Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ σωστα...

κατ΄ αρχάς, βεβαια, ειναι πιθανον ο ιδιοκτητης να μην αναφερει οτι υπαρχει ΟΑ...

ο δε μηχανικος για την μη υπαρξη ΟΑ στηριζεται μονον στην δηλωση του ιδιοκτητη..

 

Οταν ομως υπαρχει ΟΑ ...η αποκρυψη της ειναι "σοβαρο παραπτωμα"

 

Και η δηλωση του ιδιοκτητη προς τον μηχανικο [που του την ζητησε ο ίδιος!!!!]...οτι "συναινει να αποκρυψετε την αδεια..."

 

σημαινει οτι "ελαβες γνωση" της ύπαρξης της ΟΑ και απο κοινου και εκ συμφωνου την αποκρυψατε...

 

[ασε που ο ιδιοκτητης θα λεει οτι...μου εκανε τους υπολογισμους ο μηχανικος...μου ειπε οτι με αδεια ειναι....τοσα και χωρις αδεια...τοσα..,

και ειναι συμφερον να γραψουμε χωρις αδεια..κλπκπλπκλπ....]

....δυσκολα τα πραγματα...

υγ

μηπως να κατεβαζες ενα σχεδιακι του οικοπεδου...με την θεση του κτισματος...μηπως το πισω γηπεδο ανηκει στον ιδιο???

...να ειχε καποιος μια ιδεα...να σωθει η κατασταση???...

 

καλημερα ιασονα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ο υπογραφων το τοπογραφικο τι ευθυνη φερει?

 

Ρωταω απο προσωπικο ενδιαφερον γιατι αναμενεται να κληρονομησω ενα σπιτι στο οποιο η ΟΑ προθηκης βασιστικε σε τοπογραφικο που δηλωνει πλατος 4μ ενω στην πραγματικοτητα ειναι 2,8-4.

Ο ιδιοκτητης (αποθανων πλεον) οταν ειχε ερωτηθει δεν ειχε καταλαβει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο με άδεια έχω το τοπογραφικό της άδειας το οποίο έχει σφάλματα ως προς τα όρια, όχι σε εμβαδόν αλλά στα όρια. Δεν τίθεται θέμα νομιμότητας της άδειας όμως τα όρια είναι διαφορετικά από το τοπογραφικό της άδειας. Είχα σκοπό να εξαρτήσω κάποια σημεία κ να πάρω το τοπογραφικό της άδειας αλλά τώρα που βλέπω αυτές τις διαφορές δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Κ το γήπεδο δεν είναι γηπεδάκι, είναι 17 στρέμματα. Ποια είναι η άποψή σας? Θα πρέπει να εξαρτήσω της άδειας ή να κάνω δική μου μέτρηση?

Τελικά το γήπεδο έχει και διαφορετικό εμβαδό. Στην άδεια είναι 16300 και με τη μέτρηση προκυπτει 14900 και υπαρχει και μια στροφη... Παρακαλώ βοήθεια γιατί είμαι και πολύ νέα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα αποτυπώσεις την πραγματικότητα ..  με ότι αυτό συνεπάγεται ...δηλ ακόμη και αν σε επηρεάζει

Τι κάνεις τροπ/ση αναθ/ση;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απλώς στο νέο εξαρτημένο τοπογραφικό θα "έγραφα" και τα τρία εμβαδά. Δηλαδή;

- Εμβαδόν βάσει τίτλων κ.λπ. τόσο.

- Εμβαδόν βάσει τάδε ΟΑ τόσο.

- Εμβαδόν βάσει μέτρησης τόσο.

και θα τελείωνα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ.

Είσαι εκτός σχεδίου άρα θέλεις ΕΓΣΑ.

Στο τοπογραφικό θα έδειχνα τον αγρό που βγήκε η άδεια και τον "μετά από νεότερη εμβαδομέτρηση".

Από τη στιγμή που το νέο γήπεδο δε σου δημιουργεί θέματα ως προς τα όρια, αρτιότητα κτλ, δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Off topic

 

"Να ήταν ένα ζευγάρι μάτια να το καταλάβω. Ήταν 3 τα ζευγάρια όμως... Πως 3 υπηρέτες του συστήματος ντροπιάζουν ολόκληρο λαό..."

 

Σε αυτό κολλάς;;;; Κοίτα το "δάσος"! 300 ζευγάρια μάτια..... Κι αν θες, βάλε κι άλλα κι άλλα κι άλλα....

 

Τέλος off topic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Έχω ένα αυθαίρετο σε οικόπεδο εντός σχεδίου.Η άδεια που υπάρχει είναι "Άδεια Θεομηνιοπλήκτου  Οικοδομής" του 76.Το 76 το οικόπεδο ήταν εντός οικισμού αλλά δεν υπήρχε σχέδιο πόλεως. Το 88 γίνεται σχέδιο πόλεως και οι αλλάζουν όροι δόμησης και πρασιές.Το τοπογραφικό της άδειας του 76 όπως είναι αναμενόμενο είναι τις πλάκας (ένα φύλλο Α4) και δείχνει ότι η πρασιά είναι 3μ ενώ σήμερα σύμφωνα με το σχέδιο πόλεως του 88 είναι 2μ καθώς και το εμβαδό και το περίγραμμα του οικοπέδου έχει αλλάξει λόγο εφαρμογής του σχεδίου πόλεως. 

Τι να κάνω?

Καινούργιο τοπογραφικό ή να σημειώσω στο παλιό τις αλλαγές και να γράψω σύμφωνα με το σχέδιο πόλεως του 88?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.