Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εναλλακτικοί πάροχοι τηλεφωνίας-Διαδικτύου.


paktomenos

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω Forthnet Double Play:

- είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες internet

- απλά ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες τηλεφώνου (κάποιες, ευτυχώς ελάχιστες φορές έχει κακή ποιότητα ήχου, οι φωνές ακούγονται διακεκομμένες... χαρακτηριστικό του VoIP!) και

- πολύ δυσαρεστημένος από την ανυπαρξία εξυπηρέτησης... έχει τύχει από πείσμα να περιμένω 45 λεπτά στην τηλεφωνική γραμμή, ενώ τα όταν τελικά το σηκώσει υπάλληλος της Forthnet ο ένας υπάλληλος σε "πετάει μπαλάκι" σε κάποιον άλλον και ο άλλος στον επόμενο, κ.ο.κ! Εάν τύχει να αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τη Forthnet καλύτερα να πάτε να ανάψετε μια λαμπάδα μπας και λυθεί το πρόβλημά σας, παρά να περιμένετε να εξυπηρετηθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας διατυπώσω ατάκα που διάβασα σε διπλανό φόρουμ και δεν την είχα πάρει σοβαρά υπ' όψη μου.

 

"μετά από τον ένα και τον άλλο γύρισα στην αγκαλιά του ακριβού ΟΤΕ"

 

και εγώ παθών από hol, forthnet.

 

τι να πρωτοπώ ?

 

μόνο ένα.

 

Στη forthnet μετά από σχεδόν πολεμική σύρραξη με τον securita (κατάλαβε ότι δεν είμαι καλά στα μυαλά μου και θα έτρωγε shoei στο κεφάλι ) στην καλλιθέα, αφού έβριζα θεούς - δαίμονες και ούρλιαζα και με άκουγαν μέχρι το μοσχάτο.....δέχθηκαν να μην ξαναπληρώσω λογαριασμό εως ότου να λήξει η σύνδεσή μου.

 

και αυτό έπραξα και ούτε με ενόχλησαν.

 

πλέον ΟΤΕ στα 4μβ και τσεκαρισμένα η ταχύτητά μου είναι 3,7μβ, αδιάλειπτα μέσα σε 8 μήνες που την έχω.

 

 

teloC

Link to comment
Share on other sites

παιδια σύνδεση με ΤΕΕ ΑΜΕΣΩΣ.όχι μόνο σου την κάνουν σε 2 μέρες,αλλά δουλεύει άψογα στην ταχύτητα που έχω πληρώσει.με rapidshare accounts και σύνδεση στα 4 mbps κατεβάζω στα 470 KB/s μόνιμα από τον ιανουάριο.και κανένα πρόβλημα.έχω και conn-x στο γραφείο αλλά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ.ψάξτε τιμές και συγρίνετε αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κέντρο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τη Forthnet Double Play. Και ταχύτητες έχω (μέχρι 1.300kb/sec download και 100kb/sec upload) και FAX έχω κανονικότατα. Τώρα μάλιστα έβαλε και 60' προς κινητά κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω προβλημα με το Internet απο Μαρτιο του 2008 που *****************συνδεθηκα στην (OnTelecoms) trible play.

Αρχες Νοεμβριου τα προβληματα μου εγιναν αφορητα(αποσυνδεσεις-πολλες ωρες χωρις Internet) τα οποια συνεχιζουν μεχρι σημερα.

 

Τοτε εμαθα για την Η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), είναι η Ανεξάρτητη Αρχή η οποία αποτελεί τον Εθνικό Ρυθμιστή που ελέγχει, ρυθμίζει και εποπτεύει: (α) την αγορά ηλεκτρονικών επικοινωνιών, στην οποία δραστηριοποιούνται οι εταιρείες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, ασύρματων επικοινωνιών και διαδικτύου και (β) την ταχυδρομική αγορά, στην οποία δραστηριοποιούνται οι εταιρείες παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών και υπηρεσιών ταχυμεταφοράς. Επιπλέον, η ΕΕΤΤ ασκεί τις αρμοδιότητες Επιτροπής Ανταγωνισμού στις εν λόγω αγορές. www.eett.gr

 

Για θέματα Καταναλωτών καλέστε από σταθερό τηλέφωνο στο 801 11000 80 ή από κινητό τηλέφωνο στο 210 6151194.

Γιια την υποβολή αιτήματος/ καταγγελίας στην ΕΕΤΤ γινεται η εξης διαδικασιες:

 

Αναφερεται τηλεφωνικα στο τεχνικο τμημα του Παροχου την βλαβη αυθημερον, αν γινεται.

Ο τεχνικος ανοιγει μια καρτελα για την βλαβη και σας δινει τον εναν κωδικο βλαβης (σημειωνεται και το επιθετο του τεχνικου).

Συντασεται μια επιστολη(την στελνεται με fax στον παροχο) με γραπτο αιτημα προς τον παροχο αναφεροντας κωδικο βλαβης-ημερομηνια και το ονομα του τεχνικου που μιλησατε και ζητατε την επιλυση της εντος των χρονικο οριων που προβλεπονται.

 

Για βλαβη στο στεθερο τηλ πρεπει σε 3 μερες να την αποκαταστησουν.

Για το Internet σε 20 με 30 μερες.

Μετα την παροδο του χρονικου διαστηματος αν δεν αποκατασταθη η βλαβη κανεται νεα επιστολη προς την ΕΕΤΤ και καταγγελεται τον παροχο κοινοποιηση τον Παροχο.

 

Εχει τρεξιμο η δουλεια. Προσωπικα εχω μπλεξει *************, αλλα δεν θα τους χαρισω τιποτα.Αν και θα μπορουσα να παω σε αλλη εταιρια δεν κουναω ρουπη. Θα εξαντλησω καθε νομιμο μου δικαιωμα.

 

 

Σε ποιο σημειο ειμαι τωρα.

Τα δικα τους τα μοντεμ δεν συντονιζουν, ενω ενα δικο μου siemens απο αλλη εταιρια συντονιζει.

Το προβλημα ειναι οτι ειναι Ethernet και εγω θελω ασυρματο μοντεμ γιατι εχω 2 PC.

 

Το θεμα αυτο το ανοιγω για να βοηθησω καποιους αλλους που μπορει να εχουν παρομοιο προβλημα και ειναι ανημερωτοι για τα δικαιωματα τους.

Ο οποιος θελει την συμβουλη μου ας στειλει Pm.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έκοψα την HOL που είχα για περίπου 9 μήνες, αφού για ένα μήνα κάναν τους χαζούς και δεν ήταν σε θέση να διορθώσουν πρόβλημα που οδηγούσε στο να μην έχω ούτε τηλέφωνο ούτε internet (double play είχα). Μου χρέωσαν κανονικά και τον "βλαμένο" μήνα αλλά αφού τους ξε@@σα κανονικά έστειλαν στο φτερό διορθωτικό λογαριασμό και τον αφαίρεσαν. Φυσικά με το ξε@@σιμο κατάλαβαν ότι δεν θα πλήρωνα και το κόστος διακοπής και δεν τόλμησαν να το ξαναστείλουν. Και ο άγιος φοβέρα θέλει.

Τώρα ΟΤΕ, σίγουρη δουλειά8-):cool:8-)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σύνδεση με ΤΕΕ ΑΜΕΣΩΣ.όχι μόνο σου την κάνουν σε 2 μέρες,αλλά δουλεύει άψογα στην ταχύτητα που έχω πληρώσει.με rapidshare accounts και σύνδεση στα 4 mbps κατεβάζω στα 470 kb/s μόνιμα από τον ιανουάριο.και κανένα πρόβλημα.έχω και conn-x στο γραφείο αλλά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ.ψάξτε τιμές και συγρίνετε αξιοπιστία.

 

Οι υπηρεσίες που προσφέρει το ΤΕΕ είναι καλές?Η "ΝΟΜΟΣ" για παράδειγμα?

 

Εγώ έχω tellas και μπορώ να πω οτι είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

H ΝΟΜΟΣ έχει τα μειονεκτήματα ότι είναι δύσχρηστη και ότι ενίοτε (όπως σήμερα το μεσημέρι) σέρνεται.. Από την άλλη όμως έχει πάααααααρα πολύ πράγμα. Οχι μόνο στα πολεοδομικά. Φορολογικά , εργασιακά , Αποφάσεις ΣτΕ , Αρείου Πάγου , Εφετεία , Πρωτοδικεία , ευρωπαική νομοθεσία , υπουργικές αποφάσεις , ότι μπορείς να φανταστείς. Οπως είπα όμως και πριν χάνει στη χρήση. Εγώ δεν την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση παρά μόνο για πολύ ειδικό ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.