίνωση - απολογία κατά κάποιο τρόπο...

 

Πιο πολύ με εντυπωσιάζει ο άμεσος χλευασμός....

Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες για το λόγο που το θεωρώ καλύτερο κάποιων άλλων αντίστοιχων προγραμμάτων διότι δεν είχα/έχω το χρόνο να τις απαριθμήσω, τουλάχιστον όπως εγώ τις βλέπω με τα δικά μου κριτήρια...

Ναι δούλεψα δύο άλλα "γνωστά" προγράμματα τα οποία απαιτούσαν περισσότερο χρόνο από ότι το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ...και δεν νομίζω ότι θα ήταν σωστό να τα ονοματήσω....

Αν κατά τον συντονιστή (παρεπιπτόντως είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ) πρέπει να τα απαριθμήσω τα πλεονεκτήματα του AUTO KENAK τότε ίσως και να το κάνω...

Αλλά έγραψα απλά την άποψή μου και μόνο σε σύντομο μήνυμα...

 

 

Το πήρα, το δούλεψα, έκανα ερωτήσεις, πήρα άμεσες απαντήσεις σε απορίες-ερωτήσεις μου, και έμεινα ικανοποιημένος...

 

Νομίζω ότι είναι ένα forum για προτάσεις προγραμμάτων...

 

ΥΓ προς λύση αποριών: Έχω πραγματοποιήσει 56 ενεργειακές επιθεωρήσεις μέχρι σήμερα...

Edited by eemix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.