Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

http://www.epsilonne...e_mesop_pap.pdf

 

Μόλις άνοιξε πλήρως το επάγγελμα του μηχανικού

Δείτε το αρθρ. 5 παρ. 8 του νέου πολυνομοσχεδίου που ψηφίστηκε χτες από την βουλή. Τώρα να δουμε αντιδράσεις από το ΤΕΕ και τον "καταπράσινο" προέδρό του.

 

Η παρ. 8 του Άρθρου 5 αναφέρει:

8. Η παρ. 1β του άρθρου 7 του ν. 3919/2011 καταργείται.

 

Και η παρ. 1β του Ν.3919/2011 αναφέρει:

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις.

 

Προσθήκη:

Δημοσιευμένο και στον Ν.4038/12 ΦΕΚ 14/Α/2-2-12

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.epsilonne...e_mesop_pap.pdf

 

Μόλις άνοιξε πλήρως το επάγγελμα του μηχανικού

Δείτε το αρθρ. 5 παρ. 8 του νέου πολυνομοσχεδίου που ψηφίστηκε χτες από την βουλή. Τώρα να δουμε αντιδράσεις από το ΤΕΕ και τον "καταπράσινο" προέδρό του.

 

Θα πρασινίσει από το κακό του :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

μα αυτη η παραγραφος ηταν ο,τι πιο μπακαλιστικο εχω διαβασει ποτε στη ζωη μου.

 

Ρε μαστορα μηχανικοι ειμαστε, δωσε ευρος αποδεκτων εκπτωσεων, τι σημαινει ασυνηθιστα χαμηλη δηλαδη?

 

Απλα ηταν μια απελπιδα τελευταια προσπαθεια του ΤΕΕ να βαλει την πινελια του...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

αν θέλουν να ''ανοίξουν'' πλήρως το επάγγελμα ας καταργήσουν και τις κρατήσεις επί της νόμιμης. αλλά το τεε μια χαρά διασφαλισμένο είναι, τα φράγκα του θα τα παρει

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί να το λέμε, οτι θέλουμε να καταργηθούν οι κρατήσεις με βάση τις νόμιμες (ελάχιστες). Πρέπει και να κάνουμε κάτι. Ρίξτε καμια ιδέα.

Βαρέθηκα να πληρώνω όλες μου τις αμοιβές σε φόρους, κρατήσεις, ΦΠΑ, εισφορές και έξοδα για συνεχείς επισκέψεις στην πολεοδομία. Έλεος, δεν αξίζει να δουλεύεις πια.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ μέσα

 

Να απαιτήσουμε εισφορές-κρατήσεις να υπολογίζονται επί των συμφωνηθέντων αμοιβών και όχι επί των "νομίμων"

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.