Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετες κατασκευές στη κατηγορία 13


Recommended Posts

αφού καλώς ή κακώς δεν υπάρχει στην μελέτη σου, λογικά δεν πρέπει να αναφερθεί από τον Ε/Δ η έλλειψή του (και αυτό επειδή δεν είναι στην αρμοδιότητά του ο έλεγχος της ορθής ή μη σύνταξη της μελέτης και του σχεδιασμού της)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περιπτωση κτηριου με ΟΑ του 2001.

Ειχε μεινει στους σοβαδες μεχρι πριν 2 μηνες και τωρα ξεκινησε η αποπερατωση.

Θα παει με τελικο ελεγχο απο ΕΔ γτ η τελικη ρευματοδοτηση θα αργησει να γινει.

Μαζι με ολες τις αυθαιρεσιες που τακτοποιησαμε παρατηρησα αλλαγες στις διατομες των υποστυλωματων (πχ μια κυκλικη κολωνα εγινε τετραγωνη, μια Γ εγινε ορθογωνικη κ.α.)

Πως θα μπορουσε να γινει η τκατοποιηση τετοιων αυθαιρεσιων?

Εχει νοημα να γινει?

 

Καλημέρα.

Γιατί να πάει με τελικό έλεγχο απο ΕΔ από τη στιγμή που οι εργασίες του έχουν ξεκινήσει πριν τις 01-03-2012?

Δεν πηγαίνει με το παλιό καθεστώς ρευματοδότησης?

Τι μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω περίπτωση που υπάρχει ανοικτός στεγασμένος χώρος μπροστά από αυθαίρετη κατοικία (Η.Χ. ουσιαστικά) και σε άλλο σημείο του οικοπέδου έχω μεταλλική πέργκολα η οποία είναι ουσιαστικά μια κληματαριά. Μπορώ λέτε να τα βάλω στον ίδιο αναλυτικό και να πληρώσω μία παράβαση, ή πρέπει να μπουν σε δυο διαφορετικούς αναλυτικούς και να πληρώσω έτσι δύο παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωκράτη.

 

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στον 4014 νομίζω ότι η πρώτη περίπτωση (στεγασμένος χώρος μπροστά από αυθαίρετη κατοικία) που όπως λες είναι Η/Χ τότε σύμφωνα με την ερωταπάντηση 63...

 

63. Ημιυπαίθριοι χώροι σε κτίρια με οικοδομική άδεια που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους πώς υπολογίζονται;

Οι ημιυπαίθριοι που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους υπολογίζονται ως υπέρβαση δόμησης.

 

 

...λαμβάνονται σαν υπέρβαση δόμησης και πάει με ξεχωριστό φύλλο υπολογισμού και θα βάλεις χωριστά μία παράβαση της κατηγορίας 13.

 

edit: Υπάρχει βέβαια και η ερωταπάντηση 80...

 

80. Πως υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο για στεγασμένους χώρους (ανοιχτούς) με υποστυλώματα όπως ημιυπαίθριοι, ανοιχτοί, κιόσκια κλπ;

Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστηλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Στην ίδια κατηγορία 13 υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες, υπερβάσεις εξωστών.

 

...αλλά καταλαβαίνω ότι είναι για στεγασμένους χώρους όπου δεν έχουν κανένα κάθετο τοίχο.

 

αλλά και η 93...

 

93. Για ημιϋπαίθριο χώρο, που δημιουργήθηκε καθ' υπέρβαση της άδειας και ο οποίος παραμένει ανοιχτός και δεν παραβιάζει κανένα από τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, απόσταση από όρια, επιτρεπόμενο ποσοστό ημιϋπαιθρίων) πώς υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο;

Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό και υπάγεται στην Κατηγορία 13, του Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής.

 

...στην περίπτωση που δεν έχεις υπέρβαση. Μόνο τότε θα μπορούσες να το εντάξεις σε ένα 500άρι της 13 σαν "παραβάσεις στεγάστρων/πέργκολας"

Edited by surveyor84
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να πρέπει να δηλωθεί η κληματαριά με τον 4014. Πέργκολα επιτρέπεται σε ακάλυπτους χώρους χωρίς να μετράει σε δόμηση κ κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή όπου η πέργκολα δεν είναι κλειστή από πάνω και απλά παρέχει τη στίριξη στην κληματαριά, τότε δε χρειάζεται ρύθμιση.

Αν είναι στεγασμένος χώρος πάει σίγουρα με αναλυτικό, άλλο πράγμα ο Η/Χ κ άλλο ο στεγασμενος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω περίπτωση που υπάρχει ανοικτός στεγασμένος χώρος μπροστά από αυθαίρετη κατοικία (Η.Χ. ουσιαστικά) και σε άλλο σημείο του οικοπέδου έχω μεταλλική πέργκολα η οποία είναι ουσιαστικά μια κληματαριά. Μπορώ λέτε να τα βάλω στον ίδιο αναλυτικό και να πληρώσω μία παράβαση, ή πρέπει να μπουν σε δυο διαφορετικούς αναλυτικούς και να πληρώσω έτσι δύο παραβάσεις?

 

Ο στεγασμένος χώρος είναι αυθαίρετος, δηλώνεται στον 4014 και το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό.

Η κληματαριά είναι για να ...κάνει σταφύλια.

Μπορεί και να μην δηλωθεί.

Μπορεί και να δηλωθεί με αναλυτικό. Αν δηλωθεί είναι άλλη παράβαση, δεν πάει με τον στεγασμένο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.