Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωρίς σύσταση οριζοντίας


Recommended Posts

Κοίτα... από την αρχή του ν4014 το πρώτο πράγμα που είδα είναι ότι δεν μοιάζει με τον ν3843, ειδικά στο ότι δεν διαλέγει ο πελάτης τί ρυθμίζει αλλά εφόσον γίνεται αυτοψία παίρνουμε την ευθύνη της υπόδειξης των αυθαιρεσιών... άρα έχω την εντύπωση ότι το να ρυθμίσω εν μέρει τις αυθαιρεσίες ενός κτιρίου που κανονικά θα πρέπει να ρυθμιστεί στο σύνολό του, με καθιστά υπεύθυνο ή έστω συνυπεύθυνο με τον πελάτη...

Μακάρι να έχεις δίκιο εσύ αλλά δεν το νομίζω...

Πάντως σε κόντρα αυτού που λέω, μάλλον θα προχωρήσω μόνο με το υπόγειο... αλλά δεν θα του δώσω βεβαίωση παρά μόνο αν κάνουμε τον άλλο μήνα τη σύσταση οριζοντίου και δω και τους άλλους ορόφους...

Link to comment
Share on other sites

ο Ιασονας εχει απολυτο δικηο

Αν ειχε συσταθει οροφοκτησια τοτε θα μπορουσε να τακτοποιησει χωριστα καθε παραβαση ανα διαμερισμα

Αυτο που θελει να κανει σημερα ειναι να "κοψει" ενα -δυο τμηματα απο το "ολο" οικοδομημα.,τακτοποιωντας μονον αυτα.

 

Δεν μπορει να το κανει αφου αυτα που "κοβει" ανηκουν ηδη σε ενα συνολο της οικοδομης με διαφορες παραβασεις,, αρα πρεπει ολοκληρη η οικοδομη να ειναι τακτοποιημενη, ωστε απο το νομιμο "ολο" να κοψεις το τμημα.

και μετα να προχωρησει σε οποιαδηποτε πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης ο οποίος δεν έχει κάνει σύσταση και έχει τον αέρα οικοδομής έχει κατασκευάσει αυτοτελή σοφίτα, μπορεί να κάνει την τακτοποίηση στο όνομα της κόρης του? Προφανώς όχι απλά θέλω να το σιγουρέψω.. λογικά θα έπρεπε να είχε μεταφέρει συμβολαιογραφικά τον αέρα νωρίτερα γιατί τώρα δεν μπορεί να πάρει και βεβαίωση μη αυθαιρεσιών για να μεταβιβάσει τον αέρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Χαιρετώ το φόρουμ μετά από πολύ καιρό.

Νέα πολυκατοικία με 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίς σύσταση ,ενός ιδιοκτήτη. Γιά την σύσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών απαιτείται βεβαίωση μηχανικού από την συμβολαιογράφο.

Κάνω 1 βεβαίωση για το όλον ή 4 βεβαιώσεις ανά οριζόντια ιδιοκτησία??

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, HQ7 said:

...

Κάνω 1 βεβαίωση για το όλον ή 4 βεβαιώσεις ανά οριζόντια ιδιοκτησία??

Όσες σου ζητήσει ο/η συμβολαιογράφος 

(πέραν των Χ διαμερισμάτων μπορεί να υπάρχουν και άλλα διηρημένα τμήματα (πχ αποθήκες, μελλοντικοί όροφοι κ.α.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Didonis

Bάσει του πίνακα που έχω συντάξει οι αποθήκες κλπ ανήκουν σε οριζόντια ιδιοκτησία είτε ως παρακολουθήματα είτε ως αποκλειστικές χρήσεις

ekechagi

Σωστά η σύσταση δεν έχει γίνει ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.