Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιφανεια μικροτερη σε σχεση με την οικοδομικη αδεια..ειναι παραβαση?


Recommended Posts

Καλησπερα...εχω περιπτωση στην οποια η επιφανεια του ισογειου εχει σε καποια σημεια διαφορετικο περιγραμμμα και το συνολικο εμβαδον ειναι λιγο μικροτερο απο αυτο που προβλεπει η αδεια ..με μονη παραβαση το υψος...

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

 

θεωρω παραβαση μονο το υψος με συντελεστη 0.4 και μια παραβαση (παρ.13) λογω του διαφορετικου περιγραμματος η το υπολογιζω κανονικα με συντελεστη 1.4 για το υψος?

 

θελω να πιστευω πως οταν το εμβαδον προκυπτει μικροτερο απο οτι προβλεπεται στην οικοδομικη αδεια ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ !!! το θεμα ειναι αν εντασσεται αυτη η περιπτωση στην κατηγορια των συντελεστων 0.2 & 0.4 για το υψος???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θεωρώ πως οποιαδήποτε απόκλιση από την άδεια, είναι παράβαση. Το ότι έγινε μικρότερη η κατασκευή σημαίνει πως άλλαξε η αρχιτεκτονική και στατική μελέτη της αδείας.

Τώρα βέβαια υπάρχουνε και επιτρεπτά όρια απόκλισης που δεν αποτελούν παράβαση. Για τι διαφορές μεγέθους επρόκειτο?

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

το ισογειο ειναι δεκαδικη αποκλιση ..οι δυο οροφοι ειναι μικροτεροι ο καθενας κατα 6 μ2...

αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι το θεμα του υψους...παει με 0.4 η 1.4???

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

ερωτο-απαντήσεις ΥΠΕΚΑ ΣΤ' 1.

Αυτό τουλάχιστον ακολουθώ εγώ. Αν δεν έχω υπερβεί το Ηmax της αδείας δεν βάζω Υ.Υ.

Αλλιώς, συγκρίνω την υπέρβαση ύψους πχ. 2.80μ με το επιτρεπόμενο ύψος της αδείας 2,80μ/10μ 0,28-συντελεστής 0,40

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβαινω αυτο που λες..το θεμα μου ομως ειναι αλλο..

Το ΥΠΕΚΑ λεει οτι στην περιπτωση που η μοναδικη παραβαση ειναι το υψος τοτε τσεκαρουμε την περιπτωση "χωρις παραβαση" και υπολογιζουμε το υψος με τουσ συντελεστες 0.2 και 0,4 αναλογα με το επιτρεπομενο υψος της περιοχης.

Στη δικη μου περιπτωση μπορει να χρησιμοποιηθει το παραπανω?? αυτο ρωταω..

δηλαδη με την αλλαγη του περιγραμματος της οικοδομης που εχει γινει στην πραξη χωρις να γινεται υπερβαση δομησης (αντιθετως μαλιστα προκυπτει μικροτερο απο την ΟΑ) συνεχιζω να εχω μοναδικη παραβαση το υψος??

Link to comment
Share on other sites

.....

 

θελω να πιστευω πως οταν το εμβαδον προκυπτει μικροτερο απο οτι προβλεπεται στην οικοδομικη αδεια ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ !!! το θεμα ειναι αν εντασσεται αυτη η περιπτωση στην κατηγορια των συντελεστων 0.2 & 0.4 για το υψος???

 

ευχαριστω

Είναι παράβαση της Οικοδομικής Άδειας του ακινήτου. Αρα χρήζει τακτοποίησης ή υλοποίησης της Οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση.

Στην άδεια υπάρχει οικόπεδο διαστάσεων 9,00Χ18,00 με κάλυψη οικοδομής 110 μ2

και στην πράξη υπάρχει οικόπεδο 7,00Χ16,00 με κάλυψη οικοδομής 105 μ2

Τι δηλώνεται σ' αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.