Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με TopCon GRS-1


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα μπω απευθείας στο θέμα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Έχει να κάνει με τα σημεία ουσιαστικά που έχουν να κάνουν με το μηχάνημα... Λοιπόν έχω δημιουργήσει αρχείο dxf με σημεία τα οποία έχουν ληφθεί με συντεταγμένες, όλα κανονικά. Αφού είχα κάνει την δουλεία κανονικά, πέρασα το αρχείο στον υπολογιστή για να το δουλέψω . Αφού τελείωσα το ξαναπέρασα στο μηχάνημα για να κάνω χάραξη. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω επίλογή των σημείων (στο μηχάνημα) είτε από τον χάρτη είτε από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Φοβάμαι να πειραμιστώ μην κάνω καμιά βλακεία και πάει χαμένη η εργασία ξέρω 'γω ή χαλάσω κάποια ρύθμιση. Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει τα σημεία να περαστούν στο project που δουλεύεις φορτώνοντας αρχείο (π.χ. τύπου ascii). Το dxf φορτώνεται μόνο για επισκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

agios, αν δεν επιλεξεις "μονο για επισκοπηση" τοτε φορτωνει κανονικα και επιλεγεται ότι θελεις(σημεια, γραμμες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι υπέρμαχος της Topcon θα έλεγα ότι ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός.

Το πρόβλημα δεν είναι στον δέκτη αλλά στη βαρεμάρα του χρήστη να κάτσει να διαβάσει λίγο το manual να δεί πως γίνονται αυτά τα πράγματα.

Σόρρυ για την επιθετικότητα αλλά καλό είναι να ασχολούμαστε και λίγο με τα μηχανήματα μας...εκτός αν ο φίλος το ενοικίασε οπότε λογικό να μην ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

καλά πέρασε και ένας χρόνος από τότε ίσως να το διάβασε το μάνιουαλ

χαχα τώρα το είδα! γεία σου ρε Κώστα, καλή χρονία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.