Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνεχές Πρόβλημα με teemail.gr


tyxodioktis100

Recommended Posts

Φαίνεται κάπου πόσος χώρος χρησιμοποιείται ή το υπόλοιπο που έχουμε?

Οχι νομιζω....αν και ειναι παραξενo να μην φαινεται καπου. Μαλλον δεν το εχω δει καλα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαίνεται κάπου πόσος χώρος χρησιμοποιείται ή το υπόλοιπο που έχουμε?

 

 

Οχι νομιζω....αν και ειναι παραξενω να μην φαινεται καπου. Μαλλον δεν το εχω δει καλα.

 

δοκιμάστε από το web interface

www.teemail.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εν έτη 2020 και ναιιιιι έχω και εγώ προβλημα με το [email protected] !

Στέλνω απλά mails χωρίς να επισυνάψω κάτι και δεν παραδίδονται ΠΟΤΕ ! ! !

Κάποια που παραδόθηκαν , ανακαλύφθηκαν κατά λάθος στα SPAM !

Απορώ γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος το teemail? και όχι το δικό του !

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς τον SMTP του ISP σου;

Με τον outgoing.tee.gr δεν παρατήρησα προβλήματα τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα

Έχω λάβει το παρακάτω email στην @teemail διεύθυνσή μου:

Παράθεση

Αγαπητέ χρήστη,


Ορισμένες από τις δυνατότητες του email σας έχουν απενεργοποιηθεί.

Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτήν τη διεύθυνση, χρησιμοποιήστε τις τρέχουσες ρυθμίσεις παραμέτρων της υπηρεσίας Teemail

Με εκτιμιση,

Υποστήριξη Teemail

Πνευματικά δικαιώματα © 2021 | Τεχνικό Επιμελητήριο Προσωπικών Δεδομένων της Ελλάδας

Το έχει λάβει και κάποιος άλλος; Πατώντας το link σας ανοίγει κάποια σελίδα; Γιατί εγώ βλέπω αυτή την εικόνα:

image.png.d5eca28c8c3f95d55e0fa75c51c43f8a.png

 

Επίσης, μου είπαν ότι κάνοντας reply σε email που έχω στείλει δεν παραδιδόταν η απάντηση και τους ερχόταν ένα email σφάλματος (Returned mail: see transcript for details).

 

Το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος; Έχει βρει κάποιος λύση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό mail για phishing.

Σκέψου λίγο λογικά. Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΕ να έστειλε μήνυμα να επισκεφτούμε για τεχνική υποστήρηξη κάποιο site για σκύλους;

Ποτέ μα ποτέ μην ανοίγετε links απο email που οδηγούν σε site άσχετα με το θέμα του μηνύματος.

Στην καλύτερη επιβεβαιώνουν ότι το mail σας είναι ενεργό και μετά το πουλάνε σε λίστες που θα σας ταράξουν στα spam, στη χειρότερη σε οδηγούν σε μία σελίδα παρόμοια με το login του φορέα που υποτίθεται ότι επισκέπτεσαι που θα σου κλέψει τους κωδικούς πρόσβασης.

Οπότε πχ mail απο Πειραιώς που οδηγεί στο w1nb4nk.gr ή στο winbank.hu ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΛΙΚ ΠΟΤΕ.

Edit: κυκλοφορεί τώρα τελεταία ένα mail δήθεν υπολοίπου μέσω paypal που σε πάει στο paypal.gr προσοχή αν και φαίνεται έγκυρο δεν είναι. Μόνο το com και μόνο https://

Edited by Gousgounis
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά το email του αποστολέα ήταν [email protected] που είναι το πραγματικό email της τεχνικής υποστήριξης του ΤΕΕ (ενώ συνήθως είναι τελείως άκυρες διευθύνσεις) και το url δεν μου φάνηκε τόσο τρελό (δεν ξέρω καν τι είναι το harborlanedanes.com, ούτε ότι σχετίζεται με σκύλους, αλλά δεν θα μου φαινόταν περίεργο για το ΤΕΕ να έχουν δεσμεύσει ένα ό,τι να ναι domain).

Και την επόμενη μέρα προέκυψε και το πρόβλημα με το email που αναφέρω οπότε με μπέρδεψε ακόμα περισσότερο.

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ βοηθητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο email που έχω δωρεάν από το ΤΕΕ , της μορφής   @teemail.gr  έρχονται κάθε εβδομάδα καμμιά 30αριά  spam από τράπεζες, από προϊόντα και χίλια δυο άλλα.

Συνεχίζεται για πολλούς μήνες , πάρα τις αναφορές που κάνω στο
spam.spamcop.net κάθε φορά που έρχεται κακόβουλη αλληλογραφία.

Σε επικοινωνία που είχα παλαιότερα με το [email protected] η απάντηση ήταν η εξής:

<<<Καλημέρα σας, δυστυχώς χθες δεχτήκαμε μια επίθεση με συνέπεια όλοι οι συνδρομητές μας να παραλάβουν
πληθώρα κακόβουλων μηνυμάτων. Αυτό συμβαίνει αρκετά συχνά, μηνύματα με επικίνδυνο περιεχόμενο
περνούν από το φίλτρο που προστατεύει τους servers μας, όμως το φίλτρο αυτό δεν μπορεί να σκληρύνει,
γιατί θα χαθεί και νόμιμο mail.
Τα μηνύματα αυτά πηγαίνουν σε άγνωστες και γνωστές διευθύνσεις, βάση κάποιου συνδιασμού γραμμάτων,
που γίνεται από μηχάνημα και όχι από χέρι. Αν απαντήσετε σε αυτά τα μηνύματα απλά επιβεβαιώνετε τη
ύπαρξη της ηλεκτρονικής σας διεύθυνσης και αυτό είναι το ζητούμενο. Αρκεί, λοιπόν, να μην απαντάτε και να τα διαγράφετε. Αν δεν απαντήσετε δεν διατρέχετε κανέναν κίνδυνο. Με εκτίμηση,ΤΠ/ΤΕΕ. >>>>

Αργότερα, σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τεε , πάλι μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για το θέμα των spam.

Δυστυχώς το χρησιμοποιώ αυτό το email καί στην σφραγίδα μου καί με διάφορους πελάτες/εταιρείες. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.