Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση ΕΠΑ για σωληνώσεις και στην κουζίνα


banskoboy

Recommended Posts

Δεν είμαι ειδικός, αλλά ΟΛΕΣ οι κατασκεύες με το πέρασμα του χρόνου, είτε χρησιμοποιούνται είτε παραμένουν σε αδράνεια, υφίστανται φθορά.

 

Σε δίκτυο αερίου, η φθορά μπορεί να προέρχεται από:

1. οξείδωση, διάβρωση

2. γήρανση υλικών (κυρίως των στεγανωτικών)

3. αύξηση τάσεων από φορτία που δεν προέβλεπε η μελέτη (π.χ. ανάρτηση από σωλήνα αερίου ενός σχοινιού για το κρέμασμα ...μπουγάδας κτλ)

 

Η απάντησή μου, το ξέρω είναι γενική. Αν θέλεις μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις την ερώτησή σου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι ειδικός, αλλά ΟΛΕΣ οι κατασκεύες με το πέρασμα του χρόνου, είτε χρησιμοποιούνται είτε παραμένουν σε αδράνεια, υφίστανται φθορά.

 

Σε δίκτυο αερίου, η φθορά μπορεί να προέρχεται από:

1. οξείδωση, διάβρωση

2. γήρανση υλικών (κυρίως των στεγανωτικών)

3. αύξηση τάσεων από φορτία που δεν προέβλεπε η μελέτη (π.χ. ανάρτηση από σωλήνα αερίου ενός σχοινιού για το κρέμασμα ...μπουγάδας κτλ)

 

Η απάντησή μου, το ξέρω είναι γενική. Αν θέλεις μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις την ερώτησή σου;

Παιδια δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

Η ΕΠΑ νομιζω οτι κανει καλα τη δουλεια της, προτιματε την πολεοδομια;

Αλλωστε καποια στιγμη θα γινει υποχρεωτικη η χρηση φυσ. αεριου.

Ειναι καλυτερες οι μισοδουλειες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι υποχρεωτική η χρήση φυσικού αερίου;

Για να έχουμε ένα ακόμα μονοπώλιο;

Η ΕΠΑ είναι ιδιωτική εταιρεία με σκοπό το κέρδος. Η Πολεοδομία είναι δημόσιος φορέας ελέγχου. Αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά της που δεν την κάνει κατά τη γνώμη μου να αλλάξουν τα πράγματα και να την κάνει. Όχι να τα δώσουμε στον ιδιώτη.

Είπαμε στο τέλος και η αστυνομία θα είναι ιδιωτική γιατί δεν κάνει καλά τη δουλειά της η ΕΛ.ΑΣ. και τα δικαστήρια γιατί αργούν υπερβολικά να εκδικάσουν υποθέσεις και η βουλή γιατί είναι μόνο για τα μάτια. Μα πού πάμε;

Link to comment
Share on other sites

Προς Χάρη: Το ερώτημα "Γιατί να είναι υποχρεωτική η χρήση φυσικού αερίου;" είναι ουσιώδες. αλλά εκτός θέματος.

 

Στην θέση σου "Αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά της που δεν την κάνει κατά τη γνώμη μου να αλλάξουν τα πράγματα και να την κάνει. Όχι να τα δώσουμε στον ιδιώτη." , ρωτώ : θέλεις να γίνει η δουλειά σωστή ή θέλεις να έχεις το δημόσιο να κάνει την δουλειά. Και τα δύο δεν γίνονται. Ή σωστό, ή δημόσιο. Αλλά πάλι είμαστε εκτός θέματος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνω στη λογική ψευδοδιλημμάτων που θέλουν να μας περάσουν ότι το δημόσιο είναι ανίκανο να κάνει μια δουλειά και μόνο ο ιδιωτικός τομές είναι ικανός για "σωστή" δουλειά.

 

Επειδή όμως όπως σωστά επισημαίνεις είμαστε εκτός θέματος, σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι καλησπέρα

 

Κατα ΄ρχας στην ΕΠΑ Θεσσαλονικής συμμετέχουν με 49% η Ιταλική ετεαιρία "Eni" και με 51% το Ελληνικό δημόσιο!Οπότε δέν είναι ιδιωτική εταιρία.Απλά η "Eni" έχει το managment.Υπήρχε απο παλία και συνεχίζει να υπάρχει το εξής κόλλημα,"Κατα πόσων μια "εταιρία Α.Ε."με ιδιωτικό managment μπορεί να ασκήσει Πολεοδομικό έλεγχο.απο ΄κει και πέρα τα πραματα με το φυσικό αέριο θα δυσκολέψουν αρκετά σε όλους τους τομείς γιατί τέλος του 2008 σταματάει η επιδότηση απο την ευρωπαϊκή ένωση.Για παράδηγμα. 1. εχουν γίνει πιο αυστηρά τα πράματα οσο αφορά της Μελέτες και τις εσωτερικές εγκαταστάσης. 2.το φ. αέριο αρχές απριλίου ειχε 0,51 το κυβικό, τώρα έχει 0,67! συμπέρασμα :

Αν τα βρισκουμε σκούρα με την ΕΠΑ απο τώρα ,κατσε να δεις τη θα γίνει του χρονου...

 

ΥΓ. δεν δουλευω στην ΕΠΑ,και συγνώνη εάν ειμαι εκτός θεματος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σε όλους!

 

Θέλω να ρωτήσω αν στην μελέτη-κατασκευή μίας πενταόροφης πολυκατοικίας η όδευση σωληνώσεων στις κουζίνες Φ.Α ειναι υποχρεωτική.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ όσο γνωρίζω ναι....

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις: Ζεστό νερό, Φαγητό και Θέρμανση με το Φ.Α.

Και αν το ζεστό νερό μπορείς να το "δώσεις" με boiler υπογείου (ώστε να αποφύγεις καμινάδες) για την μαγειρική εστία δεν έχεις άλλη επιλογή.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υποχρεωτική ! Έχεις υποχρέωση να αφήσεις αναμονή με βάννα και τάπα, έξω από την κουζίνα ώστε σε περίπτωση που θα τοποθετηθεί κουζίνα αερίου να είσαι σε θέση να τραβήξεις γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.