Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση φωτοβολταϊκών πλαισίων (10kw)


chris_gr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι θα πω την άποψη μου από προσωπική εμπειρία ως μελετητής - εγκαταστάτης ΦΒ πάρκων - οικιακών συστημάτων

Θα σας πω για οικιακό σύστημα την διαδικασία που ακολούθησα ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να

 

τοποθετήθηκαν γειώσεις τόσο στην DC πλευρά όσο και στην AC πλευρά .

οι γειώσεις στην DC τοποθετήθηκαν , για να αποφευχθούν οι παράσιτες χωρητικές τάσεις και οι τυχόν τάσεις διαρροής στα πλαίσια.

Αν τα πλαίσια έχουν πλαστικές βάσεις πλαίσια (δεν νομίζω να υπάρχουν να υπάρχουν τέτοια panels) ΔΕΝ είναι απαραίτητη η χρήση της γείωσης . Αν έχουν όμως έστω και ένα μεταλλικό μέρος (όπως όλα τα πλαίσια των panels που χρησιμοποιώ εγώ) τότε τοποθετούνται ισοδυναμικές συνδέσεις τόσο με την γείωση όσο και με τα στηρίγματα τους (τα σημεία που μπορεί να έρθει σε επαφή ένας άνθρωπος)

 

Στην AC πλευρά οι γειώσεις τοποθετούνται για ευνόητους λόγους :) :)

 

Κατέβηκαν 2 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ γραμμές γειώσεων 1 απο την AC πλευρά και 1 απο την DC πλευρά .

Οι λόγοι που έγινε κάτι τέτοιο ειναι αφενός μεν το μικρό κόστος (20m 16mm2 καλώδιο = 6€ σχετικά χαμηλό κόστος στην όλη εγκατάσταση)

αφετέρου δε οτι θα αποφευχθούν τυχόν επιστρεφόμενα ρεύματα διαρροής απο τον inerter στα panels .

 

Τοποθετήθηκε ένα σύστημα γείωσης ( 3 χάλκινα ηλεκτρόδια ώστε να εξασφαλισθεί αρκετά χαμηλή αντίσταση γείωσης και σε σημείο που υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχει υγρασία ή να είναι υγρό το χώμα ) και μετρήθηκε με γειωσώμετρο η αντίσταση γείωσης να μην είναι πάνω από 0,1 Ω

και στα ηλεκτρόδια αυτά συνδέθηκαν τόσο το καλώδιο της AC πλευράς όσο και της DC πλευράς

 

Πιστεύω οτι πρέπει να εξασφαλίζουμε την όσο το δυνατόν καλύτερη γείωση λόγω των αρμονικών του inverter αλλά και της προστασίας του κόσμου..

 

Επίσης σχετικά με τους διακόπτες που διάβασα παραπάνω :

καλό είναι να βάζουμε την σειρά : inverter - > ασφάλειες -> διακόπτες φορτίου -> μετρητής ΔΕΗ (για όσους δεν ξέρουν εντελώς πληροφοριακά οι διακόπτες φορτίου μπορούν να διακόψουν στο μέγιστο ονομαστικό ρεύμα - τάση ) . Σε περίπτωση όμως που καεί μια ασφάλεια (π.χ. λόγω γήρανσης) πως θα την απομονώσει κάποιος ώστε να την αντικαταστήσει ή θα πάει να κάνει την αντικατάσταση υπό τάση ??

 

ή αλλιώς inverter -> διακόπτης ισχύος (στην ονομαστική ισχύ του συστήματος) -> μετρητής ΔΕΗ.

 

Επίσης γείωση μπορεί να τοποθετηθεί και στο πεζοδρόμιο όπου είναι εφικτό, τότε μπορούμε να σπάσουμε τις πλάκες του πεζοδρομίου και να τις ανακατασκευάσουμε με ιδίες δαπάνες

Edited by dim_p
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dim_p δύο ερωτήσεις:

 

1) πως πετυχαίνεις αντίσταση γείωσης 0,1Ω με 3 χάλκινα ηλεκτρόδια; Νομίζω πως είναι πρακτικά αδύνατο ακόμα και με την ευνοϊκότερη αντίσταση του εδάφους.

2) Από που ψωνίζεις καλώδιο; (20m 16μμ^2 με 6€ είναι σχεδόν το 1/4 της τιμής που ψωνίζω εγώ..!)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο το αγοράζω καρούλια :) (μαζική παραγγελία απο εργοστάσιο) . Ούτως ή άλλως οι τιμές πλέον έχουν υποχωρήσει αρκετά . Επίσης με ένα google search μπορείς να τα βρεις και απο γείτονα χώρα χωρίς δασμούς εισαγωγής :) :) (όλοι μας το συμφέρον μας κοιτάμε :) )

αντισταση γείωσης χαμηλή μέχρι 0.1 Ω επιτυγχάνεις όταν τοποθετήσεις τα ηλεκτρόδια σε σημεία που έχει πολύ υγρασία (κηπάρια με γκαζόν κλπ ). . Μείωση της αντίστασης επιτυγχάνεις επίσης όταν βάλεις και άλατα :) :) δοκίμασε το :) :).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα αντικεραυνικα τυπου Ι ειναι καλο και σωστοτερο να τοποθετουνται κοντα στη γείωση και στην εισοδο της AC τασης στην εγκαταταση, αν δεν κανω λαθος. Ετσι λοιπον, επειδη δεν θελω να βαλω το/τους πινακες χειρισμου κοντα στο μετρητη, αλλα απομακρυσμενα μαζι με τον inverter, μπορω, θα ειναι σωστο τοπικα σε ενα κουτι να βαλω ενα αντικεραυνικο τύπου Ι και ολα τα υπολοιπα στοιχεια της εγκατασταση + 10 μετρα μακρυα? Ενοειται πως θα υπαρχει ζυγος γειωσης που θα μαζευτουν ολες οι γειωσεις και απο κει θα οδευσουν προς το ηλεκτροδιο γείωσης.

Οσο για τη σειρα των διακοπτων, στο pdf της ΑΒΒ σχετικα με τα αντιεκραυνικα, νομιζω πως στην AC πλευρα εχει τα στοιχεια ως εξης : αντιστροφεας-διακοπτης φορτιου-ασφαλειες-ΔΔΕ. Ετσι ερχετε σε αντιθεση με τα λεγομενα του dimi_p αλλα και της κοινης λογικης (?) Τι εχουμε λοιπον εδω? Διαφορετικη φιλοσοφια ή καποιος κανει λαθος και δεν το ξέρει?

Καπως αντιστοιχα και στη dc πλευρα εχει την εξης σειρα: φωτοβολταικα-ασφαλειες-διακπτης φορτιου-αντιστροφεας.

 

ΥΣ. το pvtron της ΕΛΕΜΚΟ το γνωριζεται? Πινακας ολα σε ενα νοικοκυρεμενα, δηλώνει κομπλε με τα αντικεραυνικα και ασφαλιστικα. τον εχει δουλεψει κανεις, αξιζει?

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

Το pv tron επειδη το εχω δει απο κοντα,θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσω λεφτα για μια δουλεια που την κανω μονος μου στο σπιτι.Να πληρωσω δλδ καποιον αλλο να μου στησει πινακα AC,DC και να μου το πουλησει με κερδος 200-300 ευρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και στα ηλεκτρόδια αυτά συνδέθηκαν τόσο το καλώδιο της AC πλευράς όσο και της DC πλευράς

 

 

 

επανέρχομαι στο θέμα και θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα αν τη γείωση του ac τη στέλνεις στο μπαροκιβώτιο με το 5χ10 παροχικό σου (ή μεγαλύτερης διατομής αναλόγως της απόστασης)

και στο έξτρα τρίγωνο ή μονό ηλεκτρόδιο που φτιάχνεις στέλνεις μόνο τη γείωση της στήριξης

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό να έχει? διαφορετικά ηλεκτρόδια για γειώσεις?

δεν είναι απίθανο να δημιουργηθεί διαφορά δυναμικού μεταξύ των 2 με αποτελέσματα όχι και πολύ καλά

Αν η υφιστάμενη γείωση είναι ΟΚ γιατί να μην τα συνδέσεις ισοδυναμικα?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοί να ρωτήσω κάποια πράγματα ??

 

ποιο διάγραμμα ακολουθείτε ?

http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/cc1c15812168fd8ac12575890036ce86/$file/2CCC413006B0201.pdf

εδώ θα δείτε ένα τυπικό φωτοβολταϊκό :) διάγραμμα.

 

πόσα διακοπτικά στοιχεία χρειάζεστε ? βάζετε 200 ?

 

Πρέπει να βάζουμε και ένα αντικεραυνικό στοιχείο (αυτό είναι στην κρίση του καθενός τι είδους ΣΑΠ θα γίνει στο σύστημα προκειμένου να έχει ασφάλεια το σύστημα και ειδικά ο inverter και στην είσοδο και στην έξοδο).

 

Επίσης αν αντί διακόπτη φορτίου και ασφάλειες , αυξήσω την αξιοπιστία του συστήματος , χρησιμοποιώντας ένα διακόπτη ισχύος. ?

Αν καεί ρε παιδιά η ασφάλεια (λέω για την μια απο όσες τοποθετηθούν) τι θα γίνει το σύστημα ? θα βγει εκτός λειτουργίας ?

Θα πάει ο ιδιοκτήτης να αλλαξει ασφάλεια ? και αν ειναι καμένες ? αν .. αν ... αν ...

και τελευταία ερώτηση .. Αν ο άλλος δεν ξέρει να αλλάξει ασφάλεια και γίνει το παραμικρό ατύχημα ποιος θα φέρει την ευθύνη ?

 

Αν έχει κανείς καλή γείωση, μπορεί άνετα να συνδέσει και την DC πλευρά του συστήματος αλλά και την AC. επιστρεφόμενες τάσεις στα panels θα είναι πολύ μικρές και θα είναι μικρής διάρκειας. Καλό πιστεύω οτι είναι να συνδέουμε τις 2 γειώσεις στο ίδιο σύστημα γειώσεων (ηλεκτρόδια) και όσο το δυνατόν πιο κοντά στην γη (να καταλήγουν τα καλώδια γειώσεων και της DC πλευράς και της AC πλευράς ) στα ηλεκτρόδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώδια γειώσεων dc και ac πλευράς τι διατομών όταν φτιάχνεις έξτρα γείωση??

 

αν πίνακας και inverter είναι κοντά στο μπαροκιβώτιο τοποθετημένα τότε πιάνεις στην υπαρχουσα γείωση του μπαροκιβωτίου? και με τι διατομών γείωσεις? 25άρα στο dc και μέσω του παροχικού στο ac?δηλαδή 5χ10

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.