Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαγορά Strucad από Tekla!


ΟΩΝ

Recommended Posts

Έπεσε σαν βόμβα στην αγορά...

Το αγγλικό πρόγραμμα Strucad, πολύ διαδεδομένο στην Ελληνική αγορά μεταλλικών κατασκευών, αλλά και παγκοσμίως, εξαγοράστηκε πλήρως από τον Νο. 1 ανταγωνιστή του, το Tekla!

Περιμένουμε νεώτερα για το τι θα γίνουν οι παλιές (πλέον) άδειες Strucad...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον...

Σκεφτειτε και τις εταιρειες που εχουν αγορασει Strucad για συνεργασια με CNC μηχανες...

Για να δουμε και με τις τιμες τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε terry, απ' ότι άκουσα, θα υπάρχει μια διετής "περίοδος προσαρμογής", και μετά (...πολύ σκληρό για τους χρήστες Strucad, αλλά έτσι είναι η ελεύθερη αγορά...) υποχρεωτική (!) μετάβαση στο Tekla.... Στο οποίο απλά θα ενσωματωθούν (όσα) καλά στοιχεία υπάρχουν στο Strucad.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλεψει κανενα απο τα δυο, απλα τα εχω δει σε παρουσιαση..

Το Τekla μου φανηκε πιο ευχρηστο..

Αλλα ειναι ακριβο το ατιμο...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι... Στο Tekla βλέπεις "real time" τον μεταλλικό σκελετό στην οθόνη και "δουλεύεις" σ' αυτόν, ενώ στο Strucad "δουλεύεις" λίγο "στα τυφλά" σε νηματικό μοντέλο, και με κάτι σαν render βλέπεις μετά τι έχεις κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την τελευταία χρονιά ολοένα και περισσότεροι χρήστες περνούσαν στο Τeκla.

Ακούστηκε μάλιστα οτι επίτηδες είχαν διευκολύνει το σπάσιμο του ώστε να γίνει όσο γνωστό χρειαζόταν...

Δεν ξέρω,πάντως και τα δύο είχαν καλό σχέδιο κοπής και λεπτομέρειες για τα μεταλλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.