Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γείωση φωτοβολταϊκών πλαισίων (10kw)


chris_gr

Recommended Posts

Για να καταλάβεις:

Το έγο το συνέδεσε ηλεκτρολόγος εμπιστοσύνης, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

 

Η πλευρά DC, συνδεδεμένη από συνάδελφό σου, είναι αυτή τη στιγμή στον αέρα. Για να γειωθεί η πλευρά DC και ότι μεταλλικό έχει συνδέσει εκεί, περνά για γειωθεί (αν γίνεται) μέσα από τον inverter.

 

Εγώ θεωρώ, από την ημιμάθειά μου και από τις ερωτήσεις μου σε ειδικούς, ότι τουλάχιστον πρέπει να ενώσει την DC με την AC. Εκείνος πάλι μου λέει όχι, αλλα δε μου το εξηγεί.

 

Δεν έχω πρόβλημα να το αφήσω έτσι εφόσον είναι σωστό, αλλά ρωτώ αν είναι σωστό. Γνωρίζεις?

 

Η ημιμάθεια και η διερευνητικότητά μου σήμερα ίσως σώσουν τη ζωή από το παιδάκι μου σε 20 χρόνια.

 

Επειδή διάβασα και το αντίστοιχο topic γείωση σε φωτοβολταϊκα σε ταράτσα, κατοπίστικα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α) καταλήγουν όλα (ξεχωριστά) σε μπάρα που θα καταλήξει στη γή ή όλα στη μπάρα που καταλήγει το τρίγωνο. Όπου σε βοελεύει.

 

Β) κακώς είναι στον αέρα.

 

Γ) μη τη περάσει μέσα από ηλεκτρονικό εξοπλισμό

 

Δ) όσο αφορά τις γειώσεις, προσοχή και στις ηλεκτροστατικές βαφές.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι αλλο εννοει ο ποιητης...ερωτων

 

οταν λες dc στον αερα μπορεις να μας εξηγησεις τι ακριβως εννοεις?

 

Εν παση περιπτωση γειωνουμε τα μεταλλικα μερη μονο. Γειωση πολου sto DC προβλεπεται μονο σε ειδικες περιπτωσεις. Προφανως τα αντικερυνικα (αν υπαρχουν) γειωνονται και αυτα οπως προβλεπεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ papalaios και maneni, μου το έφτιαξε.

 

Στον αέρα εννοούσα ότι από το DC δεν είχα κάποιο καλώδιο που να ενώνει άμεσα με τη γείωση της εγκατάστασης.

 

Δεν εννοούσα γείωση πόλου, έχω πολυκρύσταλο πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε μια προσφατη εγκατασταση σε στεγη, γειωσα τα πλαισια ως εξης

 

με δεκαρι χαλκο (κιτρινοπρασινο καλωδιο) συνεδεσα τη ραγα και το ΦΒ πλαισιο (στην οπη γειωσης που εχουν τα ΦΒ). Χρησιμοποιησα διμεταλλικη επαφη (κοσακι)

 

Επισης γειωσα το ολο συστημα στηριξης με δεκαεξαρι χαλκο, παλι χρησιμοποιωντας κοσακια (ειχα διαφορετικους προσανατολισμους)

 

Δοκιμασα με το πολυμετρο την ηλεκτρικη συνεχεια μεταξυ Φ/Β πλαισιου και ραγας, και δεν υπηρχε.

 

Εχει κανεις καποια εξηγηση? Μηπως εχει να κανει με την ανοδιωση του ΦΒ πλαισιου? Ποιος ο λογος να υπαρχει οπη γειωσης στο πλαισιο αν δεν ειναι αγωγιμο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαίσια έχουν έχουν ανοδιομένο αλουμίνιο, δηλαδή μία στρώση που δεν είναι αγώγιμη. Στην οπή του πλαισίου δεν υπάρχει αυτή η στρώση, άρα επιτυγχάνεται η γείωση. Αν θες να δοκιμασεις την ηλεκτρική συνέχεια δοκίμασε (αν υπάρχουν) από τις υπόλοιπες οπές γείωσης.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Στο επισυναπτόμενο εγχειρήδιο παρουσιάζονται πολύ αναλυτικά διάφορες προτάσεις-οδηγίες (της συγκεκριμένης εταιρίας) για τη γείωση των πλαισίων. Αξίζει να το δείτε.

HIT Power Installation Manual for BA19,20 110613-1.pdf

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Η γείωση του συστήματος στήριξεις-ραγες πως γίνεται. Ενώνετε την μία ράγα με την άλλη και στο τέλος κατεβάζεται ένα καλώδιο προς την γείωση του πίνακα ή απο κάθε ράγα κατεβάζεται ξεχωριστό καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ενώνεις με χαλκό και διμεταλλική επαφή τις ράγες σε όσα περισσότερα σημεία μπορείς και κατεβάζεις από ένα σημείο χαλκό σε μια μπάρα ισοδυναμικής σύνδεσης, όπου κουμπώνουν όλες οι γειώσεις σου (συνήθως μέσα στον πίνακα AC).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ενωθούν τα πανελ με τις ραγες, οι ραγες μεταξύ τους και απο μια ράγα κατέβει χαλκός ή κιτρινοπράσιο καλώδιο 16αρι στη μπαρα του πίνακα αρκεί; Επαρκεί δηλαδή μια σύνδεση;

Οταν λες ενωνεις τις ραγες σε οσα περισσότερα σημεία τι εχεις στο μυαλό σου. Δεν αρκεί ένα 16αρι καλώδιο απο ράγα σε ράγα. Χρειάζονται περισσότερες ενώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.