Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμία της πρώτης δόσης του προστίμου


Recommended Posts

evagellia

δεν κοίταξα αργίες κλπ

αλλά πιστεύω ότι αν πληρώσεις παράβολο

28-2-12 μπορείς να θεωρηθείς ως "εμπρόθεσμος/η"

επειδή αυτό μετράει και όχι το σύστημα ΤΕΕ που θα στο εντάξει

στις 29-2-12

Ίσως όμως να κάνω και λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!!!

Δεν ειμαι κι εγω απολυτα σιγουρη αλλα πριν λιγες μερες ειχα μιλησει με το ΤΕΕ για ενα θεμα και μου ανεφεραν οτι η αιτηση μας πρεπει να ειναι σε κατασταση προσωρινης υπαγωγης για να θεωρειται εντος προθεσμιας, οποτε....

Link to comment
Share on other sites

δεν αποκλείεται και ίσως είναι μάλλον σωστή η γνώμη σου.

 

Γιατί τι να το κάνω που πλήρωσα εμπρόθεσμα (έστω και σήμερα π.χ)

αλλά η ημερομηνία της αίτησης είναι εκπρόθεσμη;

 

Έχεις δίκιο 100%, εκεί καταλήγω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κι εγω το διασταυρωνω...συγκεκριμενα ειχα κανει μια αιτηση τον Δεκεμβριο και ειχε πληρωθει και το παραβολο, αλλα μετα απο αυτο δεν ειχα προχωρησει σε προσωρινη υπαγωγη, δηλαδη δεν ειχα επιλεξει αν ο πελατης πληρωσει με δοσεις ή εφαπαξ ηθελε να το σκεφτει μεχρι τελος Ιανουαριου που ηταν η προθεσμια για πληρωμη, ωστοσο δεν εβρισκα τον πελατη και μπηκε ο Φεβρουάριος, ετσι σκεφτηκα οτι εχασε τη ρυθμιση και κατ' επεκταση και το παραβολο....πηρα λοιπον τηλ στο ΤΕΕ τους ειπα το θεμα και μηπως μπορουσε να γινει κατι και καταληξαμε οτι α) για να εισαι εμπροθεσμος πρεπει να εχεις κανει προσωρινη υπαγωγη και β) οτι η προθεσμία (μεχρι τελος Ιανουαρίου) που ειχαμε για να πληρώσουμε δεν μετρούσε για μενα...

Τελοσπαντων ας μας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του για να ειμαστε πιο σιγουροι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω βγαλει εντολη πληρωμης για το παραβολο και ο πελατης το πληρωσε σημερα. αφου το πληρωσε και μετα, θυμηθηκε οτι δεν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια. γινεται να αλλαξει αυτο αφου εχει πληρωθει το παραβολο? επισης γινεται να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη μετα την πληρωμη του παραβολου?
καλησπερα. εχω βγαλει εντολη πληρωμης για το παραβολο και ο πελατης το πληρωσε σημερα. αφου το πληρωσε και μετα, θυμηθηκε οτι δεν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια. γινεται να αλλαξει αυτο αφου εχει πληρωθει το παραβολο? επισης γινεται να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη μετα την πληρωμη του παραβολου?

ακομα ειναι στην αρχικη υποβολη....δε γινεται να αλλαξει με τιποτα το ονομα? ας καει το παραβολο αυτο....δεν υπαρχει θεμα! στο τεε το τηλεφωνικο κεντρο ειναι φουλ...δε μπορω να βγαλω γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κι εγω το διασταυρωνω...συγκεκριμενα ειχα κανει μια αιτηση τον Δεκεμβριο και ειχε πληρωθει και το παραβολο, αλλα μετα απο αυτο δεν ειχα προχωρησει σε προσωρινη υπαγωγη, δηλαδη δεν ειχα επιλεξει αν ο πελατης πληρωσει με δοσεις ή εφαπαξ ηθελε να το σκεφτει μεχρι τελος Ιανουαριου που ηταν η προθεσμια για πληρωμη, ωστοσο δεν εβρισκα τον πελατη και μπηκε ο Φεβρουάριος, ετσι σκεφτηκα οτι εχασε τη ρυθμιση και κατ' επεκταση και το παραβολο....πηρα λοιπον τηλ στο ΤΕΕ τους ειπα το θεμα και μηπως μπορουσε να γινει κατι και καταληξαμε οτι α) για να εισαι εμπροθεσμος πρεπει να εχεις κανει προσωρινη υπαγωγη και β) οτι η προθεσμία (μεχρι τελος Ιανουαρίου) που ειχαμε για να πληρώσουμε δεν μετρούσε για μενα...

Τελοσπαντων ας μας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του για να ειμαστε πιο σιγουροι..

Το θέμα δεν είναι να μας πει κάποιος τη γνώμη του αλλά να μας απαντήσουν υπεύθυνα από το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και με τους δύο και με e-mail και με το τηλέφωνο. Το e-mail το έστειλα πριν από 10 μέρες και στο τηλέφωνο δεν μπορώ να βγάλω γραμμή. Ακόμα καμμια απάντηση έστω από το e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις αλλα το ΤΕΕ πολλες φορες κατεβαζει τα τηλεφωνα γιατι εχουν πολυ κοσμο μπροστα τους, πρωινη ωρα δεν τους εχω βρει ποτε, αφηνω τη γραμμη 40 λεπτα ανοικτη και μεχρι που τελικα κλεινει μονη της. Οσες φορες τους εχω βρει ειναι απογευμα μετα τις 7 ή 8 παρά που ειναι η ωρα που κλεινουν κιολας. Στα mail δεν απαντουν εδω και 2 μηνες εχω στειλει αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα ο πελάτης μου είχε πληρώσει παράβολο στις 16/1 κι εγώ έκανα προσωρινή υπαγωγή στις 17/1 επιλέγοντας πληρωμή εφάπαξ. Αυτός όμως πήγε και την πλήρωσε 17/2....και φοβάμαι μήπως θεωρήθηκε εκπρόθεσμος αν σκεφτεί κανείς ότι έπρεπε να πάει ίσως μέχρι τις 16/2. Μπήκα σήμερα στο σύστημα και δεν φαίνεται ακόμα ενημερωμένο....Μήπως πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα, δεν ξέρω. Θα σας ενημερώσω πάντως για το πόσο καλά δουλεύει το σύστημα ως προς τον 1 μήνα προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση που το παράβολο πληρώθηκε 2 μήνες μετά και το σύσημα το θεωρεί εξοφλημένο, υπάρχει περίπτωση να το ακυρώσουν μετά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.