Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανίχνευση λειτουργίας αντλίας


thanar

Recommended Posts

Δεν μπόρεσα δυστυχώς να βρω κάποιον τίτλο θέματος που να περιγράφει καλύτερα αυτό που ψάχνω (ήμουν στην κυριολεξία για 3 λεπτά με τα χέρια στο πληκτρολόγιο)...

 

Επειδή είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω:

Υπάρχει μια υποβρύχια αντλία. Από αυτές με το ενσωματωμένο φλοτέρ μπανάνα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βρω ένα εξάρτημα, συνδυασμό ρελέ/αισθητήρα, το οποίο όταν η αντλία παίρνει μπροστά (όταν δηλαδή υπάρχει ροή ηλεκτρισμού στην παροχή της), αυτό να μου κλείνει μια επαφή. Το εξάρτημα θέλω να το συνδέσω σε σειρά στην παροχή της αντλίας, χωρίς να επέμβω καθόλου στην αντλία ή στο φλοτέρ της.

 

Ένας άλλος τρόπος να το τοποθετήσω είναι το εξής:

Έστω συνδέω σε σειρά ένα αμπερόμετρο AC στην αντλία. Αντί λοιπόν να ανεβαίνει η βελόνα στα 0.5A όταν παίρνει μπροστά η αντλία, εγώ θέλω να κλείνει μια επαφή.

 

Περίμενα πως θα υπήρχε σχετικό εξάρτημα ράγας που να κάνει αυτή τη δουλειά. Όσο και να το έψαξα όμως σε καταλόγους και καταστήματα, δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Έχει κανείς κάτι υπ' όψιν του;

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ψάχνεις ονομάζεται επιτηρητής ρεύματος και το έχουν όλες οι γνωστές εταιρίες

πχ ΑΒΒ CM-SRS.2

schneider RM4JA32

siemens 3UG4622

 

αν το θες για προστασία από ξηρή λειτουργία υπάρχουν και ποιο εξειδικευμένα ρελέ πχ επιτηρητές συνφ

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nvel,

 

Πιθανώς αυτό είναι που ψάχνω. Θα το τσεκάρω αύριο με έναν Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και άλλους 2 Τ.Ε. με τους οποίους μίλησα σήμερα για το θέμα και επέμεναν πώς κάτι τέτοιο απλά δεν υπάρχει!

 

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια!

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζεσαι ακριβειες μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν Μ/Σ εντασης και ενα ρελε με πηνιο 12VAC. Τι Μ/Σ χρειαζεσαι εξαρταται απο την ενταση που θελεις να μετρησεις. Για να αλλαξεις τον λογο μετασχηματισμου μπορεις να περασεις το πρωτευων περισσοτερες φορες απο μια... Οσο για αυτους που μιλησες, οι περισσοτεροι, κι ας εχουν πτυχια ειναι ασχετοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

υπάρχουν κάτι καταπληκτικά δαχτυλιδάκια (μ/σ έντασης) που σου δίνουν κατευθείαν τέτοια ψυχρή επαφή και την διαχειρίζεσαι ανάλογα.

 

δεν είναι ράγας αλλά είναι ότι καλύτερο έχω δει. veris sensors...

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.