Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων Δ (ν.4014)


Recommended Posts

Καλησπέρα!Εχω και εγω μια απορία όσον αφορά το Δ.

Εστω κτίριο εκτός σχεδίου ,με ελαχιστη απόσταση από τα όρια 15 μ., που παραβιάζει το Δ.

Εστω ότι το κτίριο μου είναι τοποθετημένο εξολοκλήρου μέσα στα 15 αυτά μ και συγκεκριμένα από τα 7μ. έως τα 15 μ. από τα όρια.

Στα φύλλα καταγραφής θα ορίσω το εμβαδόν του κτιρίου που έχει παραβίαση <20% και αυτό που έχει >20% ,δηλαδή 2 φύλλα καταγραφής ή θα πρέπει να βάλω ότι όλο το κτίριο έχει σαν παράβαση πλάγιας απόστασης >20%;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, καλησπέρα έχω διαβάσει προσεκτικά την όλη συζήτηση γύρω από το θέμα της παραβίασης των πλάγιων αποστάσεων και μου έχει γεννηθεί το εξής ερώτημα. Αν στην πλευρά του τοίχου που βρίσκεται μέσα στην απόσταση Δ, υπάρχει παράθυρο μπορεί να τακτοποιηθεί η ύπαρξη του παραθύρου??? Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία για την τακτοποίηση?? Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εχω και εγω μια απορία όσον αφορά το Δ.

Εστω κτίριο εκτός σχεδίου ,με ελαχιστη απόσταση από τα όρια 15 μ., που παραβιάζει το Δ.

Εστω ότι το κτίριο μου είναι τοποθετημένο εξολοκλήρου μέσα στα 15 αυτά μ και συγκεκριμένα από τα 7μ. έως τα 15 μ. από τα όρια.

Στα φύλλα καταγραφής θα ορίσω το εμβαδόν του κτιρίου που έχει παραβίαση <20% και αυτό που έχει >20% ,δηλαδή 2 φύλλα καταγραφής ή θα πρέπει να βάλω ότι όλο το κτίριο έχει σαν παράβαση πλάγιας απόστασης >20%;;

Ένα Φύλλο με υπέρβαση >20%

 

Συνάδελφοι, καλησπέρα έχω διαβάσει προσεκτικά την όλη συζήτηση γύρω από το θέμα της παραβίασης των πλάγιων αποστάσεων και μου έχει γεννηθεί το εξής ερώτημα. Αν στην πλευρά του τοίχου που βρίσκεται μέσα στην απόσταση Δ, υπάρχει παράθυρο μπορεί να τακτοποιηθεί η ύπαρξη του παραθύρου??? Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία για την τακτοποίηση?? Σας ευχαριστώ...

Θα τακτοποιήσεις το τμήμα του κτιρίου που είναι εντός Δ. Δεν θα κάνεις συγκεκριμένη αναφορά στο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, δεν θα κάνω όπως λες συγκεκριμένη αναφορά στο παράθυρο, αν όμως οι όμοροι ιδιοκτήτες τρέχουν στα δικαστήρια για το παράθυρο, εγώ ως μηχανικός είμαι καλυμμένος με την δήλωση που έκανα ή θα μου ζητήσει το δικαστήριο κάτι διαφορετικό??

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ ενήργησες νόμιμα, γιατί να κινηθεί διαδικασία προς εσένα;

Οι όμοροι μπορεί στο δικαστήριο να πετύχουν το κλείσιμο του παραθύρου αλλά είναι άσχετο με τον ν4014. Κανένας δεν μπορεί να προδικάσει τι θα αποφασίσει το δικαστήριο....

Τώρα αν ο ιδιοκτήτης του αυθαιρέτου είχε ή φοβόταν πως θα έχει νομικά προβλήματα με τον όμορο και θεώρησε πως με την τακτοποίηση θα ήταν όλα μια χαρά, έπρεπε να ρωτήσει δικηγόρο πρώτα..

 

Προσωπικές απόψεις βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Faethon11,

αφού λες ότι χρειάζεται ένα φύλλο με υπέρβαση >20 % για ποιο λόγο να υπάρχει αυτή η κατηγοριοποίηση <20 % και > 20 %;

αφού κάποιο τμήμα της οικοδομής είναι με υπέρβαση πλάγιας απόστασης <20%.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτά τα αυθαίρετα που είναι σε απόσταση μικρότερη του 20% του Δ .

Αλλιώς αν ένα τμήμα ήταν συνολικά αυθαίρετο με ποσοστό >200% της δόμησης θα έπρεπε να κάνουμε διαχωρισμό σε 4 τμήματα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με Faethon11, η παράβαση Δ δεν μπορεί να "σπάσει" σε <20% και >20%.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

σε περιπτωση κτισματος με οικοδομικη αδεια τι σημαινει παραβιαση πλαγιων αποστασεων? βαζω σαν υπερβαση τα μετρα που πατανε το Δ ή τα μετρα που εχω κατασκευασει σαν υπερβαση του νομιμου κτιριου παρολο που δεν πατανε το Δ? δηλαδη ειχα υποσχεθει οτι θα ειμαι σε αποσταση 10μ απο το πλαγιο οριο,αλλα ηρθα και καθισα στα 9μ. το Δ ειναι 4μ. μηπως εξεταζω την υπερβαση σε σχεση με την οικοδομικη αδεια δηλαδη? μηπως εχω δηλαδη 10-9=1μ/4μ=0.25, υπερβαση πλαγιων αποστασεων με συντελεστη 1.4? ερωτοαπαντηση Θ4

Link to comment
Share on other sites

Εννοούμε ότι μπαίνει μέσα στο υποχρεωτικό Δ. Στο παράδειγμα που αναφέρεις , ότι τμήμα μπαίνει μέσα στα 4 μ είναι ΥΔ, ΥΚ και παραβίαση Δ. Το υπόλοιπο μόνο ΥΔ ,ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.