Μετάβαση στο περιεχόμενο

ανηλικο τεκνο , ο ιδιοκτήτης


Recommended Posts

συνάδελφοι αν ο φερόμενος ιδιοκτήτης είναι ανήλικο τέκνο , πώς κάνουμε τη δήλωση? Υ.Δ. τις κάνουν οι γονεις? αλλά στο σύστημα βάζουμε το παιδί ως ιδιοκτήτη? είναι σωστο (νομικά) να επιβληθούν πρόστιμα σε ανήλικο? γιατί από το σύστημα όλα θα βγουν στο όνομά του?? μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι αν ο φερόμενος ιδιοκτήτης είναι ανήλικο τέκνο , πώς κάνουμε τη δήλωση? Υ.Δ. τις κάνουν οι γονεις? αλλά στο σύστημα βάζουμε το παιδί ως ιδιοκτήτη? είναι σωστο (νομικά) να επιβληθούν πρόστιμα σε ανήλικο? γιατί από το σύστημα όλα θα βγουν στο όνομά του?? μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

 

Καλό ερώτημα! Αφου ειναι ανήλικο, υπάρχει περίπτωση να έχει ΑΦΜ; Θαρρώ πως όχι. Σαν ανηλικο σιγουρα θεωρειται προστατευόμενο μέλος και σίγουρα δεν μπορει να υπογράψει εξουσιοδοτήσεις, υπευθυνες δηλώσεις κλπ. Εχοντας πλήρη άγνοια για το νομικό μέρος του θέματος, η αίσθηση μου ειναι οτι πρεπει να βαλεις τα στοιχεια των γονιών του (σαν να ειναι κύριοι του ακινητου) αλλά στην τεχνικη έκθεση να περιγράψεις την υπόθεση. Ουτως ή άλλως, θαρρώ και νομικά, μέχρι την ενηλικιωση του κουμάντο κάνουν οι γονεις του (αναφερομαι σε ρευστοποιηση περιουσιας κλπ)

 

Μη με λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν σου ομως, επαναλαμβάνω, δεν έχω γνώση του νομικού τμήματος της υπόθεσης...

Link to comment
Share on other sites

tsivma η περίπτωση σου μόλις τίναξε τον νόμο 4014 στον αέρα... :mrgreen: μήπως πρέπει να εξουσιοδοτήσει το μικρό τους γονείς του για όλες τις ενέργειες (αν στέκει νομικά αυτό) ώστε να εξουσιοδοτήσουν εκείνοι με την σειρά τους εσένα και όλα αυτά μαζί με την αναφορά στην τεχνική έκθεση που λέει ο makiaveli να τα συμπεριλάβεις στη δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις σκέψεις... δίνω και άλλα στοιχεία, έχει Α.Φ.Μ. διοτι έχει περιέλθει περιουσία στο όνομα του, τις Υ.Δ. κλπ ΟΚ!! τις κάνουν οι γονεις (δεν επιτρέπεται να γίνουν απο παιδί - δεν ειναι σε θέση , το έμαθα αυτο)και αναφέρω στο κειμενο τους ότι πρόκειται για το ανηλικο τέκνο, λέω ότι θα αναλάβουν και τις οικονομικες υποχρεώσεις που προκιπτουν............Ομως στο κουτάκι του συστήματος λέει ιδιοκτήτης.... δεν μπορω λοιπόν εκει να βάλω τους γονεις που δεν έχουν καμία σχεση και να λέω δίπλα ποσοστα 50 % , 50% (καθώς αναλαμβάνουν βάσει έρευνας και οι 2) έχω χασει τον υπνο μου κανονικα!! και θα τυπωθούν τα πρόστιμα στο όνομά του... Παίζει το σενάριο 100% στο παιδί και 0% ο κάθε κηδεμόνας?? Νομίζω όμως ότι το σύστημα δεν περνάει το 0%, ναι δεν το περναει , ενω περναει το 150.... οτι να ναι πραγματικα!!

Edited by tsivma
Link to comment
Share on other sites

Κακώς αγχωνεσαι αφού έχει ΑΦΜ. Το παιδί δηλώνεται κανονικά κύριος του ακινήτου με ποσοστό 100% αλλα τις εξουσιοδοτησεις, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ τις υπογράφουν οι γονείς επειδή είναι μέλος προστατευόμενο τους. Το πρόστιμο θα βγει στο όνομα του παιδιού αλλα όλα τα βάρη του αυτόματα τα αναλαμβάνουν οι γονείς (είχα τρακαρει με μηχανάκι στα 16 μου. Το πρόστιμο βγήκε στο όνομα μου αλλα η ασφαλιστική κάλεσε τον πατέρα μου πριν πολλά πολλα αξέχαστα χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ , εχει αφμ αλλά δεν έχει δελτίο ταυτότητας ειναι κάτω από 12 και διάβασα τα παρακάτω τα οποία δεν ξέρω αν μπορούν νομικά να συνδεθούν.... επίσης οι Υ.Δ. θα εχουν τα στοιχεία του παιδιού με υπογραφή κηδεμόνων ή τα στοιχεία και των 2 κηδεμόνων και θα αναφέρω στο κειμενο την ιδιοκτησία κλπ....

 

-Η διάταξη του άρθρου 25 παρ. 3 του Συντάγματος όπου ορίζεται ότι "Η καταχρηστική άσκηση δικαιώματος δεν επιτρέπεται", καθώς και η διάταξη του άρθρου 281 του Αστικού Κώδικα όπου προβλέπεται ότι "Η άσκηση του δικαιώματος απαγορεύεται αν υπερβαίνει προφανώς τα όρια που επιβάλλουν η καλή πίστη ή τα χρηστά ήθη ή ο κοινωνικός ή οικονομικός σκοπός του δικαιώματος".

-Η διάταξη του άρθρου 130 του Αστικού Κώδικα, σύμφωνα με την οποία "Η δήλωση βούλησης από ανίκανο για δικαιοπραξία είναι άκυρη".

Όσο αφορά τους ανηλίκους άνω των 10 ετών, αυτοί είναι ικανοί για δικαιοπραξίες από τις οποίες αποκτούν απλώς και μόνο έννομο όφελος (άρθρο 134 Α.Κ.), δηλαδή να μην αναλαμβάνουν υποχρεώσεις ούτε να διαθέτουν δικαιώματα. (π.χ. δεν πρέπει να βεβαιωθεί το γνήσιο της υπογραφής του ανηλίκου σε σύμβαση που συνάπτει με χρηματιστηριακή εταιρεία με αντικείμενο αγοραπωλησίες μετοχών, καθόσον με τη σύμβαση αυτή ο ανήλικος αναλαμβάνει και υποχρεώσεις για καταβολή του αντιτίμου των τίτλων, προμήθειας κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη περίπτωση εκτός νόμου 4014, είχα υπεύθυνες δηλώσεις του γονέα, στις οποίες αναφερόταν, ότι ο ταδε..ενεργώντας ως κηδεμόνας του ανήλικου τάδε με στοιχεία τάδε δήλωνω ότι..και δεν ειχα κανενα προβλημα σε Πολεδομία, ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ. (Καθώς ο κηδεμόνας είναι και διαχειριστής της περιουσίας του ανηλίκου)

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω δικηγόρο , θα ενημερώσω... με προβληματίζει ότι η ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να γράφει το ανηλικο....

Edited by tsivma
Link to comment
Share on other sites

θα εχεις υ.δ των 2 γονεων οτι ειναι σε γνωσης τους και σε πληρη συμφωνια με τις πραξεις του τεκνου που ειναι κηδεμονες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.