Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αμοιβή στο ιδιωτικό συμφωνιτικό


Recommended Posts

τακτοποιώ ένα αυθαίρετο για κάποιο γνωστό μου και θέλω να του πάρω μόνο 400 ευρώ - καθαρά. πώς θα υπολογίσω πόσα θα είναι τα επιπλέον (ΦΠΑ, κρατήσεις από ΤΕΕ κλπ); θέλω να σημειώσω στο ιδιωτικό συμφωνητικό ότι θα πάρω 400 συν τα υπόλοιπα. αν κατάλαβα καλά, οι υπόλοιποι φόροι-κρατήσεις είναι συνολικά περίπου το 30% από την καθαρή αμοιβή; δηλαδή συνολικά θα πάρω 400+120 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

έναν υπολογίσμο των κρατήσεων μπορείς να βρείς στο amoives.gr . Φ.Π.Α. και ΦΕΜ απο το συμφωνητικό τα υπόλοιπα με νόμιμη

Link to comment
Share on other sites

πήγα στη σελίδα κ συμπλήρωσα τα στοιχεία αλλά μου υπολογίζει τις κρατήσεις με βάση τη νόμιμη αμοιβή η οποία είναι περίπου 1900 ευρώ. εκτός κι αν οι κρατήσεις είναι ίδιες για τα 400 και για τα 1900. είναι;

Edited by Loaderini
Link to comment
Share on other sites

Οι κρατησεις (ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ) ειναι βασει νομιμης αμοιβης και ΦΕΜ, ΦΠΑ βασει συμφωνηθεισας

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις γίνονται επί της νόμιμης (2+2+1% τεε, τσμεδε, εμπ + 2,4% επί αυτών χαρτοσημο) 5,12% * 1900 = 97€. Άρα θα κάνεις συμφωνητικό για 500€ + 115€ ΦΠΑ. Θα καταβάλεις και ΦΕΜ 10% * 500 = 50€ στην εφορία σου.

Link to comment
Share on other sites

το 1900 πού το βρήκες? οι κρατήσεις είναι 1569,58 € , επί της καθαρής ''νόμιμης'' αμοιβής δηλαδή

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει αποτυπώσεις, τοπογραφικό κλπ. 1900 έγραψε, 1900 έγραψα και εγώ...

 

Διορθώνω: Οι κρατήσεις επί της νόμιμης καθαρής αμοιβής (χωρίς το ΦΠΑ, δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη για την αμοιβή κόβεται με το πέρας κάθε φάσης ή μια στο τέλος της ρύθμισης, δηλαδή μετά την ολοκληρωμένη υποβολή;

Επίσης το ιδιωτικό συμφωνητικό πότε κατατίθεται στο τεε και όπου αλλου είναι να κατατεθεί;

Με το πέρας της ρύθμισης ή όταν υποβάλουμε την αίτηση μεσω του συστήματος;

Τέλος μπορεί τοπογράφος να μου κόψει μια απυ για το τοπογραφικό, και να το συμπεριλάβω στο συμφωνητικό μου με τον πελάτη, ωστε να μην κάνει ξεχωριστό συμφωνητικό ο τοπογράφος;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.