Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση ΕΠΑ για σωληνώσεις και στην κουζίνα


banskoboy

Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι καλημερα

ειμαι πολιτικος μηχανικος και ενας πελατης μου εργολαβος αντιπετωπισε ξαφνικά το παρακάτω πρόβλημα.

Ενώ τελείωσε την εγκατάσταση ατομικών μονάδων αερίου στους χώρους που

προβλεπόταν απο τη μελέτη, ξαφνικά η ΔΕΠΑ απαιτεί να φτάσουν οι σωληνώσεις στις κουζίνες, παρότι κανένας απο τους ιδιοκτήτες δεν επιθυμεί

να εγκαταστήσει κουζίνα αερίου (στην ουσία λοιπόν θα γεμίσει σωλήνες γυρω απο την οικοδομή χωρίς λόγο). Γνωρίζετε κάτι ανάλογο?Μήπως η ΔΕΠΑ έχει

κάποια καινούργια οδηγία?

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Περιοχή Καλαμαριάς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ό,τι γνωρίζω και ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι μηχανολόγοι, σε κάθε μελέτη "Καυσίμου αερίου" που κατατίθεται στην πολεοδομία πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχουν σωληνώσεις μέχρι και τις κουζίνες.

 

Στην πράξη δεν έχω δει να εφαρμόζεται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης τουλάχιστον.

 

Φαίνεται όμως πως η ΕΠΑ αποφάσισε να αναλάβει το ρόλο του ελεγκτή της πολεοδομίας και στον τομέα αυτό.

 

Τώρα, από πού και ως πού μια ιδιωτική εταιρεία όπως η ΕΠΑ με σκοπό το κέρδος έχει αναλάβει αυτό το ρόλο... Ελλάς το μεγαλείο σου.

Κατά τη γνώμη μου η αρμοδιότητα των ΕΠΑ, ΔΕΗ κ.λπ. έπρεπε να σταματά στο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εμαθα λοιπον τα εξής.

Αν η άδεια εχει υποβληθει στην πολεοδομία μεχρι τις 31/12/2006

η παραλαβη της μελετετης καυσιμου αεριου γινεται απο την πολεοδομία

και κατα συνεπεια κανεις οτι θελεις.

Αν εχει υποβληθει στην πολεοδομια μετα τις 1/1/2007, η μελετη καυσιμου αερίου πρεπει να εχει την εγκριση της ΕΠΑ η οποία την παραλαμβανει κιόλας με αποτέλεσμα να ζητα την ακριβη εφαρμογη της.

Εξακολουθω να πιστευω παντως οτι στο θεμα της κουζινας αεριου ειναι

λαθος πρακτικη να σε υποχρεωνουν να εχεις σωληνωσεις ενω δεν τις επιθυμεις.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως είσαι υποχρεωμένος από το νόμο να έχεις και η μελέτη σου τις περιλαμβάνει δεν μπορείς να μην τις τοποθετήσεις.

Μέχρι τώρα πάντως δεν εφάρμοζαν τις μελέτες κάτι που θα αλλάξει όπως μας πληροφόρησες και ευχαριστούμε γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τις σωλήνες μέχρι την κουζίνα δεν τις επιβάλλει η ΕΠΑ αλλά μια απόφαση (ΥΑ, ΚΥΑ, ΠΔ δε θυμάμαι ακριβώς) που ορίζει κάποιες περιοχές (όσες έχουν αέριο και ίσως κάποιες στις οποίες προβλέπται να πάει) στις οποίες πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ο ένοικος, αν το θελήσει, αέριο για θέρμανση, ζεστό νερό χρήσης, και για μαγείρεμα.

 

Νομίζω όμως ότι στις ΕΠΑ αρκεί να φτάνει η σωλήνα έξω από την κουζίνα (αν υπάρχει μπαλκόνι) και όταν ο χρήστης θελήσει να προεκτείνει τη γραμμή μέχρι μέσα. Αυτό νομίζω ότι γίνεται κυρίως για λόγους ασφαλείας. Να μη βάζουμε δηλαδή τη σωλήνα αερίου μέσα στο σπίτι αν δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι η ΕΠΑ απαιτεί ο σωλήνας να πάει μέχρι έξω από την κουζίνα, αλλά να γίνει το άνοιγμα εξαερισμού όταν το επιβάλλει η μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

θεμα ασφαλειας δεν υπαρχει , ειτε τους σωλληνες τους αφησεις μεσα ειτε εξω απ την κουζινα. Νομιζω ομως οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να μπουνε μεσα χωρις να εχεις κανει συνδεση με το ρολοι. Δεν ειμαι και απολυτος γιατι ασχολουμαι κυριως με υφισταμενες οικοδομες. Βεββαια ετσι οπως το παει η ΕΠΑ σε λιγο θα σου απαγορευει να μεινεις στο σπιτι σου αν δεν εχεις κανει αιτηση για αεριο

Link to comment
Share on other sites

πάντως στην Αθήνα έχουν γεμίσει οι όψεις με σωλήνες

 

διότι κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μελετήσει από που θα περάνσουν στη φάση του σχεδιασμού

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη συναδελφοι!

Μετά απο νεα επικοινωνια με την ΕΠΑ εμαθα οτι ακομα και στις περιοχες που δεν υπαρχει καθολου δικτυο αλλά απαιτειται μελετη καυσιμου αεριου, πρεπει να αφεθουν αναμονες και να γινει αυτοψια απο την ΕΠΑ ΠΡΙΝ γινει η παραλαβη απο την Πολεοδομια.ΚΑΙ στα εκτος σχεδιου.

Π.χ Δημος Θερμης-ΔΔ Τριαδιου στη Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.