Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γείωση φωτοβολταϊκών πλαισίων (10kw)


chris_gr

Recommended Posts

Μήπως κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει clamps για γείωση μπορεί να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο γιατί έχω χαθεί...

Έστω και με π.μ.

 

Διάβασε εδώ σχετικά με τα clamps. Θέλει προσοχή όμως, καθώς μπορεί να μην τα δέχονται οι κατασκευαστές των πλαισίων, επειδή πληγώνουν το πλαίσιο σε θέση διαφορετική από εκείνη που έχουν προβλέψει.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τη βοήθειά σας θα ήθελα, αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία.

 

Έχω δύο τραπέζια με 22 (2*11) και 24 (2*12) πάνελ σε portrait, τοποθετημένα εντός μικρού γηπέδου. Όσον αφορά τη γείωση θα πρέπει να ρίξω περιμετρική ή αρκεί να ρίξω μία ταινία ανάμεσα στα τραπέζια και εκεί να γειώνουν οι βάσεις και τα πάνελ? Ρωτάω επειδή υπάρχει στενότητα χώρου και κατα συνέπεια δυσκολία στη χωροθέτηση ειδάλλως θα έριχνα περιμετρική.

Link to comment
Share on other sites

Το τι πρέπει εξαρτάται από τι αντίσταση γείωσης θέλεις να πετύχεις για να εξασφαλίσεις μια σειρά μέτρα ασφαλείας (χρόνο απόκρισης σε βραχυκύκλωμα, κλπ), από το τι τύπο δικτύου έχεις (TT ή ΤΝ), από το τι αντικεραυνική προστασία θα έχεις και μια σειρά άλλους παράγοντες...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

.συνεχιζοντας ,με δικη μου υπαιτιοτητα την διακοπη,λογω απειριας μου στο μεσο,(για τηνΓεωπονικη)λεω οτι τα κατεβασματα με25mmχαλκοοδευσαν3μετρα μακρια απο κτιριοκαταληγωντας σε ηλεκτροδιο 2 ιντσων γαλβανισμενη σωληνα βαρεως τυπου υδρευσης και σε βαθος 230cmεντος γης.Φρεατιο επισκεψιμο εγκατασταση.Κολαρο γειωσεως συσφυξη ,κοληση γαλβανωση ψυχρη,τοναγωγο.Στηριξη αγωγου στο κατεβατο με μονωτηρακια.Θεμελιακη γειωση ισοσκελους τριγωνου3Μετρα πλευρες.(προστασιας,λειτουργιας,αλεξικεραυνικες γειωσεις χρησιμοποιηθηκαν,στο40μετρο κτιριο.β)Στους μεταλλικους οικισκους για χρηση των τοτε ασυρματων μας η παροχων 220/380volt ,στην κορυφη Παρνηθας,Υμητου,Κερατοβουνιου,και αλλου εγκαθηστουσαμε λαμα γαλνανισμενη χαλκου,εντος βαρεως τυπο σωληνων γαλβανιζε υδρευσης.την σωληνα πακτωναμε κατα διαστηματα σε εκβραχισμενη περιοχη και την γειωναμε  με ηλεκτροδια ιδιοκατασκευης και πλεκτο αγωγο χαλκου γαλβανισμενο τηνλαμα που κατεληγε σε10 μετρα μακρια πλακες χαλκου γαλβανισμενεςκαι οξυγονο κολλημενες.Με διαφορους τροπους στηριγμενες στους βραχους μισοθαμενες και με σκυρωση καλυμενες.Η αλλη πλευρα ,ηλαμα οξυγονοκοληθηκε στις μεταλλικες πλευρες του οικισκου.Αρκετες φορες αποκαταστησαμε κομμενες σωληνες λογω πτωσεων κεραυνων .(κρουστικη ταση ,εκατομυριο volt)Αρκετα χρονια ηκατασκευη αντεξε,ως την παυση λειτουργιας των.

On 7/15/2012 at 9:32 PM, thantoniou said:

Καλώδια γειώσεων dc και ac πλευράς τι διατομών όταν φτιάχνεις έξτρα γείωση??

 

αν πίνακας και inverter είναι κοντά στο μπαροκιβώτιο τοποθετημένα τότε πιάνεις στην υπαρχουσα γείωση του μπαροκιβωτίου? και με τι διατομών γείωσεις? 25άρα στο dc και μέσω του παροχικού στο ac?δηλαδή 5χ10

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.