Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αυθαιρετο κτισμα πανω σε προ του 55


Recommended Posts

καλημέρα! έχω το εξής θέμα:

 

ο πελάτης μου έχει ένα ισόγειο 35 τμ εντός σχεδίου προ του 55 (φαίνεται στην αγοροπωλησία που έγινε το 49), και έφτιαξε ένα αυθαίρετο κτίσμα το 2002 από πάνω αλλά 35 τμ. Θέλει να νομιμοποιήσει αυτήν την

 

προσθήκη με το νόμο 4014. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν στο φύλλο καταγραφής βάζω ότι έχει άδεια το κτίριο. Επειδή είναι προ του 55 είναι ναι μεν νομίμος υφιστάμενο αλλά από κει και περά ο ιδιοκτήτης

 

δεν έχει κάτι άλλο (έστω και νόμιμο περίγραμμα). αν δηλώσω ότι δεν έχει άδεια η τιμή του προστίμου διπλασιάζεται.

 

Απλά κρίθηκα έντονα όταν του είπα την τιμή (χωρίς οικοδομική άδεια )για το λόγο ότι είχε πάει πριν από μένα σε άλλο μηχανικό που του έβγαλε πρόστιμο συμπληρώνοντας στη δήλωση ότι υπάρχει άδεια και του

 

έβγαλε τη μίση τιμή.

 

Στο ΤΕΕ απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν. Ποια η αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

dimifo : Στο ΤΕΕ απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν. Ποια η αποψη σας.

 

'Οτι δεν γνωρίζουν, δεν βλέπεις τι τραβάμε. :shock:

 

 

 

Δεν έχει άδεια βέβαια κι ας είναι και από το 1821.

Link to comment
Share on other sites

Τι νούμερο αδείας θα του έβαζε ο άλλος μηχανικός στο κουτάκι που τη ρωτάει?Και αν πέσει στο 5% και του τη ζητήσουν , τι θα τους δείξει?Προφανώς και δεν έχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ! αυτο ειπα και γω. ας παει λοιπον στον αλλον και θα συνεχισει να ειναι παρανομος. Βεβαια αυτο θα φανει οταν ερθει η ωρα να κανει καποια κινηση σχετικα με το αυθαιρετο και μεχρι τοτε θα ειμαι εγω η μηχανικος που πηγε να τον "φαει".....

Link to comment
Share on other sites

...

...

Στο ΤΕΕ απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν. Ποια η αποψη σας.

Μια πιο πλήρη απάντηση θα έπρεπε να ήταν.

Ως προϋφιστάμενο του 55 δικαιούσαι να εκδώσεις άδεια για προϋφιστάμενο προ 55 ως είχε, και να κάνεις τακτοποίηση το καθ υπέρβαση με τον 4014/11.

Σε αυτή την περίπτωση στην τακτοποίηση μπορείς να δηλώσεις ότι έχει άδεια και να κάνεις χρήση των ευεργετικών διατάξεων για μειωμένες τιμές.

Αν δεν το κάνεις τότε ταχτοποιείτε μόνο με τις διατάξεις του 4014/11 το τμήμα που είναι μετά το 55 ως άνευ αδείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πως μπορείς συνάδελφε Didonis να εκδόσεις άδεια για προυφιστάμενο του 55 αφού στις φωτογραφίες θα φαίνεται το τμήμα που δεν είναι παλιό. Θέλω να πώ, μπορείς να τους πείς θα βγάλω άδεια νομιμοποίσης ως προυφιστάμενο του 55 και μετά θα πάω για τακτοποίηση με τον 4014/2011?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανάλογη περίπτωση. Σε ερώτησή μου στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν να βάλω στο κουτάκι της Ο.Α. ένα τυχαίο νούμερο π.χ. 1234/55, (γιατί δεν υπάρχει και άδεια, είναι απο το 1939 όπως φαίνεται στο συμβόλαιο) και θα συμπληρώσω τα υπόλοιπα στοιχεία για την προσθήκη κανονικά η οποία έγινε το 1990.

Link to comment
Share on other sites

Στη Θ2 ερωτοαπάντηση αναφέρει ότι για κτίριο που θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο σύμφωνα με παρ.1 του άρθρου 23 του ΓΟΚ/85

(περιλαμβάνει και τα προ του 55 κτίρια) έχω το δικαίωμα να τικάρω το κουτάκι με άδεια. Βέβαια αναφέρει συγκεκριμένη περίπτωση με 1337 αλλά αν ερμηνεύω σωστά πρέπει να έχει εφαρμογή σε όλες τις περιπτώσεις της παρ.1

Link to comment
Share on other sites

Στη Θ2 ερωτοαπάντηση αναφέρει ότι για κτίριο που θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο σύμφωνα με παρ.1 του άρθρου 23 του ΓΟΚ/85

(περιλαμβάνει και τα προ του 55 κτίρια) έχω το δικαίωμα να τικάρω το κουτάκι με άδεια. Βέβαια αναφέρει συγκεκριμένη περίπτωση με 1337 αλλά αν ερμηνεύω σωστά πρέπει να έχει εφαρμογή σε όλες τις περιπτώσεις της παρ.1

 

Παρόμοια απάντηση πήρα και εγώ από το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

σε κτισμα προ 55 (χωρις αδεια) οπου εγινε προσθηκη ενος ακομη δωματιου και ειχε εκδοθει εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας το 99, για την τακτοποιηση της αυθαιρετης αυτης προσθηκης, συμφωνα με τις διευκρινησεις του τεε, εφοσον ειχε εκδοθει η εγκριση εργ, μικρης κλιμακας, θα θεωρησω οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια για την συμπληρωση του αντιστοιχου τετραγωνιδιου στη συμπληρωση της δηλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.