Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Αλλαγές φέρνουν νέες τροπολογίες


gio

Recommended Posts

Ξέρει κανείς για την περίπτωση έκδοσης αδείας , αφού έχεις πληρώσει το παράβολο και έχεις εκδώσει και την άδεια που το καταχωρείς στο σύστημα για να ολοκληρώσεις την υπαγωγή με τον Ν4014?

βάζεις κάπου τον αριθμό αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο νόμου για την ποινική προστασία του περιβάλλοντος γράφει ότι στην περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, ορίζεται ως ειδικό πρόστιμο το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

 

 

 

Έχω περίπτωση πελάτη που έχει βγάλει άδεια για κατάστημα. Τώρα πλέον το χει χωρίσει σε 4 τμήματα, δημιουργώντας 4 μικρότερα καταστήματα τα οποία τα χει νοικιάσει και για τα οποία θέλουν να βγάλουν άδειες λειτουργίας. Το εξωτερικό περίγραμμα δεν έχει αλλάξει. Επομένως καταλαβαίνω ότι μπορεί να τακτοποιηθεί με το Ν. 4014, σύμφωνα με το σχέδιο νόμου παραπάνω, πληρώνοντας πρόστιμο 500 ευρώ και να καθαρίσει.

Η ερώτησή μου είναι αν θα πρέπει να γίνουν 4 διαφορετικές αιτήσεις, μία κάθε νέο κατάστημα και να πληρωθούν 4 ειδικά πρόστιμα των 500 ευρώ, σύνολο 2000 ευρώ. Αυτό μου είπαν από το ΤΕΕ χτες, λέγοντας ότι αφού θα χρειαστεί να βγει βεβαίωση για το κάθε κατάστημα, τότε πρέπει να γίνουν 4 φάκελοι και να πληρωθεί ειδικό πρόστιμο 500 ευρώ για το καθένα. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί όλος ο χώρος ανήκει σ έναν ιδιοκτήτη και θα αναγκαστεί να πληρώσει εκτός των 2000 ευρώ και 4 αμοιβές μηχανικού. Δεν είναι κ πολύ λογικό.

Καμιά ιδέα;

 

Οι Δηλώσεις υποβάλλονται ανά ιδιοκτησία και όχι ανά ιδιοκτήτη ή χώρο. Οπότε, μία Δήλωση για τις παραβάσεις εντός των συστημμένων συμβολαιογραφικά ορίων της κάθε ιδιοκτησίας, σύνολο 4 Δηλώσεις.

Κατά την άποψή μου, αφού έχουν γίνει οριζόντιες, είτε είναι 4 μαγαζιά δίπλα δίπλα, είτε είναι το ένα στην Αθήνα και το άλλο στη Θήβα είναι το ίδιο πράγμα, διαφορετικές ανεξάρτητες κ' αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Επίσης, είναι λογικό να πληρώσει για 4 ιδιοκτησίες, αφού 4 ιδιοκτησίες θα εκμεταλλευθεί έπειτα. Όσο για τις αμοιβές, όταν υπολογίσεις τι θέλεις, μπορείς να συμψηφίσεις τα κοινά έξοδα (μία επίσκεψη για αυτοψία κ' αποτύπωση αντι για τέσσερις, μία κάτοψη και μία τομή με επισήμανση του ρυθμιζόμενου χώρου ανά Δήλωση κ.λπ.), δεν γλιτώνεις βέβαια τις εισφορές Χ 4.

Αν βέβαια δεν έχει γίνει σύσταση, μία Δήλωση καθώς πρόκειται για μία ιδικτησία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που γράφεις κ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Στην περίπτωση που δεν έχει γίνει σύσταση κ γίνει μία δήλωση, μπορώ να δώσω βεβαίωση για άδεια λειτουργίας για το κάθε κατάστημα ξεχωριστά;

Και επίσης, πότε μπορώ να τις δώσω; Μετά το πέρας της όλης διαδικασίας ή αμέσως μετά την εφάπαξ καταβολή του ειδικού προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία σε άδειες λειτουργίας, οπότε κάποιος που έχει ασχοληθεί ίσως σε βοηθήσει περισσότερο. Πάντως, αν εννοείς βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών θεωρώ ότι θα δώσεις μία. Αν δεν έχει γίνει σύσταση και μπορεί να βγάλει τέσσερις άδειες λειτουργίας, σημαίνει ότι με τον ίδιο τίτλο ιδιοκτησίας θα τις βγάλει και τις τέσσερις, οπότε και με την ίδια βεβαίωση για την ιδιοκτησία αυτή.

Επίσης, πάλι αν εννοείς βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών και όχι βεβαίωση χώρων κύριας χρήσης, θα τη δώσεις αφού έχει εξοφληθεί το πρόστιμο (Ν. 4014, αρθρ. 23, παρ. 2στ.). Άλλωστε, τότε μόνο νομίζω σου δίνει το σύστημα την δυνατότητα να την τυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης:

 

παρ.9 Αρθ-49 του Ν-4030/11 ΦΕΚ-249/Α/25-11-11

 

"Για τη σύνδεση κτιρίων ή αυτοτελών ιδιοκτησιών αυτών με δίκτυα κοινής ωφέλειας και για τη λήψη βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης υποβάλλεται στον αρμόδιο οργανισμό και στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία βεβαίωση του TEE, με την οποία πιστοποιείται η καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου και περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία ταυτοποίησης της ιδιοκτησίας και του κυρίου αυτής."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο 40,000μ2 εκτός σχεδίου υπάρχει αυθαίρετη κτηνοτροφική μονάδα( κατασκευης δεκαετιας΄70) με ανεξάρτητα κτίσματα , αποθήκες, σιλο, σταυλοι , η οποία είναι εκτός λειτουργίας εδώ και χρόνια (εγκαταλελειμμένη) .

 

Συμφωνα με την( Θ' 10 ) για αυθαίρετα κτίσματα ή κτιριακές εγκαταστάσεις κτηνοπτηνοτροφικών μονάδων-εκμεταλλεύσεων εξακολουθεί να ισχύει η ΚΥΑ 244203/16−1−2006 (Φ.Δ.Κ. 75/Β΄/26−1−2006), όπως τροποπ. με (Φ.Δ.Κ. 151/Β΄/9−2−2006) και 306657/10 (Φ.Ε.Κ 2191/Β/31-12-2010)που αφορά τη διαδικασία εξαίρεσης από την κατεδάφιση των αυθαιρέτων αυτών χωρίς επιβολή προστίμου.

 

Στην απόφαση με Αριθμ. Πρωτ. :331652 27 / 12 /2006 αναφέρεται ότι η διαδικασία εξαίρεσης από την κατεδάφιση, όπως καθορίζεται στην παρούσα απόφαση, αφορά αυθαίρετα κτίσματα ή κτιριακές εγκαταστάσεις κτηνοπτηνοτροφικών μονάδων-εκμεταλλεύσεων οι οποίες προ της 20/3/2003 παρήγαγαν και πωλούσαν κτηνοπτηνοτροφικά προϊόντα και εξακολουθούν και σήμερα την παραγωγή και πώλησή τους.

 

 

Τι προκύπτει από τα παραπάνω?,

1. όταν σταματά η παραγωγή σε μια μονάδα θεωρούνται αυθαίρετα τα κτίσματα και θα πρέπει να νομιμοποιηθούν με την νομοθεσία που θα ισχύει την περίοδο της παύσης παραγωγής?

2. Δηλώνω τα αυθαίρετα με τον 4014/11 και δεν πληρώνω πρόστιμα?

3. Δηλώνω τα αυθαίρετα ( με τι χρήση?) και πληρώνω πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι συνδέεται η διάρκεια παραγωγής της μονάδας με τη διάρκεια νομιμοποίησης μέσω της παραπάνω ΚΥΑ που αναφέρεις.Αυτά που λέει είναι οι προϋποθέσεις για να ενταχθεί στην ΚΥΑ.Αν γίνει έτσι η νομιμοποίηση δεν έχει πρόστιμα.Αν θες να πας με τον 4014 έχει πρόστιμα.Η χρήση που θα δηλώσεις στον 4014 είναι η χρήση που κατασκευάσθηκαν εφόσον λειτουργικά δεν άλλαξαν από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω κτηνοτροφική μονάδα σε λειτουργία

Οι αποφάσεις εξαίρεσης από κατεδάφιση κτηνοτροφικών μονάδων με την παραπάνω ΚΥΑ συνοδεύονται από την παράγραφο "Η Απόφαση αυτή ισχύει, για όσο χρονικό διάστημα λειτουργεί η μονάδα και δεν απαιτείται έκδοση οικοδομικής αδείας".Εξ' αυτού προκύπτει το ερώτημα που έθεσα αν τελικά η εξαίρεση εξαρτάται από τη διάρκεια παραγωγής.

 

 

Στην περίπτωση των αυθαιρέτων που αναφέρω γνώμη μου είναι ότι δεν μπορώ να πάω με την παραπάνω ΚΥΑ αφού η μονάδα δεν είναι σε λειτουργία.

Αν πάω με τον 4014 και τα δηλώσω αποθήκες με υψη 4,00 και 5,00 μ. θα εχω μειωμένο συντελεστή 50% ?Αναφέρομαι σ' αυτό γιατί ενώ ο κτιριοδομικος Άρθρο 8 αναφέρει ελάχιστα ελεύθερα ύψη για βοηθητική χρήση 2,20 μ. η Λεμπέση στο "συνοπτικά οι παράγωντες υπολογισμου προστίμου" στη σελ. 6 αναφέρει Χώροι με μέσο ύψος < 2,40μ είναι βοηθητικοί, ενώ αν έχουν μέσο ύψος > 2,40μ είναι κύριοι, ανεξάρτητα από την πραγματική χρήση που έχουν και στις δύο περιπτώσεις. Από που προκύπτει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.