Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστά αντιπαροχής


eva_m

Recommended Posts

Καλημέρα,θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το θέμα της αντιπαροχής τι ισχύει.

Έχω ένα οικόπεδο στον δήμο Γαλατσίου σε κεντρικό σημείο,με επιφάνεια 240 τ.μ. ο συντελεστής δόμησης είναι 2,6 και έχει πρόσοψη 10 μέτρα,χτίζει 640 τ.μ.το οποίο σκέφτομαι να δώσω αντιπαροχή.

Θεωρείτε οτι με συμφέρει να το δώσω αντιπαροχή ή να το πουλήσω?

Σε περίπτωση αντιπαροχής τι θα μου δοθεί από τον κατασκευαστή?Επειδή είναι σε κεντρικό σημείο μπορούν να χτιστούν και καταστήματα.

Τέλος αν με την εμπειρία σας μπορείτε να μου πείτε που κυμαίνεται η τιμή πώλησης ανά τετραγωνικό.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Το αν σας συμφέρει να το πουλήσετε ή να το δώσετε αντιπαροχή είναι καθαρά θέμα επιλογής.

Αν το πουλήσετε θα πάρετε ένα χρηματικό ποσό και τέλος.

Αν το δώσετε άντιπαροχή θα πάρετε κάποια διαμερίσματα και πιθανόν κάποιο κατάστημα, αν στο συγκεκριμένο οικόπεδο βγαίναι κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα είτε πουλάτε τα ακίνητα και παίρνετε το αντίτιμο,είτε τα κρατάτε και τα νοικιάζετε.

Το τι θα σας δώσει ο κατασκευαστής είναι στο χέρι του κάθε κατασκευαστή, γι'αυτό πριν καταλήξετε θα πάρετε προσφορές από παραπάνω από έναν, ώστε να βρείτε την καλύτερη προσφορά σε συνάρτηση με τον πιο έμπιστο κατασκευαστή.

Πόσο πάει το τερτραγωνικό κρίνετε πολύ από το σημείο του οικοπέδου, αλλά αν ανοίξετε μία εφημερίδα θα βγάλετε ένα συμπέρασμα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αντιπαροχής τι θα μου δοθεί από τον κατασκευαστή?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

 

 

στο γαλάτσι το ποσοστό αντιπαροχής είναι γύρω στο 50% ( μήπως το εχει ξεπεράσει κιόλας)!!!!

 

πρόταση μου. κάνε μια βόλτα στο γαλάτσι και δες νεες κατασκευές. πάρε τηλέφωνα κατασκευαστών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή και κανόνισε ραντεβού μαζί τους.

 

ζήτησε να σου πουν τι ποσοστό θα σου δώσουν ( και ποιο αναλυτικά αν μπορούν δηλαδή πόσα τετραγωνικά ανα όροφο και σε ποιούς ορόφους).

 

πόσες αποθήκες και πόσες θέσεις παρκινγκ και που.

 

ρώτησε και πόσο θα το αγοράσουν αν το πουλούσες σαν οικόπεδο.

 

επίσης για να καταλάβεις πόσο θα πουλήσουν και να κινηθείς διπλωματικά πες τους οτι εχεις κάποια χρήματα και το σκέπτεσαι να αγοράσεις ακόμα μερικά τετραγωνικά ωστε να βγουν μεγαλύτερα διαμερίσματα. δηλαδή θα σου πουν τι ποσοστό παίρνεις για το οικόπεδο και καθώς εσυ εχεις λεφτά για επένδυση πόσο θα κοστίσει να αγοράσεις ενα διαμέρισμα ακόμα σε ποιον όροφο και πόσα τετραγωνικά ( θα μπορέσεις να συγκρίνεις με αυτό που παίρνεις και πόσο αυτός θα πουλήσει)

Link to comment
Share on other sites

στο γαλάτσι το ποσοστό αντιπαροχής είναι γύρω στο 50% ( μήπως το εχει ξεπεράσει κιόλας)!!!!

Δεν είναι τόσο. Τα 50% πέθαναν μετά το Φ.Π.Α..μην λέμε τρελά πράγματα στους οικοπεδούχους και περιμένουν και αυτοί 50%.Εκτός αν μιλάμε για φτηνιάρικα πράγματα (κατασκευή της πλάκας).Εγώ το κόβω το πολύ 42% και εξαρτάται από το σημείο του οικοπέδου.

Μία έρευνα αγοράς δεν βλάπτει.Στο κάτω κάτω υπάρχουν πολλοί εργολάβοι στην περιοχή.

Το να το πουλήσεις είναι νομίζω η καλύτερη λύση αν έχεις κάπου αλλού να μείνεις.

Εάν έχεις άλλο σπίτι τότε η ακόμη καλύτερη λύση είναι να βρεις έναν μηχανικό και να φτιάξεις δικιά σου πολυκατοικία αν υπάρχει το κεφάλαιο .Για το δικό σου χρειάζεσαι σίγουρα 1.000.000 Ευρο (240*2,60*1500κοστος/τετραγωνικό).Μπορείς βέβαια να το χτίσεις σιγά σιγά.Παίζει ρόλο και σε ποιον δρόμο είναι για το κατάστημα.

 

Υ.Γ. Μην ξεφύγει το post και αρχίσουμε τις διαφημίσεις εργολάβων και την αποστολή προσφορών με private message !

Link to comment
Share on other sites

στο γαλάτσι το ποσοστό αντιπαροχής είναι γύρω στο 50% ( μήπως το εχει ξεπεράσει κιόλας)!!!!

Δεν είναι τόσο. Τα 50% πέθαναν μετά το Φ.Π.Α..μην λέμε τρελά πράγματα στους οικοπεδούχους και περιμένουν και αυτοί 50%.

 

Υ.Γ. Μην ξεφύγει το post και αρχίσουμε τις διαφημίσεις εργολάβων και την αποστολή προσφορών με private message !

 

 

συνάδελφε συμφωνώ απόλυτα με το δεύτερο μέρος της ανάρτησης σου και για αυτό ανασκεύασα το προηγούμενο μήνυμα μου. ατόπημα

 

για το πρώτο μέρος θα διαφωνήσω!!! τα 50% ζουν και βασιλεύουν και μάλιστα οχι για κακή κατασκευή αλλά πολύ καλής ποιότητας.

 

δεν μπορώ να πω περισσότερα για να στηρίξω τη θέση μου ως παραδείγματα γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση.

 

ενα πράγμα θα πω. στο γαλάτσι θα καταλήξει η τρίτη γραμμή του μετρό οταν θα κατασκευαστεί. οποτε εαν το οικόπεδο είναι κοντά στο άλσος τότε αυτό είναι επιχείρημα για αύξηση του τιμήματος. άτομο που γνωρίζω και δραστηροποιείτε σε περιοχή που θα περάσει η γραμμή του μετρό το χρησιμοποιεί απο τώρα για να πουλήσει πιο ακριβά.

 

πάντως σε κάθε περίπτωση συμφωνώ οτι μια έρευνα αγοράς ποτέ δεν έβλαψε!!! και θα ήταν καλή σκέψη και να <<προσλάβεις>> ενα αλλο μηχανικό απο άλλη περιοχή και να τον πληρώνεις ως σύμβουλο μηχανικό!!! θα βοηθήσει απίστευτα!

 

 

.Για το δικό σου χρειάζεσαι σίγουρα 1.000.000 Ευρο (240*2,60*1500κοστος/τετραγωνικό).Μπορείς βέβαια να το χτίσεις σιγά σιγά.Παίζει ρόλο και σε ποιον δρόμο είναι για το κατάστημα.

 

 

 

και πιστεύω οτι θα το ξεπεράσει πολύ περισσότερο. στα τετραγωνικά κάνε και μια προσαύξηση 20 % για τους ημιυπαίθριους ( αύξηση των οικοδομίσιμων τετραγωνικών) + τετραγωνικά μπαλκονιών + κόστος ειδικής αντιστήριξης αν χρειαστεί...

 

ίσως θα ήταν καλό να γίνει και μελέτη αν συμφέρει να κατέβει κανείς 2-3 υπόγεια κάτω και να πουλήσει μετά θέσεις πάρκινγκ ( ή ενοικίαση αυτών ).

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως διαφωνώ με το 50%. Περιπτώσεις που ξέρω κινήθηκαν γύρω στο 40%-43%.

Εξαρτάται πάντα από το οικόπεδο και τη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Που σημναίνει ότι αν σου δώσουν 50% πάρτο!

 

που σημαίνει να το πάρω ή οχι???

 

σίγουρα να πάρεις σύμβουλο μηχανικό!!!!

 

ωστε να σε συμβουλεύει και να σε προστατεύσει!!!

 

ωραίο το 50% αλλά είναι πραγματικό ή όχι?!?!?!? θέλει μεγάλη προσοχή!!!!

 

εντάξει, συμφωνούμε να πάρεις το 50% επι του συντελεστή δόμησης.

 

συνολικά δικαιούμαστε να χτίσουμε 1000 τ.μ.

 

 

σύμφωνα με το 50 % δικαιούμαστε 500 τ.μ.

 

τι κάνει ο πονηρός ο εργολάβος

 

μας δίνει συνολικά 500 τ.μ. αλλά είναι το άθροισμα των τ.μ. δόμησης και των ημιυπαιθρίων. άρα ουσιαστικά το καθαρό μας ποσοστό επι των τ.μ. δόμησης είναι λιγότερα.

 

 

άλλη παραλλαγή. ποσοστό 50% αλλά όλα τα διαμερίσματα πρώτο και δεύτερο όροφο, χωρίς αποθήκη και θέσεις στάθμευσης στο 15 υπόγειο.

 

γι αυτό επαναλαμβάνω στη πρόσληψη σύμβουλου μηχανικού.

 

δηλαδή σύμβουλο δικηγόρο έχεις, σύμβουλο λογιστή έχεις γιατί δεν παίρνεις και ενα σύμβουλο μηχανικό για να σε βοηθήσει σε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό με τους ημιυπαίθριους παίζει

επίσης αυτό με τις αποθήκες και κυρίως το γκαράζ

να επιδιώξεις να ζητήσεις και κάποιες υπόγειες θέσεις στάθμευσης οι οποίες πωλούνται και αγοράζονται και ενοικιάζονται σε αντίθεση με τις υπαίθριες ή σε pilotis

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ?

Ο ΟΙΚΟΠΕΔΟΥΧΟΣ Η Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ

 

 

Συναδέλφισσα καλησπέρα .

Σε παρακαλώ , μην κάνεις χρήση κεφαλαίων . Είναι σαν να μας "φωνάζεις" .

Ευχαριστώ . gvarth

Edited by gvarth
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.