Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνίες, παρατάσεις, κόντρα παρατάσεις για τον Ν.3843


howard_roark

Recommended Posts

μου εφερε συγγενικο μου προσωπο δηλωση 3843 για το ακινητο του, με σφραγιδα πληροτητας 3/2/2011 και εχει πληρωσει την πρωτη απο τις 10 δοσεις στις 10/5/2011 και απο τοτε δεν εχει κανει τιποτα....

 

εχει κανεις συναδελφος να με καθοδηγησει σε ημερομηνιες, παρατασεις κλπ γιατι λειπω πολυ καιρο και εχω χασει την μπαλα. μπορει να συνεχισει να πληρωνει κανονικα τις δοσεις του? ή εχει χασει καποια ημερομηνια καταληκτικη?

 

ή αν υπαρχει καποιο θρεντ που αναγραφονται αυτα κ εγω δεν βρηκα, δειχτε μου πληζ το λινκ και καποιος ευγενικος μοντ ας διαγραψει το παρον

 

μιλ μερσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω συναδελφε. να πω την αληθεια δεν το ειχα δει στο παρελθον το πινακακι κ δεν ξανατσεκαρα βλακωδως. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάθε καθυστέρηση σε δόση έχει και πρόστιμο.

 

Ν4014 Αρθρο 24 Παρ 8

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παρα-

πάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1% για κάθε μή-

να καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε

περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των

προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων

του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά

την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης

δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υ-

πόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη

ρύθμιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ισχύει και για τον 3843, γιαυτό θα δώσουν τώρα παράταση και σε αυτόν (με το πολυνομοσχέδιο μάλλον) γιατί λόγω φόρτου εργασίας οι πολεοδομίες δεν προλάβαιναν να βγάλουν το πρόστιμο μεχρι 31/12 και σε αυτην την περίπτωση έβγαιναν έξω οι αιτήσεις με τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε

περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των

προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων

του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά

την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

 

Εξηγήστε μου αν θέλει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Οι δόσεις των προστίμων του 3843, ουδέποτε προσδιορίστηκαν ως "μηνιαίες". Μόνο αναφορά σε "ισόποσες" γινόταν. Ένας π.χ. που έχει πληρώσει έως τώρα (μέσα στο 2010-2011) συνολικά 3 δόσεις από τις 10, τι περιορισμός του τίθεται πλέον; Αφού έχει περιθώριο να αποπληρώσει μέχρι 31/10/2012 (για κατοικίες). Δε μπορεί να πληρώνει μια δόση το μήνα από τώρα μέχρι τον Ιούλιο (οπότε και προφανώς θα εξοφλήσει), ή να μην πληρώσει τίποτα μέχρι το Μάρτη και από τον Απρίλη μέχρι τον Οκτώβρη να εξοφλήσει πάλι ή και να πληρώσει όλες τις 7 υπολειπόμενες στις 31/10/2012; Τα έχουν εντελώς χαμένα οι "νομοθέτες";

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

 

Ν4014 Αρθρο 24 Παρ 8

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης

δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υ-

πόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη

ρύθμιση.

Μανώλη

 

αυτό πρέπει να το βάλεις σήμερα και επειγόντως στις ειδήσεις του φόρουμ

 

γιατί φοβούμαι ότι πολλοί συνάδελφοι μπορεί να εκτεθούν έναντι των πελατών τους

σε σχέση με την ευθύνη που έχουμε από τον 4014, για την ορθή τήρηση της διαδικασίας

 

φαντάζεσαι τι θα γίνει με την ακύρωση;;

θα μας ζητάνε όλα τα λεφτά πίσω-γιατί δεν τους υπενθυμίσαμε

τις υποχρεώσεις τους και χάσανε το δικαίωμα τους

 

Προσωπικά σ’ ευχαριστώ

(είχα την εντύπωση ότι θα πλήρωνε απλώς αυξημένο με 1%)

 

tpanag

δίκαιο έχεις αλλά που να βρει κανείς άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω και πιστεύω ότι, στον 3843 πουθενά δεν αναφέρθηκε για ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ.

Απλώς αναφέρονται ΙΣΟΠΟΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ.

Δηλαδή, αν έχει πληρωθεί σωστά η 1η δόση (όταν έπρεπε) δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα για τις υπόλοιπες.

Πληρώνονται όποτε θέλει ο καθένας, απλώς να είναι ισόποσες και τόσες όσες προσδιορίζονται με την ημερομηνία κατάθεσης.

Δηλαδή, π.χ. 10 δόσεις συνολικά, η 1η δόση μέχρι 31.12.2011, οι υπόλοιπες 9 μέχρι τις 28.10.2012.

Δηλαδή, μπορεί κάποιος να πάει να πληρώσει τη 2η στις 20.10.2012, την 3η στις 21.10.2012 κ.ο.κ.

Αυτό που αναφέρεται πιο πάνω είναι μια ακόμα "μπούρδα" των ανεγκέφαλων που δεν "μελέτησαν" καλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 ο Ιάσωνας.

Μιλάει για ισόποσες με μόνη υποχρέωση την πληρωμή της πρώτης εντός ορισμένης ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.