Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα μείωση τιμών προστίμων και όχι μόνο..


Recommended Posts

 

σημαίνει ότι πλέον για όλα τα τοπογραφικά πρέπει να είναι εξαρτημένα, ενώ για την βεβαίωση μηχανικού δεν θα απαιτείται καθόλου τοπογραφικό για μεταβίβαση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας σε εντός σχεδίου;;;

 

Αυτό ακριβώς προκύπτει από τις διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...

δηλαδή για την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε εντός σχεδίου χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο καταλαβαινω...

 

Το θεμα στα εντος σχεδιου και ειδικα εντος Πραξης Εφαρμογης το εχω ξαναθιξει...

Η εξαρτηση θα γινει σε ΕΓΣΑ??? Με τη διαφορα στο εμβαδο σε σχεση με τους Πινακες της Πραξης τι γινεται???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω να μειώνονται τα πρόστιμα

«Ειδικά δε για τα ακίνητα του προηγούμενου εδαφίου που βρίσκο-

νται σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων

οικισμού, που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης, σύμφωνα

με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οι-

κονομικών, για τον υπολογισμό των προστίμων λαμβάνε-

ται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στον Δήμο

και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν, η ελάχιστη τιμή

ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, εφόσον

στην οικεία τοπική ή δημοτική κοινότητα η μέγιστη τιμή

ζώνης δεν υπερβαίνει τα 2.000 ευρώ.»

 

το άλλαξαν πάλι

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις θα προστεθεί στην παράγραφο 7β δλδ για νησιωτική Ελλάδα.

Για την Ηπειρωτική μένει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis,

εγώ δεν το καταλαβαίνω ακριβώς έτσι. Όπως τα έχω κατανοήσει έως τώρα, εάν είμαι στην Ηπειρωτική Ελλάδα, εκτός σχεδίου σε δήμο με ΤΖ>2200€, πχ. στο δήμο Μαρκοπούλου-Μεσογαίας, δεν με ικανοποιεί καμία συνθήκη από την 7α και υπάγομαι στην 7β, μαζί με την νησιωτική ελλάδα. Επομένως, για μένα ισχύει πάλι η νέα πρόβλεψη, περί εκτός σχεδίου, όπου τώρα θα πάω στην ελάχιστη ΤΖ της περιφερειακής ενότητας, δηλ. Ανατολικής Αττικής, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα δεν έχω ΤΖ>2000€. Όμως, έχω ΤΖ>2000€, επομένως τελικά πώς το υπολογίζω, γιατί εκεί τελειώνει το δέντρο επιλογών μου...

Ακούγεται γελοίο, αλλά έχω μπερδευτεί εντελώς πλέον. Ή αυτοί δεν μπορούν να γράψουν δύο αράδες που να βγάζουν νόημα, ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι πολύ βασικό εδώ. Ζητώ βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδευτεί γιατί κάνεις από την αρχή ένα λάθος.

Το Μαρκόπουλου ανήκει στην Ηπειρωτική Ελλάδα και μέσα εκεί θα βρει το τι ισχύει. Η 7β δε σε αφορά.

 

Διαβάζοντας καλά την 7α θα δεις ότι όταν είσαι εκτός σχεδίου και έχεις ΤΖ στην Κοινότητα > 2200 τότε πηγαίνεις στο παραπάνω εδάφιο (του 7α δλδ) και ελέγχεις με την ελάχιστη της κοινότητας και άμα δεν υπάρχει με την ελάχιστη της ΠΕ.

 

«7.α. Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική

Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση

που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύ-

στημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό

της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη

τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα,

όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί

σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφε-

ρειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο. Ειδικά δε για

τα ακίνητα του προηγούμενου εδαφίου που βρίσκονται

σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικι-

σμού, που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης, σύμφωνα με

το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών, για τον υπολογισμό των προστίμων λαμβάνεται

υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφερει-

ακή ενότητα, εφόσον στην οικεία δημοτική κοινότητα

του ακινήτου η μέγιστη τιμή ζώνης δεν υπερβαίνει τα

2.200 ευρώ.

 

Το μπλε κομμάτι δεν ισχύει για το Μαρκόπουλο.

Πηγαίνει με το κόκκινο. Το κόκκινο δλδ ισχύει για τα ΕΝΤΟΣ σχεδίου ανεξαρτήτου τιμής ζώνης στην κοινότητα και για τα ΕΚΤΟΣ σχεδίου στις περιπτώσεις που η ελάχιστη τιμή ζώνης της κοινότητας είναι < 2200€.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

ssouanis ευχαριστώ πολύ, βλέπω το ξενυχτάμε και οι δύο.

Πράγματι, εάν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, τότε το είχα πιάσει εντελώς λάθος από την αρχή. Δηλαδή, στο Μαρκόπουλο, για να συνεχίσουμε το παράδειγμά μου, θα πάω με 1000€ που είναι η ελάχιστη ΤΖ του δήμου; Εσύ πως ερμηνεύεις τον νόμο, στις περιπτώσεις που ένας δήμος, όπως το Μαρκόπουλο, δεν έχει καθόλου δημοτικές κοινότητες; Θεωρούμε αντ' αυτού το επίπεδο του δήμου ή πηδάμε κατ' ευθείαν στην περιφερειακή ενότητα, επομένως 600€ στην περίπτωσή μας;

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση όλων μας, απάντηση Σηφουνάκη σε επίκαιρη ερώτηση Μαρκόπουλου στη Βουλή:

 

"Στο ερώτημα του αγαπητού συναδέλφου κ. Μαρκόπουλου αναφορικά με την έκπτωση στην εφάπαξ καταβολή του προστίμου και την αύξηση των δόσεων προκειμένου να προσέλθουν – για ρύθμιση – οι ιδιοκτήτες και να εισπράξει το Κράτος, θα ήθελα να τονίσω ότι :

 

Οι διατάξεις του Ν. 4014/2011, όπως ισχύουν μετά την τροποποίησή τους από τον Ν. 4030/2011 («Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης και ελέγχου των κατασκευών»), αναφορικά με τον τρόπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου και τον τρόπο της καταβολής του, είναι σαφής και έχουν γενική εφαρμογή. Για την κατοικία έχουμε ήδη αυξήσει τους μήνες αποπληρωμής του προστίμου από 30 σε 36. Δεν προβλέπεται η περαιτέρω επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής των προστίμων καθότι αυτό συνδέεται με συγκεκριμένους δημοσιονομικούς στόχους.

 

Επιπρόσθετα, για την εφάπαξ καταβολή του προστίμου, έχουμε ήδη προβλέψει έκπτωση της τάξης του 20%.

 

Όσον αφορά στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής σας, κύριε συνάδελφε, θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι η ρύθμιση των αυθαιρέτων δεν έγινε με οριζόντιο τρόπο - ως προς τον υπολογισμό των προστίμων. Στην προσπάθειά μας να προσεγγίσουμε μια αντικειμενική πραγματικότητα, λαμβάνουμε υπόψη πολλά κριτήρια όπως το κοινωνικό (π.χ. πρώτη ή δευτερεύουσα κατοικία), το οικονομικό (π.χ. την τιμή ζώνης του τετραγωνικού), το είδος, αλλά και την έκταση της ίδιας της αυθαιρεσίας".

 

Άρα όλοι καταλαβαίνουμε πόσο ...θα μειωθούν τα πρόστιμα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι δεν θα παρει παραταση?????

Μέχρι να δημοσιευτεί το ΦΕΚ θα έχουμε πιάσει μέσα Φλεβάρη οπότε πιστεύω ότι προφανώς και θα δοθεί ξανά παράταση. Χώρια το θέμα με τα εξ αδιαιρέτου που ακόμα δεν έχουν πει τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.