Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χώρος συνάρθροισης κοινού


dubfire

Recommended Posts

Tι εννοείς κανονικά το δώμα με 1/1,4  επειδή είναι σε όροφο δεν μπορούμε να το πάρουμε σαν υπαίθριο χώρο καλά κατάλαβα; Πάντως δεν αναφέρει πουθενά ότι υπαίθριος χώρος είναι μόνο στο ισόγειο. ή δεν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

το δώμα θα το πάρεις σαν κύριας χρήσης χώρο. με μελέτη, κατόψεις κανονικά όλα και θα πας με 1,4

 

τον έξω χώρο θα δεις το άρθρο 9 της διάταξης αν πληρεί τους όρους για υπαίθριο δεν θα το δείξεις καν, αν δεν τους πληρεί θα το πας σαν κλειστό με 1,4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι, για εστιατόριο με υγραέριο κατηγορίας ΙΙ έχω 1 σύστημα τοπικής κατάσβεσης (3 μέτρα μήκος).


Η παλιά μελέτη αναφέρει 1 απλό ανιχνευτή εκρηκτικών μιγμάτων. Εφόσον έχει 2 δεξαμενές των 500L, δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτόματο σύστημα με πίνακα και ενεργοποίηση της βαλβίδας διακοπής του αερίου (η οποία είναι εγκατεστημένη)?


Διάβασα ΠΔ3/2015, ΠΔ15/2014, 31856_2003 (τεχνικός κανονισμός υγραερίου) και δεν μπορώ να βρώ απαντήσεις για το πότε εφαρμόζονται τα παρακάτω (θα ήθελα απαντήσεις αλλά αν γίνεται και τις πηγές για να διαβάσω):


 


 Σύστημα χειροκίνητης αναγγελίας πυρκαγιάς  


 Αυτόματο σύστημα ανίχνευσης εκρηκτικών μιγμάτων


 Απλός ανιχνευτής εκρηκτικών μιγμάτων  


 


Ευχαριστώ για τη βοήθεια


Link to comment
Share on other sites

Πυροσβεστική Διάταξη 15 -2014 κατατοπιστικότατη

 

ΚΥΑ 31856 παρ 6.3

 

Στην Π.Υ. της περιοχής μου λένε πως αν οι φιάλες είναι στον εσωτερικό χώρο της επιχείρησης, τότε απαιτούν σύστημα με πίνακα για τα υγραέρια.

Αν οι φιάλες είναι εκτός της επιχείρησης, τότε απλός ανιχνευτής κατευθείαν με την ηλεκτροβάνα χωρίς πίνακα.

 

Το σύστημα αναγγελίας πυρκαγιάς είναι άλλο κομμάτι, βγαίνει βάσει μελέτης για πληθυσμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,


Σε υφισταμενο ξενοδοχειο εχω


Ισογειο(νυν πρωτος οροφος χωρις τακτοποιηση): με εξοδο σε ανοιχτο χωρο                                                                      Ε=200τμ


α οροφος( νυν β οροφος χωρις τακτοποιηση): με εξοδο σε διαφορετικο ανοιχτο χωρο                                                        Ε=200τμ


υπογειο (νυν ισογειο χωρις τακτοποιηση ο οποιος περιλαμβανει αιθουσα πρωινου+παρασκευαστηριο+wc+ντουζιερες): με εξοδο σε διαφορετικο χωρο            Ε=200τμ


το κτιριο ειναι 3οροφο και οι δυο επανω οροφου που στεγαζουν τα διαμερισματα του ξενοδοχειου επικοινωνουν και με εσωτερικη σκαλα


Επειδη εχχω λιγο μπερδευτει  ισως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στα εξης:


1)υπολογισμος θεωρητικου πληθυσμου : Αριθμος κλινων α+β οροφου +αριθμος προσωπικου? αρα 32 κλινες+2=34? Ο χωρος της αιθουσας πρωινου? Ειναι εμβαδον - βοηθητικοι χωροι/ 1,1 όπως μου παν στην πυροσβεστικη? μετα αθροιζω τον πληθυσμο τοων δωματιων και της αιθουσας πρωινου και αυτος ειναι ο πληθυσμος μου? 


Ελπιζω πραγματικα να με βοηθησετε να βγαλω ακρη. 


Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων


Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη εχχω λιγο μπερδευτει  ισως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στα εξης:

1)υπολογισμος θεωρητικου πληθυσμου : Αριθμος κλινων α+β οροφου +αριθμος προσωπικου? αρα 32 κλινες +2 =32? Ο χωρος της αιθουσας πρωινου? Ειναι εμβαδον - βοηθητικοι χωροι/ 1,1 όπως μου παν στην πυροσβεστικη? Ναι μετα αθροιζω τον πληθυσμο τοων δωματιων και της αιθουσας πρωινου και αυτος ειναι ο πληθυσμος μου? Ναι

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται 2 μελέτες μαλλον..3/15 για αιθουσα πρωινου επειδη ο πληθυσμος μου βγαινει 161 ατομα >50 και 71/88 για ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Αρθρο 6 της 71/88

2.2. Οδεύσεις διαφυγής 2.1 Σχεδιασµός  2.1.1. Ο θεωρητικός πληθυσµός των κτιρίων προσωρινής διαµονής υπολογίζεται µ ε τη δυσµενέστερη από τις παρακάτω περιπτώσεις: α) τον αριθµό των διατιθέµενων κλινών συν το πλήθος του µόνιµου προσωπικού

Δεν ισχύεο το αρθρο 6?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Τριόροφο κτίριο καταστημάτων, υπόγειο, ισόγειο, πατάρι, ά, ΄β όροφο & δώμα ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1978, μπορεί να γίνει ο Ά & ο ΄Β όροφος, επιφανείας Εκαθ.(Ά &΄Β)=200τ.μ. ο καθένας, χώρος συνάθροισης κοινού με ΜΙΑ ΈΞΟΔΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ το φαρδύ και μεγάλο κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

να επαναφέρω το θεμα μετα απο καιρο. Υπαρχει κτίριο νεο (Π.Δ/ξη 71/88) με εγκεκριμένη μελέτη με το αρθ.9. 

Ομως για αναψυκτηριο με τραπεζοκαθίσματα θα πρέπει να καταθέσω μελέτη με το αρθ.10 και εκδοση Πιστοποιητικού ή απαλλάσεται λόγω χαμηλης επικινδυνότητας (κατηγορια Α) εφοσον δεν υπαρχουν υγραερια κτλ. ?

Εαν ηταν υφισταμενο, δλδ οικ.αδεια προ Φεβ 1988, ξερω οτι απαλλάσσεται αλλά τωρα που ειναι "νεο" κτιριο τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα και αιτιολογημένα γιατί είμαστε καινούριοι και θα τρελαθούμε??

Τον θεωρητικό πληθυσμό τον υπολογίζουμε βάσει συντελεστών. Ναι, ωραία. Ο συντελεστής ορίζεται ως άτομα/τ.μ., και πάλι ωραία. Όταν π.χ. λέει συντελεστής 1,4 ,  η λογική λέει 1,4 άτομα / 1 τ.μ.. Ωστόσο ένας παλιός εδώ λέει οτι διαβάζω λάθος και εννοεί 1 άτομο / 1,4 τ.μ., γελάω πριν πάρω χάπια. Μέτα από 1 ώρα μου είπε τελικά ότι δεν διαβάζω λάθος και ότι είναι κακογραμμένο το ΦΕΚ. Και κακογραμμένο να είναι αυτό δεν εφαρμόζουμε; Πέρα από την τροποποίηση του 2017, υπάρχει κάτι άλλο; Επισυνάπτω φώτο.

clipboard_image_736a18943ed812bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.