Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε γραφεία


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω ένα κτίριο ισόγειο και όροφος το οποίο βγήκε με άδεια αποθήκης.

Όλα τα μετρά είναι στο σ.δ.

Δεν έχει καμία υπέρβαση δόμησης το κτίριο αλλά έχει αλλάξει χρήση σε γραφεία.

Πως υπολογίζω το πρόστιμο? Βάζω τμ υπέρβασης κ.χ ή βοηθητικών. Επειδή είναι 560 τ.μ. βγάζω αστρονομικά ποσά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλά μέχρι να γίνει η νομιμοποίηση θα περάσει σίγουρα ένας χρόνος.

Στο ίδιο φύλλο καταγραφής μπορώ να βάλω αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση και αύξηση ύψους? Γιατί δοκιμάζοντας το έτσι μειώνεται δραματικά το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι δεν έχεις υπέρβαση δόμησης γιατί να βάλεις? Είπες ότι όλα τα μέτρα είναι σδ και δεν έχεις υπέρβαση δόμησης. Έχεις μόνο αλλαγή χρήσης. Θα τα έβαζα ως κύριο χώρο.

Edited by sof2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπέρβαση δόμησης αλλά είτε κλικαρω χωρίς υπέρβαση είτε με < 50 % ο συντελεστής είναι 1 , βγάζω ένα πρόστιμο περίπου 20000. Δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώσει όσο θα πλήρωνε και κάποιος χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγήκε κάποια άκρη? Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση...Το πρόστιμο είναι παράλογα μεγάλο (έτσι τουλάχιστον πιστεύω).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει χωρίς υπέρβαση δόμησης; Εννοώ το δέχονται σε αυτήν την περίπτωση βάσει Ν.4014 ή η μη υπέρβαση δόμησης είναι μόνο για υπέρβαση ύψους αποκλειστικά;

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.