Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιφανεια μικροτερη σε σχεση με την οικοδομικη αδεια..ειναι παραβαση?


Recommended Posts

τακτοποίησης χρίζει

 

πρόστιμο πληρώνει;

 

αν κάνει την τακτοποίηση με τις διατάξεις του 4014 φυσικά και όλο κάτι θα πληρώσει. (από το ελάχιστο έως ότι βγάλει η καταγραφή του μηχανικού)

 

Αν το πάει με εφαρμογή της οικοδομικής άδειας (άνευ 4014), με εργασίες μικρής κλίμακας και δεν δηλώσει ότι τώρα υλοποιεί το υπ'ολοιπο από την άδεια δεν έχει πρόστιμο.

Οι συνδυασμοί είναι αρκετοί και ανάλογα την περίπτωση και την ιεράρχηση των αναγκών που υπάρχουν για να γίνει η επιλογή της καλύτερης λύσης.

 

Έχω παρόμοια περίπτωση.

Στην άδεια υπάρχει οικόπεδο διαστάσεων 9,00Χ18,00 με κάλυψη οικοδομής 110 μ2

και στην πράξη υπάρχει οικόπεδο 7,00Χ16,00 με κάλυψη οικοδομής 105 μ2

Τι δηλώνεται σ' αυτή την περίπτωση;

 

Δεν είναι ίδια περίπτωση.

Στο δικό σου παίζει σημαντική πιθανότητα να είναι ανακλητή η οικοδομική άδεια (έως και άκυρη) αν έχει δείξει λαθεμένα μεγέθη οικοπέδου και με βάση αυτά τα λαθεμένα μεγέθη την είχε εκδώσει.

 

Είναι άλλη περίπτωση και θέλει ιδιαίτερη προσοχή εκ μέρους σου.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου παίζει σημαντική πιθανότητα να είναι ανακλητή η οικοδομική άδεια (έως και άκυρη) αν έχει δείξει λαθεμένα μεγέθη οικοπέδου και με βάση αυτά τα λαθεμένα μεγέθη την είχε εκδώσει.

συμφωνώ είναι άλλη περίπτωση

 

όμως δεν είναι ανακλητη η άδεια, απλά θα κάνει ρύθμιση

τώρα πως θα τα δηλώσει είναι μια άλλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κι εγώ δεν έχω δεδομένο ότι η άδεια είναι ανακλητή αφού δεν την έχω δει.

 

Αλλά όταν έχουν «κλέψει» δυο μέτρα στην πρόσοψη κι άλλα δύο στο βάθος σε τόσο μικρό οικόπεδο μέχρι μη άρτο και μη οικοδομήσιμο μπορεί να ήταν.

Δεν έκλεβαν άνευ λόγου, πάντα υπήρχε κάποιος λόγος.

 

Φυσικά με τα επιπλέον τμ του οικόπεδου έβγαλε και max επιτρεπόμενα ΣΔ και ΣΚ που μπορεί και αυτά να μη ισχύουν.

 

Με αυτή την παραβατικότητα στο οικόπεδο οι παρενέργειες σίγουρα είναι περισσότερες από μία.

 

Για αυτό είπα ότι πρέπει να το δει με προσοχή ιδιαίτερη, διότι τώρα θα πρέπει να δείξει τις πραγματικές διαστάσεις του οικοπέδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνούσα σε όλα ..... αν δεν υπήρχε ο Ν. 4014

ό,τι υπερβάσεις και να έχουν γίνει λόγω ψευδων στοιχείων μπορούν να ρυθμιστουν με τον Ν. 4014

 

τώρα τι θα βάλεις ως νομιμο και τι ως παράνομο, ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο

----

προβλήματα όμως υπάρχουν και με άδειες που εχουν εκδοθεί κατά παράβαση των ΓΟΚ

πχ λανθασμένη τοποθέτηση στο οικόπεδο κα

 

η οικοδομή μπορεί να είναι συμφωναμε την άδεια, στην άδεια όμως δεν εφαρμόστηκε ο ΓΟΚ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

....το θεμα ειναι αν εντασσεται αυτη η περιπτωση στην κατηγορια των συντελεστων 0.2 & 0.4 για το υψος???

Εντάσσεται, προχωράς κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Μετά από 4 μήνες εφαρμογής του Ν. 4014 ακόμη υπάρχουν απορίες και πως να μην υπάρχουν

όταν το κάθε αυθαίρετο έχει τη δική του ιστορία!

Το κακό είναι ότι στο τέλος μπορεί να βρεθούμε μπλεγμένοι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πιο σίγουρο θα ήταν να δηλωθεί όλο αυθαίρετο, με ΟΑ.

Είναι υφιστάμενο προ του 83 και δεν βγαίνει μεγάλο πρόστιμο.

Ο τελευταίος λόγος είναι του ιδιοκτήτη!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κι εγώ δεν έχω δεδομένο ότι η άδεια είναι ανακλητή αφού δεν την έχω δει.

 

Αλλά όταν έχουν «κλέψει» δυο μέτρα στην πρόσοψη κι άλλα δύο στο βάθος σε τόσο μικρό οικόπεδο μέχρι μη άρτο και μη οικοδομήσιμο μπορεί να ήταν.

Δεν έκλεβαν άνευ λόγου, πάντα υπήρχε κάποιος λόγος.

 

Φυσικά με τα επιπλέον τμ του οικόπεδου έβγαλε και max επιτρεπόμενα ΣΔ και ΣΚ που μπορεί και αυτά να μη ισχύουν.

 

Με αυτή την παραβατικότητα στο οικόπεδο οι παρενέργειες σίγουρα είναι περισσότερες από μία.

 

Για αυτό είπα ότι πρέπει να το δει με προσοχή ιδιαίτερη, διότι τώρα θα πρέπει να δείξει τις πραγματικές διαστάσεις του οικοπέδου.

Πολύ σωστά. Το πρώτο που πρέπει να ελέγξεις σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η αρτιότητα.

Αν την έχει χάσει πηγαίνεις με την Θ8'...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναφορικά με την κεντρική ερώτηση του θέματος

 

"Επιφανεια παραγματική=επιφάνεια συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου αλλά μικροτερη σε σχεση με την οικοδομικη αδεια..ειναι παραβαση?" και πως το αντιμετωπίζουμε.

 

Να σημειώσω ότι έιναι εντός σχεδίου και δεν υπάρχει θέμα δόμησης, κλπ αναφορικά με την πραγματικότητα.

---------

Σε συνέχεια του προηγούμενου post #19 που έθεσα να προσθέσω ότι στο κτηματολόγιο έιναι ως η πραγματικότητα, δηλαδή αυτή του συμβολάιου του οικοπέδου (άρα διαφορετική της αδείας)

Η διαφορά που έχω έιανι μεγάλη περιπου 80μ2 στα 400μ2 που είναι τα πραγματικά. (άδεια = 480μ2!!!)

Ευχαριστώ.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.