Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

Είναι όντως περίεργη κατάσταση από πολλές πλευρές.

 

Η ορθότητα του αρχικού τοπογραφικού έπρεπε να είχε ελεγχθεί από την πολεοδομία (ο μη έλεγχος βέβαια δεν νομιμοποιεί την υπάρχουσα κατάσταση). Η νομιμοποίηση με τον 4014 είναι ανεξάρτητη διαδικασία από τα προηγούμενα αν και όπως το βλέπω θα έπρεπε πρώτα να τακτοποιηθεί το θέμα του σφάλματος του τοπογραφικού και μετά να γίνει η υπαγωγή.

Τώρα, αν κριθεί ότι υπάρχει λόγος ανάκλησης αδείας, η υπαγωγή στον 4014 έχει άλλες παραμέτρους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε ΙΑΣΟΝΑ σε περίπτωση που ζητηθεί εξαρτημένο τοπογραφικό για την υπάγωγή στον 4014 και αυτό από τα μέχρι τώρα δεδομένα θα γίνει σε περιπτώσεις εντός οικισμών κ.α.... εσύ τι θά κάνεις με τον υπολογισμό του προστίμου το οποίο σε περιπτώσεις με λάθος τοπογραφικό αλλάζει και δραματικά? Δε πρέπει ο πελάτης να γνωρίζει από την αρχή?

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που απαιτείται νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ, τότε είμαστε υποχρεωμένοι να μετρήσουμε και να υποβάλλουμε αυτό που πρέπει. Εκεί πλέον φαίνονται όλα κι αναλόγως πράττουμε για τα ...υπόλοιπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που απαιτείται νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ, τότε είμαστε υποχρεωμένοι να μετρήσουμε και να υποβάλλουμε αυτό που πρέπει. Εκεί πλέον φαίνονται όλα κι αναλόγως πράττουμε για τα ...υπόλοιπα!!!

.

Δεκτόν αλλά αν τίθεται ζήτημα ανάκλησης αδείας τότε αυτό το θέμα πρέπει να τακτοποιηθεί πριν την υπαγωγή στον 4014 καθότι αλλάζουν τα δεδομένα.

 

Εάν δεν απαιτείται εξαρτημένο; Η ορθή πρακτική κατ'εμέ είναι να υποβλήθεί σωστό τοπογραφικό - τώρα ποιος ιδιοκτήτης θα συναινέσει να ριψοκινδυνεύσει να ακυρωθεί η άδειά του... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση 1 (για προβληματισμό όλων):

Καλείστε για ρύθμιση στο διαμέρισμα του 5ου ορόφου ενός κλειστού Η/Υ 15 τ.μ. (Η πολυκατοικία 10 διαμερίσματα συνολικά). Φυσικά εντός σχεδίου, με άδεια. Μετράτε το οικόπεδο (στο οποίο έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης) και από 600 τ.μ. το βρίσκεται 500 τ.μ. Τι κάνετε;

 

- Υποβάλετε κανονικά τη δήλωση 4014 για το διαμέρισμα....

- Βρίσκετε όλους τους ιδιοκτήτες, τους ενημερώνετε και κινείστε αναλόγως...

- Αποφαίνεστε ότι, η άδεια έχει εκδοθεί με ψευδή στοιχεία και άρα είναι άκυρη και ΟΛΟΚΛΗΡΗ η πολυκατοικία είναι αυθαίρετη;

- Άλλο....

 

Πριν απαντήσουμε ας σκεφτούμε τις συνέπειες κάθε μας απόφασης και ενέργειας......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις στον 4014/2011 την αυθαιρεσία του πελάτη σου για τη συγκεκριμένη οριζόντια. Απο κει και πέρα εφόσον πρόκειται για εντός σχεδίου ο νομοθέτης δε θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό. Άρα δεν κάνεις κτ παραπάνω εκτός από το να συγκρίνεις την υφιστάμενη κατάσταση του κτιρίου σε σχέση με την οικοδομική άδεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδιου όπου απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό εμείς μετράμε το οικόπεδο και βλέπουμε διαφορές στο τοπογραφικό κατά 50 τ.μ (βλέπε περιμερική) εγω δεν θελω και δεν μπορω να το μεγαλωσω τι κανουμε παμε με το τοπογραφικό της αδειας ή το δικό μας το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Το επιστημονικά και ηθικά ορθό σηκώνει κουβέντα και είναι υποκειμενικό. Για να βγάλουμε άκρη ας δουμε καταρχάς τι είναι νομικά ορθό. Ο 4014 (και οι ακόλουθοι) με το να καθιστούν μη απαραίτητο το εξαρτημένο τοπογραφικό εντός οικισμού τι κάνουν ουσιαστικά; Κλείνουν το μάτι στους επιτήδειους (αφήνοντας παραθυράκι), υποθέτουν ότι ο έλεγχος οφείλει να έχει ήδη γίνει από την πολεοδομία, ή κατι άλλο; Είναι λεπτό νομικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε εμείς εκείνοι που αποφασίζουν το αν μια άδεια χρήζει ακύρωσης ή ανάκλησης.

Αυτό είναι θέμα άλλου....

Εμείς δεν είμαστε ..."αρμόδιοι ελεγκτές της πολεοδομίας" κ.λπ.!

...

...

 

Εγώ θα έλεγα ευτυχώς.

Όμως Ιάσωνα πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι δεν έχουμε την ευθύνη. Φυσικά ούτε ότι έχουμε την ευθύνη.

Το κακό όταν είναι φλου μια κατάσταση και χωρίς σαφήνεια διατύπωσης σε περιπτώσεις οικονομικών ζημιών (δικαίων ή αδίκων) θα αποφανθούν τα δικαστήρια περί του ποιος είχε τη ευθύνη.

Σ αυτή την περίπτωση χάνουμε τα αυγά με τα πασχάλια.

 

Μη ξεχνάς ότι το κράτος, εδώ και πολλά χρόνια πέρναγε πολλές ελεγκτικές του αρμοδιότητες από ελέγχους που κάνει ο συμβολαιογράφος περί πληρότητας. Μέχρι τώρα εμείς ήμασταν στην απέξω με αυτά και το επιμελητήριο μας το ΤΕΕ δεν έχει αναπτύξει τους ανάλογους (κατοχυρωμένους) μηχανισμούς ερμηνείας που έχουν εδώ και χρόνια οι συμβολαιογραφικοί σύλλογοι.

Εξακολουθώ να νομίζω ότι είναι ένα σοβαρό πρόβλημα παρ ότι η λύση που προτείνεις είναι η πλέον εύλογη φυσικά.

 

Φυσικά εγώ είχα τονίσει και την περίπτωση που υπάρχει απαίτηση νέου τοπογραφικού όπου εκεί σαφέστατα θα βγει το πρόβλημα.

 

Πρόβλημα όμως χωρίς συνέπεια και χωρίς κάποιος να κρίνει την συνέπεια την πληρώνει αυτός που το διαπιστώνει ή αποκρύπτει και δεν πράττει.

  • Ο ιδιώτης θα πει ο μηχανικός δεν μου είπε τίποτα δεν μου ζήτησε τίποτα. Ότι μου ζητήθηκε το έκανα.
  • Ο συμβολαιογράφος θα λέει εγώ βεβαίωση ζήτησα ο μηχανικός τακτοποίηση έκανε, αυτός ξέρει αν είναι σύννομη.
  • Η Πολεοδομία θα λέει εμένα δεν μου καταγγέλθηκε κάτι για να πράξω.

Άρα.. ....

 

 

...

...

Πριν απαντήσουμε ας σκεφτούμε τις συνέπειες κάθε μας απόφασης και ενέργειας......

Σίγουρα όμως θέλει μεγάλη προσοχή τι θα απαντήσουμε.

Η απάντηση μου λοιπόν είναι μια.

Επίσημη ερμηνευτική για την αρμοδιότητα, από ΥΠΕΚΑ αναλυτική και με προσοχή διατυπωμένη και όχι βιαστικά και να ρίχνει το πρόβλημα κάτω από το χαλί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.