Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τελικά συμψηφιζονται τα παράβολα του Ν.3843/10???


κατερινα κ.

Recommended Posts

καλημέρα, θα ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Εχω φάκελο που πρέπει να μπει σε προσωρινή υπαγωγή και να πληρώσει το πρόστιμο , μεχρι 31-1-12. πρέπει να κάνω συμψιφισμ'ό προστίμου, που έχει ήδη καταβάλει λόγω καταγγελίας, και επιπλέον είχε πληρώσει και παράβολο με το Ν.3843/10 για την τακτοποιηση του χώρου, ο οποίος τελικα θα τακτοποιηθεί με τον 4014/11. Το θέμα είναι ότι το ΤΕΕ λέει ότι έχουμε δικαίωμα μόνο μια φορά να κάνουμε συμψηφισμό. Το παράβολο το βάζω ή πρεπει πρώτα να περιμένω να ψηφιστεί το από 13-1 σχεδιο νόμου του ΥΠΕΚΑ και να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το εβαλα αφου ψηφιστηκε! και πριν ψηφιστει βεβαια θα το σκεφτομουν να το βαλω γιατι ειναι και το λογικο!!!συμψηφιστε το αφοβα!αλλωστε η ευθυνη ειναι του ιδιοκτητη που κανει και την υπευθυνη δηλωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΦΕΚ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ; ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΓΣΑ ΣΤΟ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΑΔΕΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΦΕΚ;

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΨΙΦΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΕΡΟΥΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΕΤΑ (ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ);

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΦΕΚ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ; ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΓΣΑ ΣΤΟ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕ ΑΔΕΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΦΕΚ;

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΨΙΦΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΕΡΟΥΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΕΤΑ (ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ);

κοιτα εμεις δεν ειμαστε συμβολαιογραφοι! εφοσον πουθενα στον νομο δεν ελεγε οτι τα παραβολα δεν συμψηφιζονται και απλα το τεε σε οδηγιες του εκρινε αυθαιρετα ενα πρωι οτι δεν θα πρεπει να αφαιρουνται, πρατουμε κατα το δοκουν! ποσο μαλλον τωρα που ξερουμε οτι ψηφιστηκε αλλα δεν δημοσιευτηκε το φεκ!! ειναι στην κριση σου συναδελφε να καλυψεις η οχι τον πελατη και εργοδοτη σου. εσυ αμα θες περιμενε. η προθεσμια ομως ληγει σε λιγες μερες και εγω προσωπικα δεν ειμαι διαθετημενος να περιμενω το εθνικο τυπογραφιο της χωρας μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Σε 15 ημέρες θα δημοσιευθεί το αντίστοιχο ΦΕΚ.

Πάντως μια φορά γίνεται "εισαγωγή παλαιότερων προστίμων".

Πολύ δύσκολα να μπορέσει κάποιος να ξανανοίξει δήλωση (μέσω ΤΕΕ) και να ξανακάνει "εισαγωγή παλαιότερων προστίμων".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε προγενέστερο χρόνο (όταν είχαμε καταλήξει όλοι ότι παράβολα δεν συμψηφίζονται από το γράμμα του -έως τότε- νόμου) είχα ρωτήσει αυτόν που εξυπηρετούσε κοινό στο ΥΠΕΚΑ και μου είχε πει με απόλυτη φυσικότητα ότι συμψηφίζονται και τα παράβολα. Το θεωρούσε προφανές δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που πήγα στην Συγγρού μου είπαν οτι θα βγεί σίγουρα τροπολογία και θα αφαιρείται και το παράβολο, μου είπαν καλύτερα να περιμένω την τροπολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.