Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

Εσυ ξερεις τι λες...

 

Αλλοι δεν καταλαβαινουν...

 

ΥΓ. Το ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΟΛΩΝ.... Περσυ ΟΛΟΙ οι ελ.επαγγελματιες εκαναν ηλεκτρονικα τη φορολογικη δηλωση... Ας καλεσουν ΟΛΟΥΣ που εχουν τεκμηρια πανω απο το εισοδημα και να τους πουν "που τα βρηκες οεο"???? Με ενα κλικ τους βρισκει ολους....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καλα ΟΚ αλλα τα τεκμηρια ειναι λυση τυπου ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω -

 

ειναι πανευκολο να παραχθει η φοροδιαφυγη αλλα θελει μετρα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και κυριως και για το ΚΡΑΤΟΣ.

 

Να μαμησουμε τον ελευθερο επαγγελματια, ΟΚ - συμφωνω. Αν απο αυριο ομως εγω αρχισω να ειμαι τυπικος με ολους οσους συναλλασομαι - πλην πελατων - θα μου κοστισει η ζωη μου +30% με 40% πανω. Οποτε προτιμω να παρανομω παρα να ριξω το βιοτικο μου επιπεδο. Με φορολογια στο 40% επι των εισοδηματων δεν λυνεται η φοροδιαφυγη. Παμε στο 20% πρωτα, και μετα παρε μετρα για να βαζεις μεσα τον φοροφυγα και θα χειροκροτησουμε ολοι.

 

Και κυριοτερο ολων, το μεγαλυτερο παραμυθι ειναι οτι οι ελληνες φοροδιαφευγουν κ γιαυτο εχει το κρατος προβλημα εσοδων. Αυτα ειναι παραμυθακια για μικρα παιδια. Το εχω ξαναπει, και 10 χιλιαρικα να κρυψαμε 100 χιλιαδες μηχανικοι, κανει 1 δις. Το ενα υποβρυχιο που γερνει πηγε 700 μυρια, τα 4 καναν 2,8 δις. Δηλαδη καλα τα εσοδα να τα αυξησουμε, αλλα να κοιταξουμε λιγο κ τις ΔΑΠΑΝΕΣ.

 

3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΡΙΣΗ, ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ? ΟΧΙ - ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ. καληνυχτα σας.

Edited by howard_roark
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Το ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΟΛΩΝ.... Περσυ ΟΛΟΙ οι ελ.επαγγελματιες εκαναν ηλεκτρονικα τη φορολογικη δηλωση... Ας καλεσουν ΟΛΟΥΣ που εχουν τεκμηρια πανω απο το εισοδημα και να τους πουν "που τα βρηκες οεο"???? Με ενα κλικ τους βρισκει ολους....

 

Αν και καταλαβαινω που το πας, το πως το θετεις ειναι μεγαλη γενικευση...

Δηλ εγω πριν 3 χρονια εκανα μια καλη δουλεια και πηρα ενα αυτοκινητο 1600κ.εκ...

Περισυ, δεν δουλεψα και τα εισοδηματα μου δεν καλυπτουν τα τεκμηρια...

Που τα βρηκα;;;

Δεν επρεπε να παρω το ΙΧ;

Να το πουλησω;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω...

 

Αλλα και απο τα τεκμηρια μπορεις να πιασεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ...

Δεν μιλαω για περιπτωσεις με τεκμηρια πχ 20000 και εισοδημα 19500Ε....

Μιλαω για περιπτωσεις που τα τεκμηρια ειναι 10 φορες πανω απο το εισοδημα...

 

Φιλε, τρωνε πολλοι απο τη φοροδιαφυγη...

Σκεψου και τους εφοριακους....

Γτ αντιδρουν νομιζεις σε καθε μετρο που παρακαμπτει την επισκεψη στην εφορια???

 

Στελεχωσε τις ΔΟΥ με υπαλληλους-ελεγκτες με 10000Ε μισθο...

Νομιζεις οτι θα γκρινιαξουν οι πολιτες γιαυτο???

Αλλα κ παλι ποιους θα βαλλεις στη θεση αυτη???

Τα κομματοσκυλα φυσικα..

Αρα παλι στον φαυλο κυκλο μπαινουμε...

 

saltapidas.

Eσυ δικαιολογεις που τα βρηκες... Δεν εχεις κανενα προβλημα..

Ξερω περιπτωσεις ελ. επαγγελματιων με 3 αμαξια αγορασμενα της κουτας, 3 σπιτια καινουρια και μεσο εισοδημα τα τελευταια 10 χρονια 4-5000Ε.... ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ... Μιλαω για απλα ατομα, οχι κανενα μεγαλοεπιχειρηματια...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που ήθελα να πω σε σχέση με τα πιστοποιητικά αξιολόγησης που αναφέρουν κάποιοι .Μία ζωή στην Ελλάδα π.χ οι πολιτικοί μηχανικοί το μόνο που έκαναν και αυτήν την εντύπωση έχω ήταν να σηκώνουν οικοδομές και ενδεχομένως και κάποια άλλα έργα τα οποία δεν χαρακτηριζόντουσαν τόσο δύσκολα από πλευράς πολυπλοκότητας και πρωτοτυπίας .Δεν είχαμε ποτέ στην χώρα μας την πολυτέλεια να κατασκευάζουμε συχνά έργα όπως είναι οι ουρανοξύστες , οι κρεμαστές γέφυρες και πάντοτε όταν προέκυπταν αυτές τις έδιναν απευθείας σε ξένο έμπειρο και με φήμη μηχανικό για να τα κατασκευάσει .

Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι κάποιος για να κάνει μια οικοδομή 5 ορόφων που ήταν και το ποιό συχνό έργο στην Ελλάδα θα έπρεπε να ξέρει από στατική μελέτη και δύο τρία άλλα πράγματα τα οποία οι πολιτικοί μηχανικοί τα ξέρουν καλύτερα από τον κάθε έναν μας .

Σήμερα που και αυτά τα έργα δεν υπάρχουν και δεν βγαίνουν τόσο συχνά καθόμαστε και μιλάμε για προδιαγραφές και πιστοποιητικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο προτείνεται από την στιγμή που ένας σοβαρός έλεγχος από την πολεοδομία μπορεί να εμποδίσει την κατασκευή του έργου εάν δεν έχει σχεδιαστεί κατάλληλα όπως ακριβώς ορίζει ο νόμος .

Link to comment
Share on other sites

@ Ferari

Το ΤΕΕ και κάθε ΤΕΕ, το ανέφερα ως φορέα και επιμελητήριο των Μηχανικών γενικότερα. Μη κολλάμε στα ονόματα. Μπορεί να μη λέγεται ΤΕΕ και στο κάτω κάτω ίσως να ήρθε η ώρα (μια και το έθεσες το θέμα) δημιουργίας ενός ενιαίου φορέα/επιμελητηρίου Μηχανικών που θα μπορούσε να κάτι ότι προείπα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως συγχέεις τα πράγματα. Δηλαδή όποιος βγαίνει από τη σχολή και ξεκινά μια δουλειά, θέλεις να πεις ότι αναγκαστικά θα κάνει παπατζιλίκι ή προχειροδουλειά; Δεν υπάρχουν ορισμένοι κανόνες που πρέπει να τους ακολουθήσει κανείς ώστε να υπάρχει μια Α ποιότητα δουλειάς; Δεν είπα να μην κάνει λάθη, αλλά άλλο λάθος και άλλο παπατζιλίκι και προχειρότητα. Έχει μεγάλη διαφορά. Και φυσικά αν δεν ρωτήσεις και δεν πάρεις τη γνώμη ενός ή περισσοτέρων έμπειρων μηχανικών δεν θα μάθεις ποτέ

Link to comment
Share on other sites

@MOFO33

Εκεί όμως ήταν και το πρόβλημα .Ότι μια μεγάλη μερίδα συναδέλφων μας δεν τους έδιναν την ευκαιρία και το δικαίωμα να κάνουν μελέτες με αποτέλεσμα να τους περιορίζουν και να μην μπορούν να προχωρήσουν επαγγελματικά , διότι πολύ απλά δεν τους επέλεγαν με τα δικαιώματα που είχαν .Το δικαίωμα στο να μπορεί να κάνει ο άλλος μελέτη είναι η προϋπόθεση που χρειάζεται ώστε να προχωρήσει παρακάτω επαγγελματικά σε όλα αυτά που αναφέρουμε και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα που αναφέρεις αλλά με την ώθηση που του δίνει στην επαγγελματική του πρόοδο που ακολουθεί στην πορεία .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς την αμοιβή του ΤΕΕ για την δημιουργία της πλατφόρμας δήλωσης αυθαιρέτων? Και ποιο είναι το το ποσοστό που θα εισπράξει το ΤΕΕ από τα έσοδα των προστίμων?

 

Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι όλο αυτό γίνεται με καλή τη πίστη από το ΤΕΕ στο κράτος? Εδώ η ΔΕΗ που είναι νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου και τα άρπαξε καλά για να συμπεριλάβει το χαράτσι

στους λογαριασμούς της. Δεν πήρε το ΤΕΕ που είναι ιδιωτικός φορέας?

 

Γιατί άραγε το ΤΕΕ ως διαμαρτυρία είχε κλείσει το σύστημα αμοιβών κι όχι της δήλωσης αυθαιρέτων? Μήπως το κράτος το έχει πληρώσει αδρά κι έχει νομή όλων των δικαιωμάτων της πλατφόρμας

 

Μήπως δηλαδή το ΤΕΕ έχει ξεπουληθεί?

 

Αν κάποιος ξέρει να μας πει, θα εξηγόντουσαν πολλά...

Edited by vk2626
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Faethon δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο...

 

Για πες μου ποια νομοθετικη ρυθμιση "επεβαλλε" τις συμφωνηθεισες αμοιβες για τον 4014....

 

Και στην πολεοδομια ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου πει ΤΙΠΟΤΑ..

Εχω ΑΠΥ, ΦΕΜ & ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ βασει νομιμης πληρωμενο....

Που θα κολλησει????

 

Υπάρχει νόμος που να επιβάλλει στην πολεοδομία να ελέγξει το αποδεικτικό κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ ή στο ΤΕΕ;

Υπάρχει.

Οπότε αφού δεν μπορούμε να πάμε στην ΕΤΕ (λόγω εντολής πληρωμής) να καταθέσουμε αμοιβή, πάμε στο ΤΕΕ.

Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωτησα...

 

Ποιος νομος αφηνει ελευθερη τη διαπραγματευση για "συναλλαγες" εκτος ΟΑ (βλ 4014) ?????

 

 

Ποιος ειναι ο νομος που επιβαλλει τον ελεγχο της εντολης πληρωμης, με το γνωστο γραμματειο????

Αν τους παω καταθετηριο απο την ΕΤΕ (το κλασσικο, οχι των μηχανικων) που ειναι το προβλημα????

 

Οπότε αφού δεν μπορούμε να πάμε στην ΕΤΕ (λόγω εντολής πληρωμής) να καταθέσουμε αμοιβή, πάμε στο ΤΕΕ.

 

Θα καταθεσεις την αμοιβη σου στο ΤΕΕ???? Γτ τι ειναι τραπεζα??? (νταβατζης ειναι το ξερω....)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.