Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Υποπτο e-mail "


george_RES

Recommended Posts

Η δομή έχει ως εξής:

Υπάρχουν 3-4 ... στρατολόγοι. Ένας σε κάθε εταιρεία. Είχα την τιμή να γνωρίσω 2 απ΄αυτούς ως πελάτες μου. Από νούμερα δεν καταλάβαιναν απολύτως τίποτε. Το μυαλό τους ήταν χαμένο μέσα σε ένα πλήθος ακατάσχετων και χωρίς ουσία πολλαπλασιασμών. Κυρίως για τον όγκο και την αξία των συμβολαίων. Αυτά κυνηγούσαν. Τα μάτια τους δεν ήταν ποτέ καθαρά. Μπορούσες χωρίς προσπάθεια να διακρίνεις τα ίδια σύμβολα που παρατηρείς στους κουλοχέρηδες. Όπως ο τζογαδόρος, ο αλκοολικός, ο χρήστης ουσιών, ο αλογομούρης, ο επενδυτής bitcoin. Διοικούσαν τα κατά τόπους γραφεία τα οποία είχαν συνήθως 4 διευθυντές. Κάθε διευθυντής ήταν υπεύθυνος για περίπου 25 άτομα, καλή ώρα σαν τον φοιτητή παραπάνω. Αυτά τα άτομα τα χρησιμοποιούν σαν δούρειους ίππους για να μπουν στο περιβάλλον τους, στον μικρόκοσμο, του καθενός απ΄αυτούς. Με σταθερή και ολοένα αυξανόμενη πίεση προς τα άτομα αυτά - και μέσω αυτών - καταφέρνουν να ασφαλίσουν άτομα αυτού του μικρόκοσμου. Τον αδελφό, την θεία, την ξαδέλφη κ.ο.κ. Παράλληλα κάποια στιγμή τους μεταφέρουν, εμπιστευτικά ασφαλώς, πως η διοίκηση δεν είναι ικανοποιημένη ΑΛΛΑ εγώ (ο διευθυντής) έχω πίστη σε σένα (τον φοιτητή) και βάζω πλάτη να σε κρατήσουμε. Αυτή η πίεση μεταφέρεται αναπόφευκτα στον προαναφερόμενο μικρόκοσμο (είναι νομίζω κατανοητό πως ο φοιτητής - νεαρός δεν μπορεί να διαχειριστεί ακόμα αυτό το εργασιακό άγχος) και τον βάζει ( τον μικρόκοσμο) στο ηθικό δίλημμα: κρίμα δεν είναι να μην βοηθήσω τον ξάδελφο; τον ανιψιό; το παιδί μου; ................

Η ανωτέρω περιγραφή του συγκεκριμένου υπο-τομέα των ασφαλιστικών επιχειρήσεων ουδεμία σχέση έχει με την λειτουργία των ασφαλιστικών γραφείων, των παραγωγών και των πρακτορείων. Αυτά έχουν όλα όσα θετικά ή αρνητικά σημεία μπορεί κάποιος να συναντήσει σε οποιοδήποτε κλάδο, είτε μιλά για λογιστικά γραφεία, είτε για δικηγορικά γραφεία, είτε για τεχνικά γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 14/2/2021 at 11:53 ΠΜ, COSTAS T said:

Αυτά τα άτομα τα χρησιμοποιούν σαν δούρειους ίππους για να μπουν στο περιβάλλον τους, στον μικρόκοσμο, του καθενός απ΄αυτούς. Με σταθερή και ολοένα αυξανόμενη πίεση...

Αν δεν υπήρχαν οι "εμπορικοί βασιβουζούκοι" και τα "αρνητικά παραδείγματα", δεν θα μπορούσαν να ξεχωρίσουν οι έμπειροι επαγγελματίες που ακολουθούν από πίσω και δίνουν την αίσθηση της σιγουριάς και της γνώσης. ;)

Ας το σκεφτούμε λίγο... 

Εγώ για παράδειγμα, δεν θα έκανα ποτέ ένα συμβόλαιο ζωής, υγείας, πυρός, ή επαγγελματικού κινδύνου σε έναν ερασιτέχνη που μου δίνει την εντύπωση ότι με βλέπει σαν πακέτο από πενηντάρικα. Ασχέτως αν με βλέπει, δεν πρέπει να μου το δείχνει.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια αυτοκινήτου που είναι αναπόφευκτη και δεν έχει επιβάρυνση μπορείς να την αναθέσεις σε κάποιο συγγενή ή φίλο για να βγάλει ένα χαρτζιλίκι αλλά όχι και ασφάλεια ζωής..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.