Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

Και ποια τα κρητίρια ρε παιδιά ώστε για την επιλογή της εταιρείας των INVERTERS?

Μου έχουν προτείνει KACO και SMA. Γιατί να επιλέξω την μία πο την άλλη, κανείς καμία ιδέα? Και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση δίνω το mail να νου απαντησει κάποιος. [email protected].

Και αν ξέρει κάποιος καλό θα ήταν να απαντήσει στις φήμες που ακούγονται τελευταία ότι τα INVERTERS μετά απο δέκα χρόνια "τα παίζουν" και θέλουν αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα επιλεξεις βασει διαθεσιμοτητας ,εγγυησεων,αποδοσεως και συμβατοτητας μτ η διαστασιολογηση που εχεις κανει.

Το τελευταιο που λες δεν ειναι φημη αλλα αληθεια παραδεκτη και απο τους κατασκευαστες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και ποια τα κρητίρια ρε παιδιά ώστε για την επιλογή της εταιρείας των INVERTERS?

Μου έχουν προτείνει KACO και SMA. Γιατί να επιλέξω την μία πο την άλλη, κανείς καμία ιδέα? Και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση δίνω το mail να νου απαντησει κάποιος. [email protected].

Και αν ξέρει κάποιος καλό θα ήταν να απαντήσει στις φήμες που ακούγονται τελευταία ότι τα INVERTERS μετά απο δέκα χρόνια "τα παίζουν" και θέλουν αλλαγή.

 

Πάντως η συνηθέστερη εγγύηση των inverters από τις εταιρείες είναι τα 5 έτη και με δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης στα 10 έτη αν πληρώσεις ένα έξτρα ποσόν. Δεν έχουν εγγύηση 25ετίας όπως τα panels.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει την επιλογή διατομής του καλωδίου σε σχέση με το μήκος που θα έχει;

Θα βοηθούσε

 

Οι διατομές των καλωδίων εξαρτώνται από τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των πλαισίων, της συνδεσμολογίας των πλαισίων, της μέγιστης θερμοκρασίας λειτουργίας καθώς και από το μήκος των καλωδίων.

Υπολογίζονται έτσι ώστε η πτώση τάσης να είναι μικρότερη από την επιτρεπόμενη. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν έτοιμοι πίνακες αλλά μπορείς να δεις λυμένα παραδείγματα για φωτοβολταϊκά συστήματα στο "Σύγχρονες Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" του Β. Μπιτζιώνη των εκδόσεων Τζιόλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μήπως έχει κανείς υπόδειγμα της τεχνικής έκθεσης που ζητάνε για την αίτηση στη ΔΕΗ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει..

Έχω μια διριχτη στέγη στην οποια θα εγκαταστήσω πανελ συνολικής ισχύος 7,2MW. Έχω επιλέξει να βαλω τριφασικο αντιστροφέα 8KW για να βάλω στη μία εισοδο τα πανελ της μιας στέγης και στην αλλη είσοδο τα πανελ της αλλη στεγης.

Μπορει να μου πει καποιος αν ειναι σωστή η επιλογη μου?

Διαφορετικά θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω 3 αντιστροφεις? Λόγω του διαφορετικού προσανατολισμού και κλίσης δεν θα έχω προβλημα διακύμανσης?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.