Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Υποπτο e-mail "


george_RES

Recommended Posts

Συναδελφοι μολις ελαβα ενα πολυ "υποπτο" mail σχετικα με μια θεη εργασιας που ποτε δεν ειχα αιτηθει..

 

Το ονομα που υπογραφει, το θυμηθηκα απο ενα thread εδω μεσα, οτι ειναι ψιλοαπατεωνια

 

Σας παραθετω το κειμενο

 

¨Αγαπητέ κύριε, *********

 

Κατόπιν αξιολόγησης των προσωπικών στοιχείων του βιογραφικού σας, παρακαλείσθε όπως προσέλθετε την ΠΕΜΠΤΗ 09 / 02 / 2012 ώρα 11.00μμ.στα γραφεία μας Λ. Βουλιαγμένης 555, 2ος όροφος (γραφείο Κου ΚΟΥΝΕΛΗ ΓΕΩΡΓΙΟ) για μια πρώτη συνέντευξη (Κος ΤΣΟΛΑΚΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ) για τη θέση εργασίας (Ευρωπαικός Διαμεσολαβητής ). Τα κριτήρια και οι προϋποθέσεις έχουν καθοριστεί από το Ευρωπαϊκό Δίκαιο (Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων – Συνθήκη Λισσαβόνας).

Σημείωση : Η θέση εργασίας προσφέρει βιωσιμότητα, δια βίου επιμόρφωση (οι εργαζόμενοι στη χώρα μας δέχονται επιμόρφωση σε ποσοστό 0,1%, ενώ οι αντίστοιχοι εργαζόμενοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε ποσοστό 10%), διεύρυνση εμπειριών και γνώσεων, ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, προοπτική καριέρας, management, πάγια μηνιαία υψηλή αμοιβή-κίνητρα-bonus κ. τ. λ, απόκτηση ενιαίας Ευρωπαϊκής άδειας για την άσκηση της χρηματοοικονομικής, χρηματοπιστωτικής διαμεσολάβησης.

Σας ενημερώνουμε ότι στο διάστημα των προσεχών ημερών, δηλαδή μέχρι την ημερομηνία της πρώτης συνέντευξης θα πρέπει να έχετε μία πλήρη ενημέρωση σε όλα τα θέματα που αφορούν τον κύκλο των συνεντεύξεων για την καλύτερη αξιολόγησή σας.

 

1. Λευκή Βίβλος (της Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων – ενοποίηση χρηματοπιστωτικών αγορών, περίοδος 2005-2010)

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/el/com/2005/com2005_0629el01.pdf)

 

Σε περίπτωση αδυναμίας σας να προσέλθετε στην παραπάνω συνέντευξη παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε μαζί μας. Η καθυστέρηση της πρόσκλησης για συνέντευξη οφείλεται στην αξιολόγηση των βιογραφικών.

ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ : ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΥΠΟΨΗ κου ΚΟΥΝΕΛΗ ΓΕΩΡΓΙΟ .

Μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση: [email protected]ΥΠΟΨΗ κου ΚΟΥΝΕΛΗ ** ΠΗΓΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ: ΑΓΓΕΛΙΑ ΟΜΙΛΟΥ KARIERA A.E.

YΓ. Λόγω του όγκου των βιογραφικών και του απαιτούμενου χρόνου για την αξιολόγηση τους , τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ περιορισμένα, γι’αυτό ζητούμε την κατανόηση σας ως προς τον προσδιορισμό της ημερομηνίας για την πρώτη συνέντευξη .

Όλες οι προκαθορισμένες συνεντεύξεις θα ολοκληρωθούν .

Με εκτίμηση

ΚΟΥΝΕΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ - ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

 

 

Εχω την εντυπωση πως ορισμενοι απο εμας εχουν παει, οπως κ να εχει εγω το αναρτω, προσωπικα δεν θα παω εχοντας στο μυαλο μου την εμπειρια συναδελφου, που ειπε οτι ειναι απατη. Το βαζω για ενημερωση, εαν καποιος εχει παει ή του εχει ερθει ας μοιραστει τις αποψεις του

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ''insurance.NBG.GR'' στο email είναι Της Εθνικής Ασφαλιστικής, εγώ λαμβάνω συνεχώς τέτοια spam emails από Ηλεκτρονικές διευθύνσεις παρεμφερείς της Εθνικής Τράπεζα της Ελλάδος με κατάληξη .NBG (τα οποία έχω κοινοποιήσει στην Τράπεζα) που μου ζητάνε να επιβεβαιώνω στοιχεία κάρτες κλπ. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ πιθανολογώ πως πρόκειται για αντίστοιχη περίπτωση ψαρέματος προσωπικών στοιχείων...

 

Έλαβα το παρακάτω από την Τράπεζα σε σχετικό μου email:

Αξιότιμε πελάτη,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το μήνυμα που λάβατε είναι πλαστό, δεν απεστάλη από την Τράπεζά μας και έχει σκοπό την υποκλοπή προσωπικών δεδομένων. Τα συγκεκριμένα μηνύματα αποστέλλονται μαζικά από κακόβουλους τρίτους και ζητούν από τυχαίους χρήστες του διαδικτύου να καταχωρήσουν προσωπικά δεδομένα (κωδικούς, αριθμούς καρτών, προσωπικά στοιχεία) παραπέμποντάς τους (μέσω link) σε ιστοσελίδες φαινομενικά ίδιες με της Τράπεζάς μας.

Παρακαλούμε:

v Βεβαιωθείτε ότι παραλαμβάνετε e-mail από το
αναζητώντας σε αυτό την
που σας εγγυάται τον αποστολέα και το περιεχόμενο.

v Μην απαντάτε σε e-mail που σας ζητούν
. Διαγράψτε τα αμέσως. Σε περίπτωση που έχετε ήδη απαντήσει σε τέτοιου είδους μήνυμα και έχετε συμπληρώσει στοιχεία σας, επικοινωνήστε άμεσα με την 24ωρη τηλεφωνική υπηρεσία της Τράπεζας (Help Desk) στα τηλέφωνα: 18 18 18 ή +30 210 48 48 48 48 και μη χρησιμοποιήσετε το Internet Banking της Τράπεζας πριν έλθετε σε επικοινωνία με τα παραπάνω τηλέφωνα.

v Συνιστούμε να υπάρχει στον υπολογιστή σας ένα ενημερωμένο λογισμικό προστασίας από ιούς (antivirus), το οποίο μπορεί να προστατεύσει από ιούς ή λογισμικά υποκλοπής (spyware).

v Στην περίπτωση που λάβετε εκ νέου παρόμοιο μήνυμα, παρακαλούμε να μας το προωθήσετε.

 

Σας διαβεβαιώνουμε ότι η Τράπεζα φροντίζει διαρκώς για την ασφάλεια τόσο των συστημάτων της, όσο και των Υπηρεσιών που προσφέρει.

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Με εκτίμηση,

 

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Διεύθυνση Ηλεκτρονικών Εργασίων & Εναλλακτικών Δικτύων (021)

Υποδιεύθυνση Υποστήριξης Contact Center (021-52-Γ)

Τηλ. επικοινωνίας : 210 4806750 / επιλογή 4 (διεπ. 76750 / 4)

Φαξ : 210 4806865 (διεπ. 76865)

Edited by NEADERTAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

NEATERDAL να'σαι καλά για την ενημέρωση...

Γιώργο....

Θυμάμαι πριν από αρκετό καιρό το συγκεκριμένο υποκατάστημα (Βουλιαγμένης 555...είναι εύκολο). Είναι της Εθνικής ασφαλιστικής http://www.ethniki-asfalistiki.gr/greek/network/shop.asp?id=30, και ψάχνουν για ασφαλιστικό σύμβουλο.....

Αυτά μου είχαν πει τότε, και μάλιστα θυμάμαι ότι μου είχαν στείλει ανάλογο μάιλ με διάφορα "επιστημονιλίκια" λες και θα γινόμουνα πρόξενος. Σε τηλεφωνική επικοινωνία αφου επέμεναν να μην μου λένε τη θέση και να μου λένε διάφορες @@, με επιμονή...την έμαθα. Φυσικά έφαγαν σουτ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμομουν οτι ειχε αναφερθει στο michanikos αλλα δεν θυμομουν σε ποιο thread, το μαιλ το ανεβασα για να πληροφορηθουμε ολοι και να αποφυγουμε κακοτοπιες..Εξαλλου ενας νεος συναδελφος μπορει να παρασυρθει ευκολα καλο ειναι να μοιραζομαστε κ εργασιακες εμπειριες, ειδικα αυτη την εποχη :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ τον φίλο εδώ επειδή γέμισε ο κόσμος με απατεωνιές μέσω mails. Να χουμε το νου μας!!Κάτι άλλο τώρα Κάποτε είχα πάει σε μία συνέντευξη και να δείτε πώς παρουσιάζανε μία θέση πωλητη για βιομηχανικές κόλλες...λες και θα γινόσουν επίτροπος της Unesco ..Αν θυμάμαι καλά και ο τίτλος ήταν Product Manager!! Και όταν ήλθε η ώρα να ρωτήσω ποια είναι τα πλαίσια -ή όρια- του management που θα έκανα στο προϊόν ...καταλαβαίνετε..Απλά παίρνεις τα προϊόντα και βαράς σβάρνα τις επιχειρήσεις να πουλήσεις. Χαχαχαχαχα !! Και μιλούσανε για innovation, r & d κτλ..Σου τάζανε να μπορέσεις να μπεις μέτοχος μελλοντικά με ασφαλιστικά προγράμματα μπλα μπλα μπλα..Γελοία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφιστώ τη προσοχή σας σε κάτι τέτοιο (α), μην απαντήσετε, είναι απάτη

 

 

 

 

 

2:43 π.μ. Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2012

 

 

 

INEED YOUR ASSISTANCE FOR THIS TRANSACTION

 

From Mr Peter Morgan

African Development Bank (ADB)

Burkina Faso Ouagadougou

 

My Dear Friend,

 

Please I want you to read this letter very carefully and I must apologize for barging this message into your mail box without any formal introduction due to the urgency and confidential of this issue and I know that this message will come to you as a surprise. Please this is not a joke and I will not like you to joke with it.

 

I am Mr Peter Morgan Manager in African Development Bank (ADB) Ouagadougou, Burkina Faso. I Hoped that you will not expose or betray this trust and confident that I am about to establish with you for the mutual benefit of you and I. This fund was deposited in our bank by Mr. Kattan Azmal from Jordan who died in a plane crash in 2000 Tbm 700 aircraft on 31st July with his wife and the whole crew on board.

 

I need your urgent assistance in transferring the sum of ($10.5) million USD into your account within 14 working banking days. This money has been deposited for years in our Bank without claim due to the owner of this fund died along with his entire family and supposed next of kin in an air crash since July 31st 2000.

 

The reason why i contacted you is that after the bank audit in 24th of November, we found out that this fund has remained unclaimed since the death of the deceased costumer.

I want our bank to release this fund to you as the nearest person to our deceased customer while i come over to your country to share this fund with you as soon as you confirm this fund into your account and ask me to come over. I don't want the money to go into our Bank treasure as an abandoned fund. So this is the reason why i contacted you so that our bank will release this money to you as the next of kin to the deceased customer. Please I would like you to keep this proposal as a top secret and delete it if you are not interesting.

 

Upon the receipt of your reply and indication of your capability, i will give you full details on how the business will be executed and also note that you will have 50% of the above mentioned sum if you agree to handle this business with me while 50% be for me, Because i don't want anyone here in our bank to know my involvement until you confirm this fund into your account and ask me to come over for the sharing as I indicated.

I am looking forward to hear from you immediately for further information

 

THE REQUESTED INFORMATIONS BELOW

==================================

1. FULL NAME..............

2. TELEPHONE NUMBERS/MOBILE/FAX.......

3. YOUR AGE......

4. YOUR SEX.........

5. YOUR OCCUPATION........

6. YOUR COUNTRY AND CITY......

7. YOUR HOME ADDRESS..........

8. MARITAL STATUS............

Thanks with my best regards

From: Mr Peter Morgan

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το email μου είχε έρθει και εμένα και σαν κ'αυτό μου έχουν έρθει καμία 20 αριά.Μάλιστα κάνα δυο μιλούσαν οτι είχα κερδίσει και μερικά εκατομμύρια ευρώ .Ηθελαν και το λογαριασμό της τράπεζας για να βάλουν τα λεφτά.

χαχαχα ρε απατεώνες που υπάρχουν στο κόσμο ....

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

@ hektor Αυτό με τα εκατομμύρια δολάρια ήρθε & σε μένα πριν καμιά εβδομάδα, μία που το άνοιξα & μια που μπήκε στη μαύρη λίστα... Γέμισε ο τόπος ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδιά μεταξύ μας τώρα....πρέπει να είσαι πολύ ούφο για να πειστείς από τέτοιου είδους μάιλ. Τι να πω, θα μου πεις ότι αυτοί που τα στέλνουν θα έχουν βρει θύματα, αλλά πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα...ψάχνουν για λαλάκες στην Ελλάδα. Είναι υποστηρικτές του ''η κρίση δημιουργεί ευκαιρίες''...

Ήρθαν και σε μένα παρόμοια....για να πάρω και γω τα εκατομμύρια...Μήνυμα στο κινητό, έπειτα mail, κέρδισα τάχα 2 εκατομμύρια λίρες, μπλα μπλα μπλα, δεν υπάρχει τίποτα απ'αυτά παίδες. Αμέσως διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.