Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τελικά συμψηφιζονται τα παράβολα του Ν.3843/10???


κατερινα κ.

Recommended Posts

Ψηφίστηκε προχθές με το "πολυνομοσχέδιο" του Μπένη....

Link to comment
Share on other sites

δεν ψηφιστηκε ο νομος. ακομα ειναι στη 2η αναγνωση, αφου ακομα μεχρι και εχθες κανανε αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι?

αν κάποιος υπάχθηκε στον 3843, πληρώνοντας όχι μόνο το παράβολο, αλλά περαιώθηκε και η διαδικασία καταβάλλοντας εφάπαξ το ποσό μέσα στο 2011, και τώρα θέλει πιο ολοκληρωμένα να υποβάλει, με τον 4014, όλες τις υπερβάσεις του. δηλ και την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του υπογείου (περίπτωση Ν. 3843), αλλά επιπλέον, και την υπέρβαση ελύθερου εσωτερικού ύψους και ξεμπαζώματος υπογείου.

Αυτά που πλήρωσε συνολικά στον 3843/10, θα συμψηφιστούν, παρ' όλο που περαιώθηκε η διαδικασία?

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ.

Πιστεύεις, δεν πειράζει που ίδια υπέρβαση, που δηλώθηκε στον 3843 - μετατροπή χώρου βοηθητικής χρήσης σε χώρο κυρίας, τώρα με τον 4014, μεταξύ άλλων θα την ξαναδηλώσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν πειράζει, ίσα ίσα που μάλλον θα έχει και όφελος ο ιδιοκτήτης οπότε είναι και πολύ λογικό τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, συνήθως δεν συμφέρει οικονομικά σε περαιωμένες υποθέσεις 3843 να ξαναδηλωθούν με τον 4014, όταν προστίθενται αυθαιρεσίες με "χαμηλό" πρόστιμο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ στο δικό μου σπίτι είχα αλλαγή χρήσης Η.Χ. περαιωμένο με τον 3843 και επειδή είχα εκτός αδείας και ένα μπαλκονάκι (0.50 * 2μ) και 1 ανοιχτή πέργκολα, τα πήγα με αναλυτικό, τα συμψήφισα όλα στον 4014 και μου βγήκε 100ευρώ το υπόλοιπο. Οπότε τώρα θεωρώ πως τα έχω όλα ρυθμισμένα στον 4014, και οι βεβαιώσεις που πήρα στο 3843 συμπληρώνουν απλά το φάκελο του ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιός λόγος συμψηφισμού υπάρχει σε τέτοια περίπτωση; Γιατί δεν έκανες απλά μια ξεχωριστή επιπλέον δήλωση με 4014 για το μπαλκονάκι και την πέργκολα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.