Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιφανεια μικροτερη σε σχεση με την οικοδομικη αδεια..ειναι παραβαση?


Recommended Posts

εχω περιπτωση αυθαιρετου που εχει αδεια για 65τ.μ. κ στην πραγματικοτητα ειναι 40τ.μ. το δηλωνω σαν παραβαση της κατηγοριας 13? χωρις τον 4014, με αδεια μικρης κλιμακας μπορω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

οκ λαθος διατυπωση,εχει ΟΑ, αλλα χτιστηκε μικροτερο απο οτι στην αδεια,το δηλωνω με παραβαση κατηγοριας 13?

Το ίδιο έχω και εγώ. Με οικοδομική άδεια, 5τμ μικρότερο το κτίσμα. Πιστέυεις πως πρέπει να μπαίνουν Κατηγορία 13?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και εγώ. Με οικοδομική άδεια, 5τμ μικρότερο το κτίσμα. Πιστέυεις πως πρέπει να μπαίνουν Κατηγορία 13?

 

 

δεν νομιζω οτι πρεπει να μπαινουν στην κατηγορια 13,αλλα αφου δεν υπαρχει καποια αλλη επιλογη στο συστημα του τεε, μαλλον μπαινει στην κατηγορια 13,αυτο εχω καταλαβει απο αυτα που διαβασα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εκτίμηση μου είναι οτι αν ενας χώρος απο 10*10 έγινε 10*9,80 δεν αποτελει αυθαιρεσια. Απλα αν κανεις τακτοποίηση μπορεις να το αναφέρεις. Αν όμως απο 10*10 έγινε 11*7 τοτε αποτελεί παράβαση γιατι μπορει να μπλέκουν διάφορα πράγματα εκεί (παραβίαση δ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση του τίτλου και ο νέος νόμος αυθαιρέτων. Τι λέτε?

 γνωμη μου ειναι

οτι επρεπε  να το  ειχες  βαλει στο αντιστοιχο αρθρο του 4495

μια και ο 4178  μας αποχαιρετησε..

[η ερωτηση ειναι απο την εποχη του  παρανομου και αντισυνταγματικου...4014..] :smile: :smile:

Επίσης,

μπορει να ειναι μικροτερο  ειτε γιατι δεν τηρηθηκαν οι κατοψεις  της αδειας σε σχεση με το διπλανο λογω διαμερισματωσης

 

ή επειδη,  ενω οι κατοψεις και τα συμβολαια δειχνουν τα "σωστα"  εμβαδα

στην πραξη καποιος τοιχος εχει μετακινηθει  σε βαρος του διπλανου...

...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα το σχετικό άρθρο του νέου που λες..και για αυτό ειμαι εδώ

ειναι βιομηχανικό κτίριο και θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης και προσθήκης

το κτίριο στην οα είναι 16*5 και έγινε 16*4,7

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.